„Koncentrační tábor Německo? Je to jednoduše opovážlivé, co si tato vláda dovoluje! Zavírání svobodných a nevinných lidí je proti lidské důstojnosti!“ Tyto věty napsal v úterý večer zpěvák a porotce soutěže Německo hledá superstar Michael Wendler na svůj účet služby Telegram. Ve středu ráno ho televize RTL propustila a její vedení rozhodlo, že z již natočených castingů vystříhá všechna Wendlerova vystoupení.
Porotcovo srovnání nově zaváděných opatření v době koronavirové pandemie s koncentračním táborem vyvolalo v Německu obrovské pozdvižení a výrazně negativní reakce od politiků přes zpěváky až po producenty a celebrity německého showbyznysu.
Téměř vše zůstává zavřené, včetně skiareálů. Vláda protáhla lockdown do 22. ledna
Zavřené obchody, omezení nočního vycházení, většina dětí na distanční výuce. Striktní pravidla budou v Česku minimálně do 22. ledna, rozhodla ve čtvrtek vláda. Opatření měla původně platit do 10. ledna.
Jako první se ozval křesťanský demokrat Uwe Becker, zmocněnec vlády spolkové země Hesensko pro židovskou komunitu a antisemitismus, který podle německého deníku Bild uvedl: „Soutěž Německo hledá superstar by měla být ukončena nebo minimálně přerušena do té doby, než ze všech dílů zmizí Wendler.“
Ještě tvrději reagoval proti Wendlerovi i televizi RTL starosta Frankfurtu nad Mohanem Peter Feldmann: „Co musí ještě Wendler udělat, aby ho osoby zodpovědné za program prohlédly? Už je čas, aby se vedení RTL probudilo!“
„Odsuzujeme jakékoliv formy antisemitismu, rasismu a diskriminace. V těchto časech, kdy jde o společenskou soudržnost, přijímání i protichůdných názorů a respekt, nebude RTL se svou zábavnou show jevištěm pro lidi, kteří podporují dělení společnosti a zlehčování současné krize,“ oznámil oficiálně Jörg Graf, obchodní ředitel RTL.
Jeho písně nebudeme vysílat, překročil hranici nevkusu
Podobně zareagovalo ve středu odpoledne také vedení oblíbeného rádia Schlager Radio B2, které poslouchá kolem milionu lidí. „Písně Michaela Wendlera už nebudeme po jeho srovnání s koncentračním táborem vysílat. Překročil tím hranici nevkusu,“ doplnil šéf Oliver Dunk.
Nic na bouři nezměnilo ani následné Wendlerovo oznámení, že svou zkratkou KZ, kterou se v Německu nejčastěji označují koncentrační tábory, myslel „Krisenzentrum“, tedy krizové centrum.