Ověřování faktů se zneužívalo, vítá změny na Facebooku Nacher. Podle Letochy nešlo o cenzuru

Nahrazení programu ověřování faktů systémem Community Notes na Facebooku je logický krok, zhodnotil pro CNN Prima NEWS poslanec Patrik Nacher (ANO). Původní koncept byl podle něj nebezpečný, protože se mohl vždy obrátit proti zamýšlenému záměru. Poslanec Petr Letocha (STAN) však varoval, že vzhledem k vývoji technologií, například umělé inteligence, už nikdo nebude kontrolovat pravdivost příspěvků. „Společnosti to neprospěje, o žádnou cenzuru nešlo,“ zdůraznil zákonodárce. Meta Platforms v úterý informovala, že ruší program ověřování faktů a nahrazuje jej systémem Community Notes, který funguje na sociální síti X miliardáře Elona Muska.

„Vnímám to jako logický krok. ‚Fact checking‘ mi vadil od začátku, jelikož má smysl pouze za předpokladu, že je to ‚Padni komu padni‘. V poslední době se ukazovalo, že se tento nástroj používal nejen na nepravdivé informace, ale i na ty ‚nevhodné‘,“ uvedl Nacher pro CNN Prima NEWS.

ČTĚTE TAKÉ: TikTok pro image, Facebook k mobilizaci. Expert popsal, kde politici najdou voliče v roce 2025

„Taková věc je vždy nebezpečná a může se obrátit proti původnímu cíli. Na sociálních sítích se nachází řada urážek spadajících pod bodyshaming (invektivy na základě vzhledu, pozn. red.) a nikdo je nemaže, ale slova o tom, že jsou dvě pohlaví, správci mažou,“ sdělil poslanec a postěžoval si na „politickou hyperkorektnost“.

Podle svých slov byl k instrumentu odjakživa skeptický. „Vždy za ním stojí člověk, který do toho může promítat své ideologické pohledy,“ namítl Nacher a dodal, že celá věc může být použita jako „jednostranné kladivo“.

Nikdo se nezaručí za porovnání dat, varuje Letocha

Letocha však považuje krok Facebooku za špatné rozhodnutí. „Vzhledem k vývoji AI, která může přinést propracovaná falešná videa, se podobnými příspěvky nikdo na Facebooku nebude zabývat. Veřejnému prostoru to moc nepomůže,“ sdělil pro CNN Prima NEWS.

„Není to správná cesta. Hrozí, že řada lidí časem ztratí schopnost – a možná ani nebude chtít – rozeznat, co je skutečně pravda. Pokud půjde o lež a nikdo se nezaručí za srovnání faktů, bude to pro společenský vývoj přitížením,“ myslí si poslanec.

Zdůraznil, že internetovým diskuzím tato absence ověřovacího aparátu nijak neprospěje. „Někteří uživatelé tento nástroj označují za cenzuru, s čímž nesouhlasím. Šlo o doplňování faktů a souvislostí, které mohl kdokoliv přidat, pokud je dokázal ověřit,“ řekl Letocha.

„Upouští se od nástrojů, které brání šíření dezinformací a lživých informací, což může vést k tomu, že takovým příspěvkům uvěří více lidí, kteří nejsou například v této problematice dostatečně vzdělaní,“ obává se.

Nacher v souvislosti s tím navrhl koncept, který by brojil proti anonymním účtům. „Způsobem, jakým by bylo možné výrazným způsobem snížit míru lží, agrese a šíření nenávisti, je zákaz anonymních profilů. Je to pouze nápad, ale možností by bylo přihlašování přes nějakou elektronickou identitu. Na síti X je to například znak fajfky,“ poznamenal předseda sněmovního mediálního výboru.

Podle něj by taková regulace přispěla k omezení vulgárních a na oko odvážných výpadů, jelikož by uživatelé zveřejňovali názory pouze sami za sebe. „Mnoho lidí by si to rozmyslelo,“ dodal Nacher.

Zprávu o zrušení funkce ověřování faktů z Facebooku a nahrazení systémem Community Notes oznámil ředitel Mety, která je kromě FB také mateřskou společností sítí Instagram a Threads, Mark Zuckerberg v úterý. V Evropské unii se Meta k této změně zatím nechystá.

„Odborníci, stejně jako všichni ostatní, mají své vlastní předsudky a perspektivy. To se projevilo v rozhodnutích, která někteří učinili ohledně toho, jaká fakta ověřovat a jak... Z programu, který měl informovat, se příliš často stal nástroj cenzury,“ uvedla v prohlášení Meta.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Čínský HMPV virus je s covidem nesrovnatelný, zhodnotil Prymula. Časovanou bombu vidí jinde

Tagy: