Pandemie koronaviru není tak nebezpečná jako chřipková epidemie, říká Koten z SPD

Radek Koten

Jen za středu se novým typem koronaviru v Česku nakazilo přes 2 tisíce lidí. Předseda Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Koten (SPD) v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS uvedl, že pandemie koronaviru není tak nebezpečná jako chřipková epidemie. Hnutí SPD by podporovalo spíš výrobu farmaceutických preparátů než krátkodobá vládní opatření, která škodí ekonomice.

Poslanec Radek Koten (SPD) už ve středu na půdě Sněmovny připomněl, že předloni i loni zemřelo v Česku více lidí než letos touhle dobou. „Na klasické chřipkové epidemie, které jsme tu v minulosti měli, umíralo daleko víc lidí. Všichni na to byli zvyklí. Oproti chřipce, kterou jsme nikdy neřešili, děláme kvůli koronaviru drakonická opatření, která obrovským způsobem zatěžují ekonomiku,“ řekl Koten v pořadu K věci.

Leckdo z kritiků šéfa výboru pro bezpečnost by však připomněl jarní záběry z Itálie nebo Brazílie, kdy byly přeplněné nemocnice a úřady nestíhaly vytvářet improvizovaná pohřebiště pro mrtvé.

Jako protiargument Koten připomíná, že země, které se nedokázaly vypořádat s velkým počtem nakažených, mají odlišné zdravotnictví od České republiky. „Například nepovinné zdravotní pojištění čísla nakažených ve Spojených státech dost ovlivnilo,“ uvedl Koten, který hledá inspiraci u Francie. Tam totiž mají na COVID-19 bezplatné testování.

SPD by se soustředilo spíš na výrobu farmaceutických léků

„1 760 korun za test zasahuje do rozpočtu českých rodin,“ vysvětlil možný benefit bezplatných testů. Je ovšem otázkou, co by to udělalo s frontami na testování, které už teď v některých případech působí skoro nekonečně.

V samotných vládních opatřeních je SPD názorově dost blízko české vládě. Opoziční hnutí by nezavádělo povinnost nošení roušek ve venkovních prostorech, naopak souhlasí se zakrytými ústy a nosem v těch vnitřních. Koten také podporuje omezený provoz barů a klubů, které mezi půlnocí a šestou hodinou ranní musí být zavřeny.

SPD by se ale v současnosti soustředilo spíš na výrobu farmaceutických léků. Jenomže výroba takových preparátů se může protáhnout na několik let, a je tak spíš během na dlouhou trať, který současný trend „přes 2 tisíce nakažených denně“ nijak nevyřeší.

Tagy: