Do března loňského roku vycházelo v Kosovu pět deníků, od začátku pandemie ale začal úpadek. Vše vyústilo až v současnou situaci, kdy se noviny fyzicky už netisknou. Redakce se tak musely přeorientovat na web, na což negativně reagují zejména starší generace. Novináři a odborníci se shodují, že hlavním důvodem jsou dlouhotrvající opatření proti šíření koronaviru, která nutí lidi zůstávat doma.
Deník Koha prodával denně asi 10 deset tisíc výtisků, v době před začátkem pandemie se dokonce těšil nejvyšší čtenosti. Jenže pak přišel úpadek. „Mnoho lidí, pravděpodobně ze starší generace, by po tištěných novinách určitě sáhlo. Ale v tuto chvíli to není ekonomicky možné,“ přemítá šéfredaktor deníku Koha Agron Bajrami. Své zaměstnance tak musí přeučit na práci na webu. „Nezbývá nám než se učit ‚pracovat živě‘ a v daném čase,“ řekl šéfredaktor agentuře AP.
Web stojí moc peněz
Lidé se totiž v době pandemie a tvrdých opatření přeorientovali na televizi, mobily nebo tablety. Tištěné noviny je zkrátka přestaly zajímat. „Musí si ale zvyknout, že za obsah budou stejně za nějakou dobu platit,“ uvedl Bajrami. Přesun na web totiž stojí mnoho peněz.
V Kosovu vycházely noviny často v malých nákladech, takže sebemenší pokles zájmu byl pro ně devastující. Šéf společnosti Print Media Council Imer Mushkolaj tak může jen snít, že bude opět pít ranní kávu a přitom listovat denním tiskem.
„On-line portály se více zaměřují na rychlosti zpráv než jejich přesnost a kvalitu. Zejména pro starší lidi je pak těžší rozlišit skutečnou zprávu od falešné,“ zdůrazňuje úskalí internetového zpravodajství. Podle něj hrozí, že se obyvatelé v pokročilém věku k on-line zpravodajství nepřesunou a ztratí tak veškerý všeobecný přehled.
Jediná země v Evropě
Pandemie tak udělala z Kosova jedinou zemi v Evropě, která nemá tištěné noviny. „Kvůli nedostatku výtisků se budou nastávající generace špatně učit o naší historii,“ předpovídá sběratel novin Azem Qerkini. Pro noviny si nyní jezdí až do hlavního města Makedonie Skopje.