Prakticky od začátku koronavirové nákazy se několik vědeckých týmů snaží vyvinout účinnou a dostupnou vakcínu proti nemoci COVID-19. V posledních měsících hlásí nejvýraznější postup ve vývoji tým z Oxfordské univerzity, který už začal s testováním léku na dobrovolnících. Ačkoli je výzkum zhruba v půlce, výsledky prý dokazují, že je vakcína bezpečná a efektivní.
Oxfordská univerzita má v současnosti k dispozici výsledky testů 1 077 účastníků. V tělech všech pacientů se do 14 dnů po vpichu vakcíny vyvinuly bílé krvinky (T-lymfocyty) a do 28 dnů měli lidé v těle protilátky, které dokáží koronavirus zneškodnit.
„Každopádně potřebujeme nadále pokračovat ve výzkumu, ale už teď můžeme říci, že vakcína efektivně chrání proti infekci koronavirem,“ stálo v oficiálním prohlášení vědců z Oxfordu.
Průběh testování
Ve třech kolech testování využívá Oxfordská univerzita přes 8 000 lidí ve Velké Británii a téměř 6 000 dobrovolníků v Brazílii a Latinské Americe, kde zkoušky vakcíny paradoxně usnadňuje vyšší počet nakažených.
Lidé nevěří, že tu koronavirus byl. Vakcína se bude vyrábět v Česku, říká Prymula
Projekt takzvané Chytré karantény 2.0 má v Česku pomoci efektivněji sledovat kontakty člověka, který se nakazí koronavirem. Při zpětné tvorbě vzpomínkové mapy pacienta s COVID-19 mají pomoci i aplikace jako eRouška nebo Mapy.cz. O projektech hovořil v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové epidemiolog Roman Prymula.
Současné výsledky testů jsou podle vyjádření odborníků velice pozitivní, přinášejí reakce, které chce tým vidět. I díky tomu má prý Oxford „osmdesátiprocentní jistotu, že vakcína bude připravena již v září letošního roku“.
Oxfordská vakcína mimo protilátek připravuje tělo na boj s novým koronavirem i tvorbou T-lymfocytů, druhu bílých krvinek, které potírají buňky napadené virem. Ty ve spolupráci s klasickými protilátkami celkově zvyšují imunitní potenciál člověka a jeho schopnost viru odolávat.
„Je potřeba myslet na to, že imunizačních procesů je v těle několik, protilátky a T-lymfocyty. Ačkoli se většina soustředí na protilátky, je stále více důkazů, že T-lymfocyty mají na boj proti koronaviru zásadní dopad,“ uvedl zdroj z Oxfordské univerzity pro televizi ITV News.
WHO vítá dobré zprávy o experimentální vakcíně
„Gratulujeme našim kolegům k pokroku, kterého dosáhli,“ uvedl krizový expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Mike Ryan. „Je to pozitivní výsledek, ale ještě je třeba ujít dlouhou cestu... Nyní musíme přistoupit k rozsáhlému testování,“ dodal.
WHO považuje AZD1222 za vedoucího kandidáta v celosvětové snaze získat vakcínu schopnou zastavit koronavirem SARS-CoV-2 způsobenou pandemii. Ta si doposud vyžádala celkem už více než 600 000 lidských životů.
Aktuálně je na různých stupních vývoje více než 150 možných očkovacích látek.