Aktuální covidová statistika (zdroj: CNN Prima NEWS)
Počty nových případů covidu v Česku dál stoupají, ve čtvrtek jich přibylo 14 457, asi o 2 800 víc než před týdnem. Proti středě je nárůst o 664. S koronavirem zemřelo téměř 20 tisíc lidí, ministerstvo zdravotnictví jich k pátku eviduje 19 999. Hospitalizovaných je 7 176, ve vážném stavu rekordních 1 531 pacientů.
Sílící epidemie koronaviru přiměla vládu k plánu na tři týdny ještě víc omezit volný pohyb a vzájemné kontakty. Pravděpodobně od pondělí 1. března chce zakázat pohyb mezi okresy, zavřít se mají školky i školy a další část obchodů. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek opatření projedná s opozicí. Bude žádat prodloužení nouzového stavu, který je podle něj k zavedení restrikcí potřeba.
Nejde si vakcínu jen tak naložit do auta a jezdit s ní po Praze, zlobí se Blatný
Pokud budou přicházet dávky vakcín podle plánu, bude na konci léta naočkováno 60 až 70 procent populace. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to řekl na páteční tiskové konferenci. Zároveň však uvedl, že není možné vakcíny distribuovat jiným než předepsaným způsobem, tedy naložit si vakcínu do auta a jezdit s ní po Praze, proto musí odmítnout nabídky soukromých firem.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) očekává denní přírůstky až 20 tisíc nakažených za den. „I když budou opatření nastavena a všechno se podaří, tak i ty nejoptimističtější modely pořád hovoří o tom, že lze předpokládat nárůst až o 20 tisíc nově diagnostikovaných osob denně jako kulminační bod. A potom teprve nějaký pokles,“ řekl Blatný po čtvrtečním jednání vlády.
Zatím nejvíce pozitivních testů za jeden den od loňského březnového začátku epidemie odhalily laboratoře 6. ledna, kdy potvrdily 17 765 nákaz. Celkem se od začátku epidemie v České republice nakazilo přes 1,2 milionu lidí, přes jeden milion se z nemoci vyléčilo.
Zatíženost nemocnic zůstává vysoká, vláda o pomoc s pacienty s nemocí COVID-19 požádá Německo a Polsko. V Česku je nyní podle dat ministerstva zdravotnictví volných 14 procent lůžek na ARO a jednotkách intenzivní péče (JIP), pro pacienty s covidem jich je volných 162. Standardních lůžek s kyslíkem je pro nakažené ještě k dispozici zhruba 650. Další volné kapacity jsou ještě na takzvaných reprofilizovaných lůžkách, která jsou jinak určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti.
Přibývá pacientů ve vážném stavu
Vážných případů v posledních dnech přibývá, proti středě jejich počet stoupl asi o padesátku, ve čtvrtek jich bylo rekordních 1 531. Při podzimní vlně bylo v nemocnicích na začátku listopadu přes 8 000 nemocných s covidem, počet pacientů ve vážném stavu byl ale nižší, maximem bylo 1 200.
Testy odhalily 14 457 nově nakažených. Zdroj: ČTK
Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie stouplo k pátku o setinu na 1,19. Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se původně měla v Česku řídit opatření proti šíření koronaviru, zůstává druhý den na 75 bodech. Je tak těsně ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti.
Od 27. prosince se v Česku proti koronaviru očkuje. Od té doby bylo ke čtvrtečnímu večeru podáno podle dat ministerstva skoro 624 tisíc dávek vakcín a přibližně 233 tisíc lidí už dostalo obě potřebné dávky. Ve čtvrtek bylo podáno 19 364 dávek, o zhruba 300 méně než předchozí čtvrtek.