Trump chce Grónsko
Mnozí lidé si z nároků budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa na ostrov Grónsko dělají legraci, podle odborníků se ale za velkolepými prohlášeními skrývají reálné důvody, proč politik může dánský kus země chtít. CNN upozornila, že by to nebylo poprvé, co by USA koupily ostrov od Dánska.
Donaldu Trumpovi do inaugurace zbývá ještě několik dní, svými zběsilými plány už ale zaměstnává celý svět. Dělá si nároky na Kanadu či Panamu a chce přejmenovat Mexický záliv na Americký. Zdaleka největší haló se ale strhlo kolem plánu Trumpa zmocnit se Grónska, dánského autonomního území.
ČTĚTE TAKÉ: Mluví za sebe, nebo za USA? Z Muska mají bolehlav evropští lídři i členové Trumpova týmu
Zatímco u ostatních plánů není jasné, zda je Trump formuloval ve vtipu nebo akutním politickém kalkulu, nárokování Grónska je podle odborníků oslovených CNN reálnou Trumpovou strategií.
„Je to naprosto nezbytné,“ řekl Trump a nevyloučil použití vojenské síly při snaze dosáhnout ovládnutí Grónska. Už ale úplně nespecifikoval, proč konkrétně USA potřebují největší ostrov světa ovládnout.
CNN uvedla, že Trump může chtít Grónsko kvůli těžbě tamních minerálů, aby v tomto oboru mohly USA konkurovat Číně. S tím, jak Grónsko pomalu taje, jsou minerály (například zlato, zinek, železo, platina, titan či měď) na ostrově stále přístupnější. Na místě je i ropa.
Grónsko pro Trumpa potažmo USA představuje ale ještě podstatnější faktor – vojenskou bezpečnost.
„Ostrov je dlouhodobě považován za klíčový pro bezpečnost USA, zejména pro odražení případného útoku ze strany Ruska,“ sdělil pro CNN Ulrik Pram Gad, vedoucí výzkumný pracovník Dánského institutu pro mezinárodní studia.
USA chtěly Grónsko už v 19. století
Trump vznesl myšlenku na koupi Grónska už během svého prvního mandátu. Určitě ale není první americký politik, který s nápadem přišel. Bývalý americký prezident Andrew Johnson, který v roce 1867 odkoupil od Ruska Aljašku, chtěl přikoupit i právě zmiňované Grónsko.
Po druhé světové válce pak po Grónsku pokukoval i americký prezident Harry Truman, aby svou zemi lépe obrnil proti Sovětskému svazu. Jeho tehdejší administrativa nabídla Dánsku 100 milionů dolarů, kvůli následné studené válce se ale snahy o odkup tutlaly. Upozornila na to mediální organizace NPR.
Teď dalo Dánsko Trumpovi najevo, že ostrov není na prodej. Grónsko ale navštívil nejstarší Trumpův syn Donald jr., což ilustruje, že nápad staronového prezidenta není jen pouhým zvoláním do větru.
Ne všechny americké snahy o nákup dánské země ale vyšly naprázdno. V roce 1917 po dekádách přetahování odkoupily Spojené státy od Dánska Panenské ostrovy. Transakci uspíšila první světová válka, USA se totiž bály, že by ostrovy ovládlo Německo a využívalo je jako ponorkovou základnu.
PODÍVEJTE SE: Trumpův syn navštívil Grónsko, od otce vyřídil vzkaz. Jsem tu jako turista, tvrdil na letišti