Tenistka Pcheng Šuaj svým příspěvkem, ve kterém obvinila bývalého vicepremiéra Číny ze sexuálního zneužívání, způsobila poprask. Strach o její život je pryč, obavy o svobodu ale přetrvávají. Osočeným mužem byl Čang Kao-li, o kterém aktuálně neví nikdo nic. V minulosti se ale „proslavil“ jako nudný politik.
Pcheng se v příspěvku na sociální sítí Weibo na začátku listopadu rozepsala o svém dlouholetém vztahu s Čang Kao-lim a zmínila i sexuální zneužití. Přiznala, že s ním měla pohlavní styk opakovaně.
„Proč ses za mnou vrátil, vzal mě k sobě domů a nutil mě k sexu? Jistě, nemám žádný důkaz, protože je prakticky nemožné nějaký mít,“ napsala tenistka. „Nemohu ani vyjádřit, jak jsem byla znechucená a kolikrát jsem se sama sebe ptala, jestli jsem ještě člověk. Cítím se jako chodící zdechlina. Každý den jsem se ptala, kým doopravdy jsem,“ doplnila někdejší světová jednička ve čtyřhře.
Příspěvek zanedlouho zmizel a s ním i hráčka. Mluvilo se o cenzuře ze strany čínské vlády, zároveň panovaly obavy o to, jestli je tenistka v pořádku.
O tři týdny později už svět ví, že Pcheng Šuaj je živá a neměla by mít žádné zdravotní problémy. Stále ale zůstává otázkou, jestli se může svobodně rozhodovat. Například tenisová asociace WTA si myslí, že nikoliv.
Čang Kao-li připravoval „fantastickou olympiádu“
Zároveň organizace naléhá na Čínu, aby vážné obvinění řádně vyšetřila. Ovšem nezdá se, že by se nejlidnatější země na světě chtěla angažovat. Zároveň také není momentálně vidu ani slechu po osočeném muži – Čang Kao-lim. O koho vlastně jde?
Situaci kolem tenistky Pcheng Šuaj řídí a inscenuje Čína, řekl šéf WTA Hlaváčkové
Telefonát nejznámější tenistky posledních dní a týdnů Pcheng Šuaj s prezidentem Mezinárodního olympijského výboru Thomasem Bachem uklidnil Ženskou tenisovou asociaci (WTA) jen zčásti. Její šéf Steve Simon v rozhovoru s někdejší deblovou parťačkou čínské hráčky Andreou Sestini Hlaváčkovou vyjádřil obavy, že je vše zinscenované, a strach o svobodu Pcheng přetrvává.
Celkem pět let byl čínským vicepremiérem (2013 až 2018) a zároveň členem politbyra, tedy sedmičlenného nejužšího vedení strany. Za vládu dohlížel na přípravy olympijských her v Pekingu, které jsou na programu v únoru. Kontroloval staveniště, navštěvoval sportovce, odhaloval oficiální loga her, pořádal setkání za setkáním a celkově se staral o koordinaci. Když v roce 2016 přivítal prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha, řekl mu, že akce v Pekingu bude „fantastická, mimořádná a vynikající“.
Kvůli němu nakonec teoreticky nemusela být olympiáda žádná. Ve chvíli, kdy neexistovaly důkazy o tom, že Pcheng Šuaj žije, padaly návrhy, že by na poslední chvíli mohlo být Číně pořadatelství odebráno. Ale tento scénář je zvlášť poté, co videomateriály ukázaly, že tenistka je v pořádku, velmi nepravděpodobný.
Po odchodu do důchodu v roce 2018 se 75letý Čang Kao-li zcela vytratil z veřejného života a nevrátil se ani ve chvíli, kdy proti němu bylo vzneseno vážné obvinění. Jen vyvolení asi vědí, kde se nyní nachází.
Nebylo na něm nic výjimečného
Když ještě pracoval na předních pozicích, byl považovaný za nevýraznou, možná až nudnou postavu. A to i na poměry Číny, kde se politici striktně drží scénáře a neprojevují příliš emocí. Čang Kao-li měl podle americké CNN takřka neustále nasazený kamenný výraz a dokonale uhlazené vlasy.
„Nebylo na něm nic výjimečného. Je to standardní technokrat vycvičený a kultivovaný systémem čínské komunistické strany. Nedosáhl žádných významných úspěchů ani nebyl zapojen do konkrétních skandálů. Byl nevýraznou postavou bez jakýchkoliv kontroverzí,“ řekl CNN Teng Jü-wen, bývalý redaktor oficiálního stranického deníku, který nyní žije ve Spojených státech.
Tenistka Pcheng Šuaj žije, ale pod nátlakem Číny. Spolupodílí se MOV na propagandě?
Jsem v pořádku, pobývám v Pekingu a chci, aby bylo respektováno mé soukromí. To je resumé půlhodinového videotelefonátu čínské tenistky Pcheng Šuaj, o kterou se v posledních týdnech strachoval celý svět, s prezidentem Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomasem Bachem. Přesto zůstává řada otazníků. Bývalá světová jednička ve čtyřhře evidentně opravdu žije a fyzicky jí nic není. Otázkou je, zda po obvinění bývalého předního politika ze sexuálního napadení zůstává svobodná.
Do nejvyšších pater politiky to Čang dotáhl nejen navzdory tomu, že nedisponoval výraznou osobností, ale také přesto, že pocházel z velmi skromných poměrů. Narodil se do farmářské rodiny v přímořské vesnici na jihovýchodě Číny. Když mu byly tři roky, zemřel mu otec, a tak musel matce odmala pomáhat s farmařením i rybařením.
Nicméně dobře studoval, a i když napřed v ropné společnosti dostal po odpromování podřadnou práci, postupně šplhal po „žebříku“ nahoru a stal se šéfem firmy, což mu otevřelo příležitosti pro vstup do politiky.
Postupně mu patřila nejvyšší místa v různých čínských provinciích (Šen-čenu, Tchien-ťinu), až se v roce 2012 stal členem politbyra. K sexuálnímu zneužití Pcheng Šuaj mělo dojít až poté, co skončil ve vrcholné funkci. Tenistku v roce 2018 pozval na turnaj do Pekingu, posléze ji měl donutit k tomu, aby šla i s jeho manželkou k němu domů, kde byla Pcheng donucena k sexu, jak sama napsala.