Rekordně dlouho čekají pacienti na výměnu kolenního nebo kyčelního kloubu v Pardubickém kraji. V Litomyšli až dva roky, v Pardubicích dokonce ještě o rok déle. Extrémně dlouhé lhůty čekání na plánované operace jsou podle vedení nemocnic způsobené i tím, že operativa nabrala časové manko v době covidu.
Covidová pandemie podle mluvčí Pardubické nemocnice Kateřiny Semrádové způsobila, že po dva roky byly (s malými přestávkami) zastavené veškeré plánované operace. Tím se prodloužily čekací lhůty, které se po skončení pandemie koronaviru u některých operací už daří opět zkrátit.
U výměn kyčelních nebo kolenních kloubů se ale i přes intenzivní operační činnost manko eliminovat nepodařilo. „Ortopedie je založená spíše na plánovaných operacích a tady to zcela nezafungovalo. Navíc někteří pacienti se z kategorie plánovaných přesunuli do akutních, protože se během covidu zhoršil jejich zdravotní stav,“ vysvětlila Semrádová s tím, že pro takové lidi bylo třeba hledat nové nejbližší termíny operací, což zamíchalo celkovým pořadím.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Válek chce zavést poplatky za urgentní příjem. Řada lidí tam chodí zbytečně, říká ministr
Situaci podle Semrádové nepřispívá ani fakt, že se nemocnice v Pardubickém kraji potýkají i s nedostatkem zdravotnického personálu, takže jsou pracoviště přetížená.
Pomoct může jiná nemocnice
Objednací termín vždy záleží na diagnóze a na posouzení konkrétního pacienta daným lékařem. Pokud nemocný nechce na výměnu kolenního nebo kyčelního kloubu čekat tak dlouho, může se obrátit na jinou nemocnici kdekoliv v České republice, v níž jsou čekací lhůty kratší. V tomto případě totiž neplatí spádovost a rozhodnutí o tom, kde podstoupí operaci, je pouze na pacientovi.
Ortopedické kliniky jsou ve dvou nemocnicích zřizovaných Pardubickým krajem – v Litomyšli a v Pardubicích. Na obou se provádějí totální endoprotézy, tedy náhrady kyčelních nebo kolenních kloubů. Litomyšlská nemocnice vykoná ročně 400 až 450 plánovaných totálních endoprotéz, pardubická 450 až 500.