Palubní kamery jsou v Česku běžnou součástí výbavy a často pomáhají při řešení pojistných událostí i dopravních nehod. Při cestách do zahraničí si však vždy ověřte místní pravidla, protože v některých státech může jejich používání znamenat vysoké pokuty.
Palubní kamery jsou pro mnohé řidiče již nepostradatelnou výbavou, která jim dokáže výrazně ulehčit řešení dopravních nehod a určování pojistného plnění. Zatímco na území České republiky jsou pravidla pro jejich používání vesměs velmi benevolentní, v jiných státech vám za natáčení videozáznamu zpoza čelního skla hrozí vysoké pokuty.
ČTĚTE TAKÉ: Česko se stává zemí radarů. Města na nich vydělávají i desítky milionů ročně
„Pro pojišťovny bývají záběry z palubních kamer často klíčovým důkazem, obzvláště v situacích, kdy účastníci nehody popisují její průběh odlišně nebo když viník svou odpovědnost popírá. Velmi cenné jsou i v případech, kdy dojde k poškození vozidla a viník z místa ujede,“ říká vedoucí oddělení likvidace pojistných událostí motorových vozidel ve Slavia pojišťovně Radek Ambler pro CNN Prima NEWS.
Záznamy z palubních kamer jsou v tuzemsku běžně využívány nejen při uplatňování pojistných nároků, ale i v rámci správních řízení u dopravních nehod. Videozáznam může sehrát klíčovou roli při objasňování toho, jak k nehodě došlo a kdo ji zavinil.
Videomateriál z palubních kamer se v tuzemsku běžně používá jak při komunikaci s pojišťovnami při řešení pojistných událostí, tak i během správních řízení u dopravních incidentů. Kamerový záznam často představuje rozhodující důkaz při určování okolností nehody a stanovení odpovědnosti jednotlivých účastníků. Pokud je záznam dostatečně kvalitní, lze posoudit vzdálenost mezi vozidly, přibližnou rychlost či použití směrových signálů.
Pozor na špatné umístění!
Používání palubní kamery má svá pravidla také v Česku, ovšem zde zákon upravuje zejména jejich umístění. Zařízení nesmí řidiči překážet ve výhledu a nesmí být položeno volně bez zajištění. Nejčastěji se proto kamery instalují pod zpětné zrcátko. Pokud by policie vyhodnotila umístění kamery jako nevhodné, může řidiči udělit blokovou pokutu až 1 500 korun, ve správním řízení pak až 5 000 korun. Podobně benevolentní jsou pravidla na Slovensku, ve Francii či Polsku.
Naopak v Rakousku je jakékoliv nahrávání videozáznamu pomocí palubních kamer přísně zakázáno, protože tamní zákony takové konání považují za zásah do soukromí. V Německu lze kameru používat, ovšem záznamy nelze pořizovat nepřetržitě a musí být pravidelně přepisovány. Tímto způsobem však v dnešní době funguje většina palubních kamer – záznam do stálé paměti ukládají pouze z iniciace řidiče (nejčastěji zmáčknutím tlačítka), případně po detekci nárazu. Velmi podobná pravidla jako v Německu platí třeba ve Španělsku.
Pokud se náhodou autem chystáte do Portugalska, nechte palubní kameru raději doma. V této zemi je nelegální takové zařízení vůbec převážet – i když je vypnuto. Proto, ať už jedete kamkoliv a jste zvyklí svou jízdu dokumentovat zpoza skel svého auta, vždy si ověřte pravidla v konkrétních zemích, kterými budete projíždět.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Policie označila viníka tragédie na D2. Zemřeli tři lidé, podezřelý řidič vyvázl bez zranění