CNN Prima News noviny

noviny

Výpis příspěvků ke štítku „noviny“

Papírové noviny stojí po 305 letech před zánikem. Posloužily i v kamnech nebo na toaletě

První české noviny vyšly 4. února 1719, po 305 letech ovšem papírovým novinám zvoní hrana. Náklady novin nemilosrdně klesají. S novinami mizí i fenomén novinového papíru. „Všichni ještě pořád víme, co všechno dokázal. Jak jedinečně sál vlhko v mokrých botách, jak snadno chytal při podpalování v kamnech, kolikrát pomohl v kritické chvíli na záchodě,“ přemítá pro CNN Prima NEWS básník a esejista Petr Hruška, podle nějž noviny nemohou vyhrát závod s internetovým zpravodajstvím. Názory na přežití papírového denního tisku se ale různí.

Noviny v nižší sazbě i zachování benefitů. Vláda došla k finální podobě ozdravného balíčku

Vládní strany se dohodly na některých úpravách ozdravného balíčku, které mají neutrální dopad na rozsah konsolidace. Po středečním jednání koalice to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Koalice například zachová daňové zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů s omezením do výše poloviny průměrné mzdy v předcházejícím období. Vláda navíc přistoupila k jediné změně DPH oproti původnímu návrhu. V koalici je podle premiéra naprostá shoda na postupu při dalším projednávání balíčku ve Sněmovně. Detailní soupis navržených změn poskytne ve čtvrtek ministerstvo financí, doplnil Fiala.

Spravedlivá odplata za nenávist k socialismu, velebil tisk rozhodnutí soudce Fremra

Ačkoliv Robert Fremr v červencovém otevřeném dopise senátorům tvrdil, že soudní proces Olšanské hřbitovy z počátku léta 1988 probíhal „standardně a neúčastnila se ho žádná organizovaná veřejnost, ani neprobíhalo filmování procesu“, dobové sdělovací prostředky dosvědčují opak. Mediální kampaň dokonce připomínala padesátá léta, podílela se na ní televize, rozhlas i všechny tehdejší deníky, včetně liberálnějšího Svobodného slova, Mladé fronty nebo Večerníku Praha.

Ostrá slovní přestřelka: Kalousek navrhl Stanjurovi sebevraždu, přidala se i Schillerová

Bývalý správce státní kasy Miroslav Kalousek (TOP 09) se nevybíravě vyjádřil na adresu ministerstva financí. V prohlášení vybídl Zbyňka Stanjuru v nadsázce k rituální vraždě mluvčí nebo sebevraždě. Stálo za tím prohlášení mluvčí resortu Gabriely Krušinové o dani z přidané hodnoty na časopisy a noviny. A zpátky se nedržela ani Stanjurova předchůdkyně Alena Schillerová (ANO).

Mediální domy se bouří kvůli DPH na noviny. Vláda může být hrobníkem tisku, varují vydavatelé

Jednou z položek, které se značně dotknou nové změny daně z přidané hodnoty, je denní tisk. U něj se mění DPH z 10 na 21 procent, což může přispět k úpadku novin. Předsedkyně správní rady Unie vydavatelů Libuše Šmuclerová doslova říká, že opatření z dílny vlády premiéra Petra Fialy (ODS) působí jako snaha o „zabití“ novinového trhu. A podobné hlasy zní i z jednotlivých vydavatelství.

Marx místo Boha, hektolitry piva a půl dne dřiny: Jak Češi slavili první Svátek práce roku 1890

Podle odpůrců prvních oslav Svátku práce se 1. května 1890 vypilo až příliš mnoho piva. Příznivci akce naopak tvrdili, že dělníci se alkoholu vyhýbali, zato hlasitě demonstrovali za osmihodinovou pracovní dobu místo dvanáctihodinové. Stát měl ze Svátku práce hrůzu již v jeho předvečer: „Aby se nekalým živlům zamezila činnost na 1. května, zatýkala pražská policie pilně všechny podezřelé osoby, jež do Prahy přišly. A vůbec všechna individua,“ informoval konzervativní katolický deník Čech.

Tisíce obětí bouřek v Čechách: Blesky zabíjely v kostele, pod stromy a nešetřily ani četníky

O víkendu mají Českou republiku opět ozářit blesky. Přírodní elektrické výboje ve světě každoročně usmrtí asi 24 tisíc lidí, v tuzemsku blesky zabijí jednu až dvě osoby. Počet obětí v českých zemích se v posledních sto letech neustále snižuje, v roce 1925 jich bylo 73. „Blesk sjel po řetízcích hodin do hlavy majitele domu, kterého rázem zabil,“ uvedly Lidové noviny 20. května 1925.

Všichni cestující na Titaniku byli naštěstí zachráněni, mýlil se český tisk před 110 lety

Zprávy o potopení Titaniku v noci ze 14. na 15. dubna 1912 přicházely do Čech postupně a často si odporovaly. „Všech 1 380 cestujících na Titanicu na štěstí bylo zachráněno,“ mýlil se před 110 lety redaktor českobudějovického obdeníku Budivoj, který citovanou zprávu zveřejnil 16. dubna. Ve skutečnosti se utopilo 1514 cestujících a jen 710 se jich zachránilo.