reklama

Pandemie koronaviru není tak nebezpečná jako chřipková epidemie, říká Koten z SPD

Jen za středu se novým typem koronaviru v Česku nakazilo přes 2 tisíce lidí. Předseda Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Koten (SPD) v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS uvedl, že pandemie koronaviru není tak nebezpečná jako chřipková epidemie. Hnutí SPD by podporovalo spíš výrobu farmaceutických preparátů než krátkodobá vládní opatření, která škodí ekonomice.

reklama

Poslanec Radek Koten (SPD) už ve středu na půdě Sněmovny připomněl, že předloni i loni zemřelo v Česku více lidí než letos touhle dobou. „Na klasické chřipkové epidemie, které jsme tu v minulosti měli, umíralo daleko víc lidí. Všichni na to byli zvyklí. Oproti chřipce, kterou jsme nikdy neřešili, děláme kvůli koronaviru drakonická opatření, která obrovským způsobem zatěžují ekonomiku,“ řekl Koten v pořadu K věci.

Leckdo z kritiků šéfa výboru pro bezpečnost by však připomněl jarní záběry z Itálie nebo Brazílie, kdy byly přeplněné nemocnice a úřady nestíhaly vytvářet improvizovaná pohřebiště pro mrtvé.

Jako protiargument Koten připomíná, že země, které se nedokázaly vypořádat s velkým počtem nakažených, mají odlišné zdravotnictví od České republiky. „Například nepovinné zdravotní pojištění čísla nakažených ve Spojených státech dost ovlivnilo,“ uvedl Koten, který hledá inspiraci u Francie. Tam totiž mají na COVID-19 bezplatné testování.

SPD by se soustředilo spíš na výrobu farmaceutických léků

„1 760 korun za test zasahuje do rozpočtu českých rodin,“ vysvětlil možný benefit bezplatných testů. Je ovšem otázkou, co by to udělalo s frontami na testování, které už teď v některých případech působí skoro nekonečně.

V samotných vládních opatřeních je SPD názorově dost blízko české vládě. Opoziční hnutí by nezavádělo povinnost nošení roušek ve venkovních prostorech, naopak souhlasí se zakrytými ústy a nosem v těch vnitřních. Koten také podporuje omezený provoz barů a klubů, které mezi půlnocí a šestou hodinou ranní musí být zavřeny.

SPD by se ale v současnosti soustředilo spíš na výrobu farmaceutických léků. Jenomže výroba takových preparátů se může protáhnout na několik let, a je tak spíš během na dlouhou trať, který současný trend „přes 2 tisíce nakažených denně“ nijak nevyřeší.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog
Prezidentské volby 2023

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama