Ceny energií, tepla ale i vody příští rok podraží téměř v celé ČR. Naopak jízdné v městské veřejné dopravě většinou zůstane na letošní úrovni. Nejvíce si lidé připlatí za teplo, a to až o desítky procent. Standardní ceníky u elektřiny se zvýší v průměru o 17 procent, u plynu o 16 procent. Zdražování se nedotkne fixovaných smluv. Vyplývá to z informací firem v jednotlivých regionech.
Pražská teplárenská zvýšila ceny již od 1. prosince. Průměrná pražská domácnost zaplatí za teplo měsíčně o 250 až 350 Kč více. ČEZ zdraží od 1. ledna dodávky elektřiny zhruba o třetinu. Zdražení se netýká zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou. Domácnosti si tak připlatí v průměru 250 korun měsíčně. Naopak Pražská energetika (PRE) od Nového roku zdražovat neplánuje, poslední zvýšení cen se uskutečnilo k letošnímu 1. září, navýšení bylo o sedm procent.
Pražané si v příštím roce připlatí i za vodu, plyn a svoz odpadu. U vody se cena zvedne o šest procent a cena plynu se některým odběratelům zvýší o 7,3 procenta. V případě odpadu se mění celý systém platby, který svoz některým lidem zvýší až na dvojnásobek. Změnu cen neschválilo vedení města u nájmů v magistrátních bytech nebo u ročního kuponu MHD.
Plzeň zdraží o zhruba deset procent teplo a o téměř čtyři procenta pitnou i odpadní vodu. Nezvedne jízdné v MHD a zlevní odpady. V Rokycanech se zdraží pouze teplo, které ale město nemá ve své režii. V Klatovech, Domažlicích a Tachově vzroste cena vody i tepla o několik procent.
Důvodem zdražení je růst nákladů
Lidé ve Zlínském kraji si příští rok připlatí zejména za teplo, například v krajském městě Zlín teplo zdraží o 18 procent, ve Vsetíně o 40 procent. Zvýší se také cena vody, zhruba o čtyři až pět korun za metr krychlový. Větší města v kraji však neplánují zdražení poplatků za svoz odpadu či ze psů, avizováno není ani zdražení městské hromadné dopravy.
Na Vysočině v Jihlavě stoupne cena tepla v průměru o 40 procent, ve Žďáru nad Sázavou budou jeho dodávky proti začátku letoška dražší asi o 32 procent. Cena pitné vody se stočným od velkých vodárenských firem převýší 100 korun za metr krychlový na Jihlavsku, Třebíčsku a Žďársku. Někde bude v novém roce vyšší poplatek za odpad.
Čeká nás cenové tsunami. Nebude se týkat jen energií, ale všeho, varuje Středula
S novým rokem další zdražení. Taková je predikce předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly, kterou pronesl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. „Čeká nás cenové tsunami, které si lidé neumí představit. Zatím si myslí, že se to týká jen energií, ale zdražení se ve skutečnosti propíše do všech služeb a výrobků,“ podotkl.
Lidem ve středních Čechách zdraží hlavně voda a teplo. Důvodem je růst nákladů. Poplatky za další služby se většinou nemění. V některých městech si lidé i polepší, například v Mladé Boleslavi budou některé skupiny obyvatel osvobozeny od poplatků za odpad. Kolín zase sníží věk pro cestování v MHD zdarma.
Obyvatelé Moravskoslezského kraje si od ledna připlatí za většinu služeb. Tradičně zdraží voda i teplo, v některých městech i poplatky za odpad. Cena vody na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, kam dodávají vodu Severomoravské vodovody a kanalizace, stoupne od 1. ledna o 4,97 Kč na 95,37 Kč za metr krychlový. V Ostravě, kde dodávají vodu Ostravské vodárny a kanalizace, cena vzroste o 3,80 Kč na 88,46 Kč. Důvodem nárůstu cen je podle vodohospodářů růst nákladů. Cena vody v kraji je dlouhodobě pod republikovým průměrem.