Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje v lednu spustit pomoc lidem, na které dopadl konec dodavatelů energií. Soubor opatření připravují také ministerstva financí, průmyslu a životního prostředí. Návrh bude 29. prosince projednávat vláda. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) tento týden řekl, že počítá s výraznějším navýšením částek pro výpočet příspěvku na bydlení i s rozšířením okruhu příjemců této dávky.
„Končí další dodavatel energií. Pracujeme na rychlé a adresné pomoci těm nejpostiženějším. Konkrétní kroky představíme 29. prosince. V lednu spustíme masivní a cílenou podporu. Podpora bude i na tři měsíce zpětně. Rozšíříme parametry pomoci v rámci příspěvku na bydlení a mimořádné okamžitě pomoci. Budeme cíleně oslovovat ohrožené skupiny, aby se každý, kdo má na pomoc nárok, včas dozvěděl detaily,“ uvedlo ve čtvrtek ministerstvo na Twitteru.
1/2 Končí další dodavatel energií. Pracujeme na rychlé a adresné pomoci těm nejpostiženějším.
— Ministerstvo práce a sociálních věcí (@mpsvcz) December 23, 2021
• Konkrétní kroky představíme na vládě 29.12.
• V lednu spustíme masivní a cílenou podporu
• Podpora bude i na 3 měsíce zpětně
Činnost nově ukončila společnost Český Energetický Dodavatel. Je tak už několikátým poskytovatelem, který od poloviny října oznámil ukončení činnosti. Po Bohemia Energy již nefungují také firmy Kolibřík energie, A-PLUS Energie, Ray Energy a Microenergy.
Kvůli současným rekordně vysokým cenám elektřiny a plynu na burzách se k nim podle analytiků přidají i další dodavatelé energií. V ohrožení jsou podle nich malé i velké firmy.
Končí další český dodavatel energií. Do problémů se před Vánoci dostaly tisíce lidí
Další tisíce lidí skončí v režimu dodavatele poslední instance (DPI). Činnost ukončila společnost Český Energetický Dodavatel, vyplývá z informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Podle jeho dat dodává firma elektřinu 4 283 zákazníkům a plyn 2 933 zákazníkům, jde tak celkem o více než 7 000 odběratelů.
Jurečka tento týden uvedl, že takzvané normativní náklady na bydlení by se mohly pro rok 2022 výrazněji zvýšit. Z těchto částek se příspěvek na bydlení vypočítává. Navýšený normativ by se pak promítl do vyšší dávky. Na příspěvek by mohli nově dosáhnout i lidé v podnájmu.
Už po úterním jednání skupiny ministrů k energiím šéf KDU-ČSL zmínil, že se podpora musí spustit v lednu. Podle exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) ale něco takového nebude možné, protože se Česko během ledna bude nacházet v rozpočtovém provizoriu. To by mohlo trvat podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) až do konce března.
Normativy na každý rok podle vývoje cen za určité uplynulé období stanovuje vláda. O jejich navýšení rozhodl před svým odchodem už kabinet Andreje Babiše (ANO). Normativní náklady zvedl o 2,2 až 2,8 procenta podle rozlohy bytu, bydliště a počtu členů rodiny. K tomu Sněmovně poslal kvůli růstu cen energií novelu s jednorázovým navýšením normativů pro rok 2022 asi o 800 až 2 150 korun podle velikosti domácnosti.
Jurečka chce při úpravě normativních částek vycházet z doporučení expertů. Ti radili jednočlenným domácnostem částku pro výpočet dávek zvednout v jednotlivých variantách o 800, 1 300, nebo 2 500 korun, početným domácnostem pak o 850, nebo 1 400 korun. Příspěvek na bydlení se už teď posuzuje zpětně. Lidé musejí každé tři měsíce dokládat náklady a výdaje za předchozí čtvrtletí, zda mají na dávku nárok.