reklama

Oxid uhelnatý otráví ročně v Česku 150 lidí. Životy přitom zachrání maličkost

Oxidem uhelnatým se v Česku každoročně přiotráví kolem 350 lidí a zhruba 150 jich na otravu dokonce zemře. Odborníci domácnostem i firmám doporučují, aby u svých plynových kotlů jednou za rok nechaly provést servisní kontrolu. Pravděpodobnost případné nehody se tím snižuje na minimum.

reklama

Kotel při spalování plynu ohřívá vodu, která je dále rozvedena do radiátorů nebo jiných topidel. Jakmile klesne teplota v místnosti pod určenou hodnotu, sepne termostat plynový kotel a ten ohřeje další vodu. Vše může pracovat v plně automatickém režimu.

Proto jsou plynové kotle vhodné pro obyčejné domácnosti i pro jiné rozsáhlejší budovy. Jejich výhoda spočívá v úspornosti i šetrnosti. Jde o efektivní a ekologický způsob vytápění. Přesto mohou členové domácnosti, kteří kotel před každou topnou sezónou nenechají vyčistit, zaplatit i životem.

Kotel totiž funguje jako vysavač, který neustále nasává vzduch. Spolu s ním ale i všechny nečistoty, které jsou v jeho blízkosti – prach, zvířecí chlupy i špína z koberce kotel postupně ucpává. „Když se ucpe výměník, tak dojde k tomu, že na plochách za hořákem dojde ke špatnému spalování a k vysoké tvorbě oxidu uhelnatého,“ varuje revizní technik Jiří Buchta.

Domácnosti nemají ze zákona povinnost revizi svých plynových kotlů provádět, tu mají pouze podnikatelé a firmy. Pokud ale člověk neprovede servisní prohlídky, kterou přitom výrobce doporučuje, a poté dojde ke zranění osob, může vlastník za tuto nedbalost skončit před soudem.

Pomoci může i detektor či trik se zrcadlem

„Téměř všichni výrobci mají jednou za rok servisní kontrolu. Ta je v návodu výrobce daná jako povinnost pro zajištění bezpečného provozu spotřebiče. Takže stačí kontrolu udělat jednou ročně a tím si zajistíte, že kotel bude fungovat spolehlivě a bezpečně,“ popisuje Buchta.

Pokud chce mít vlastník plynového kotle jistotu, že výrobek stále funguje bezpečně, může si pořídit ještě detektor oxidu uhelnatého. Ten po zjištění přítomnosti CO začne pískat. I bez něj ale existují triky, které domácnost na přítomnost jedovatého plynu upozorní.

„Když pouštíte vodu v koupelně do vany, v momentu, kdy se vám okamžitě orosí zrcadlo, je jasné, že spaliny pronikly do koupelny,“ radí technik jednu z možných pomůcek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik
360°

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra financí Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

Už třetí žena tvrdí, že ji obtěžoval Trávníček: Bylo mi 15, jeho pohádky nesnesu

Již třetí žena se médiím svěřila s údajným sexuálním obtěžováním ze strany herce Pavla Trávníčka. Ten ji měl podle Seznam Zpráv jako nezletilou nalákat do své šatny. Ženě ale pomohla náhoda. Svojí zpovědí chce pomoci dalším obětem s podobnou zkušeností. Trávníček se již dříve proti podobným nařčením prostřednictvím svého právníka ostře ohradil. Pohrozil, že se bude proti těmto „nehorázným útokům“ bránit.

reklama

Domácí zpravodajství

Kubek se ostře pustil do Voráčka: Šíříte nesmysly. A vy zas deptáte lidi, hájil se lékař

V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Kubka rozčílilo, když známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, během vysílání doporučoval ústní vodu jako prevenci proti covidu.

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

reklama