Vláda v Londýně popírá, že by zaznamenala informaci potvrzující ruské vměšování do brexitového referenda. Reagovala tak na kritiku parlamentního výboru, podle kterého se vláda možným vlivem Ruska na hlasování dostatečně nezabývala.
Výbor pro bezpečnost a tajné služby v úterý zveřejnil zprávu, ve které mimo jiné hovoří o Rusku jako o hrozbě pro Británii a Západ v řadě oblastí – od špionáže, přes možné kybernetické zasahování do voleb a praní špinavých peněz. Výtahy ze zprávy okamžitě zaplavily přední stránky britských médií.
Výbor uvedl, že nemohl dojít k závěru, zda Rusko zasahovalo do referenda o brexitu, protože nedostal ani od vlády, ani od rozvědky dostatečné zhodnocení možného zasahování Ruska do britského hlasování.
Velká Británie má v záloze partnerství australského typu, pokud se nedohodne s EU
Pokud se Velká Británie nedohodne s Evropskou unií na podobě budoucích vztahů, je Londýn připraven nahradit těsné vazby s Bruselem volným partnerstvím australského typu. Britský premiér Boris Johnson to podle agentury Reuters řekl svému polskému protějšku Mateuszovi Morawieckému.
Moskva ale toto obvinění znovu odmítla. „Rusko nikdy nezasahovalo do volebního procesu v žádné zemi světa. Ani v USA, ani v Británii, ani v žádné jiné zemi,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová označila zprávu britského parlamentního výboru za rusofobní.
Vláda to „nechtěla“ vědět
Ve zprávě se také píše, že Británie byla „jasně cílem“ pro dezinformační kampaně kolem voleb, ale že tato otázka byla „horkým bramborem“, kterým se nikdo nechtěl zabývat. Zpráva také uvádí, že existovala „informace z otevřených důvěryhodných zdrojů“ o možném zasahování Ruska do referenda o nezávislosti Skotska v roce 2014.
„Nedostali jsme po referendu (o brexitu) žádné zhodnocení ruských pokusů o zasahování (do hlasování),“ citoval deník The Guardian členy parlamentního výboru. Podle jednoho z členů výboru Stewarta Hosieho se nikdo z vlády nechtěl otázkou ruského vlivu zabývat a nikdo neví, zda se Rusko snažilo zasáhnout do referenda o brexitu, protože to podle něj „nechtěli vědět“.
Vláda na zprávu reagovala prohlášením, že neviděla žádnou stopu o úspěšném zasahování do referenda o brexitu a že zpětné hodnocení referenda není nutné.