I přes negativní antigenní testy musejí děti ve školách sedět hodiny v respirátorech či chirurgických rouškách. Několik rodičů, dětí i učitelů se redakci CNN Prima NEWS svěřilo, že byli svědky toho, jak děti zkolabovaly. Ministerstvo zdravotnictví ale úlevu, jako mají například klienti kadeřnictví, nechystá.
„Moje spolužačka při vyučování omdlela. Říkala, že jí bolí hlava a špatně se jí dýchá, a pak to přišlo. Všichni jsme se o ní báli. Za chvíli se probrala, ale bylo jí špatně,“ popsala redakci Nela, žačka 7. třídy základní školy.
„Rodiče mi omlouvali žákyni na několik dní z výuky. Jako důvod uvedli bolest hlavy kvůli roušce. Děti jsou celkově unavené, bolí je hlava. Ale zase upřímně je to lepší, než kdyby do školy nechodily,“ sdělila CNN Prima NEWS učitelka Hana ze základní školy v Praze. „Moje neteř, které je 10 let, ve třídě omdlela,“ popsala maminka Alena.
Současné nařízení je takové, že děti musí mít při výuce chirurgické roušky nebo respirátory. Látkové roušky povolené nejsou. Roušky a respirátory se nemusí nosit v mateřských školách, výjimku ze zakrytí úst a nosu mají jen sportovci a lidé při cvičení nebo zákazníci kadeřnictví, holičství, kosmetických a masérských služeb či tatérů.
Ministerstvo zdravotnictví úlevu pro děti neplánuje. „Je to lepší z hlediska bezpečnosti, abychom nezavdávali viru příčinu, aby nepřeskakoval z jednoho na druhého. U dětí často prochází infekce nepozorovaně, mohou být přenašeči. V tom případě je to rizikovější skupina. Proto se dělají i antigenní testy, abychom našli případná ohniska,“ řekl ve středečním Novém dni na CNN Prima NEWS šéf resortu zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).
Žaloudík: Respirátory nemají smysl
Proti nošení respirátorů a roušek se ostře staví senátor a lékař Jan Žaloudík. V jejich nošení vidí řadu negativních věcí. „Rouška a respirátor výrazně zvyšují takzvaný mrtvý prostor. Neprodýcháte se, neokysličíte se. Když pracujete v respirátoru, tak si ztěžujete dýchání. Když v tom dvě hodiny přednáším medikům, tak jsem takový omámený,“ řekl redakci.
„Respirátor je průmyslová pomůcka, když lidé pracují v prachu, tak to má smysl. My jsme z toho udělali standard. Lidé, kteří jsou neinfekční, negativně testovaní, tak je naženeme do respirátorů. To je absurdní,“ dodal.
Problém podle něj je, že v plicích člověka je řada bakterií. Místo toho, abychom je ze sebe vydechovali, tak si je blokujeme nošením roušek a vdechujeme zpět. „Když jste na cokoliv pozitivní, tak se v tom matláte. Je to, jako když se člověk vykoupe a pak se do té vody vyčůrá a pak v ní hnije,“ připodobnil Žaloudík.
S nošením respirátorů mohou mít problém i lidé s citlivější pletí, kterým se mohou tvořit vyrážky a ekzémy. Odborníci proto doporučují respirátor často vyměňovat a nenosit ho po kapsách.