reklama

Novou pandemii může způsobit smrtící houba, děsí vědce. Vyvolává neléčitelnou infekci

Vědci v době probíhající pandemie úzkostlivě pátrají po potenciálních původcích chorob, které by mohly způsobit další globální katastrofu. Kromě netopýrů či velbloudů dělá epidemiologům starosti také jedna houba – kvasinka Candida auris, která způsobuje smrtící infekci. Nachází se přitom často tam, kam se lidé chodí léčit – v nemocnici.

reklama

Candida ohrožuje převážně starší, oslabené pacienty ve zdravotnických zařízeních, kteří mají zavedený katetr. Trubicí se totiž může nebezpečná houba dostat do krevního oběhu a způsobit fungémii. Candida napadá centrální nervovou soustavu a může infikovat i vnitřní orgány.

V nemocnicích se pak může infekce přímo přenášet z člověka na člověka. Pacient se může nakazit také kontaktem s kontaminovým povrchem. Potíž s Candidou je totiž v tom, že na předmětech ulpívá neobyčejně dlouho.

„Candida je děsivá hlavně proto, že velmi dlouho vydrží na neživém povrchu. A to nezávisle na tom, čím vším se ji snažíte odstranit,“ řekla londýnská epidemioložka Johanna Rhodesová pro vědecký časopis New Scientist.

Před Candidou varovalo také americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí s tím, že proti kvasinkové infekci, kterou způsobuje, zatím neexistuje lék.

Experti dosud netuší, odkud tento patogen pochází. Poprvé jej vědci zaznamenali v roce 2009, v roce 2016 pak došlo k lokální epidemii Candidy ve Velké Británii. Informoval o tom deník The New York Post.

„Musíme investovat více času do výzkumu a připravit se na všechny typy infekčních patogenů,“ komentoval pro list vědec Mahmoud Ghannoum z univerzity v Ohiu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost
Politika

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama