Petr Smejkal k výhodám po očkování (zdroj: CNN Prima NEWS)
Američané, kteří dostali dvě dávky vakcíny proti koronaviru, už nemusí nosit roušky ani dodržovat rozestupy, rozhodlo ve čtvrtek Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Půjde Česko ve šlépějích USA? Odborníci jsou pro. Epidemiolog Petr Smejkal z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), která radí ministerstvu zdravotnictví, CNN Prima NEWS řekl, kdy by se takové výhody mohly zavést.
„Doufám, že si toho kopírovači opatření z MeSES všimnou a navrhnou to. Nikdo jiný totiž u nás není na ministerstvu zdravotnictví vyslyšen,“ komentuje krok americké CDC pro CNN Prima NEWS epidemiolog Jiří Beran.
Šéf skupiny MeSES Petr Smejkal s novými pravidly v USA souhlasí a zavedl by je i v Česku. CNN Prima NEWS zároveň prozradil, kdy by se pro plně očkované Čechy mohla povinnost respirátorů a rozestupů zrušit.
Nemusí nosit roušky ani dodržovat rozestupy. Skončila pandemie pro očkované Američany?
Plně očkovaní Američané už nemusí nosit roušky ve vnitřních ani venkovních prostorech a ani dodržovat rozestupy. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve čtvrtek náhle změnilo své pokyny. Podle některých odborníků je to krok správným směrem, ale upozorňují na to, že lidé na veřejnosti těžko rozeznají, kdo je očkovaný a kdo ne.
„Stane se to ve chvíli, kdy budeme ve stejné situaci, v jaké jsou teď Spojené státy, co se týká proočkovanosti. Američané mají přibližně 45 až 50 procent proočkované populace, takže v tu chvíli bychom se mohli zbavit roušek i u nás,“ říká Smejkal s tím, že do takové situace by se Česko mohlo dostat v létě.
Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula ale upozorňuje, že je otázkou, zda se máme řídit proočkovaností. „Buď budeme tvrdit, že očkovaní virus do určité míry šíří, a pak se musíme starat o ty neočkované. Pokud si ovšem řekneme, že očkovaní jsou výrazně méně infekční, což je podle mne pravda, můžeme takové opatření přijmout,“ myslí si Prymula.
Podle imunologa Václava Hořejšího se jedná o rozumný kompromis. „Pravděpodobně bude něco podobného přijato i v Evropě, tedy i u nás. Dříve než za dva týdny se toho ale nedočkáme,“ odhaduje pro CNN Prima NEWS Hořejší. Se zrušením povinnosti roušek a rozestupů pro plně očkované by ale počkal, až se čísla v Česku ještě trochu sníží, a to jak celkových počtů případů, tak i počtu hospitalizovaných.
Ani v USA to není tak jednoduché
Prymula ale upozorňuje, že ani v USA to není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. „Mají přesně uvedeno, kde se co může a nemůže. A byť to obecně vypadá, že to takto platí, existují výjimky stanovené na národní či federální úrovni. Což ve své podstatě znamená, že tam mohou přetrvávat opatření, která zmíněné pravidlo omezují,“ vysvětluje CNN Prima NEWS Prymula.
Podle něj ale jde o signál, že riziko u očkovaných z hlediska šíření koronaviru je nižší než u neočkovaných a určitě se tím bude zabývat i Česká republika. „Nechci odhadovat čas, kdy se to v Česku zavede. Záleží to na tom, jak jsou odborníci schopni tlumočit tento názor ministrovi a jak rychle to bude přijato,“ říká Prymula.
Motivace pro očkování
Odborníci v USA se shodují, že zavedení těchto pravidel by mohlo lidi motivovat, aby se nechali naočkovat. S tím šéf MeSES Smejkal souhlasí. „Určitě to bude motivovat lidi k očkování. Když se nám očkováním podaří dosáhnout kolektivní imunity, můžeme zapomenout na všechno nepříjemné, co souvisí s koronavirem,“ láká k vakcinaci epidemiolog.
Výhody v nových pravidlech USA vidí i Prymula. „Má to řadu benefitů. Třeba při létání ve Spojených státech člověk už nemusí mít test. Na druhou stranu, což je paradoxní, člověk může vyletět bez problémů z USA, ale když se vrací zpět, musí stejně mít test,“ kroutí hlavou bývalý ministr zdravotnictví.
PŘEHLEDNĚ: Cestování, kultura či sport. Jaké budou mít očkovaní lidé výhody
Očkování v Česku se nadále rozšiřuje mezi mladší věkové kategorie, u nichž však viditelně ubývá ochota se nechat naočkovat. Vakcína přitom lidem přinese obrovské možnosti, naopak neočkovaní budou mít v příštích měsících značně komplikovaný život. V jakých životních situacích lidé certifikát o očkování využijí?
Podle Hořejšího lidi k očkování motivuje ale i chystaný celoevropský covid pas. „Jeho majitelé budou mít určitě značné výhody oproti ostatním. Takže pro lidi, kteří se budou chtít účastnit sportovních nebo kulturních akcí nebo cestovat, zvláště do zahraničí, bude očkování nezbytností. Kvůli výhodám se budou muset očkovat, ať chtějí, nebo ne,“ zdůrazňuje Hořejší.
Stejné výhody pro vyléčené
Podle epidemiologa Berana by ovšem stejné výhody jako očkovaní měli mít i lidé, kteří nemoc COVID-19 prodělali. „Studie v UK u 20 tisíc osob prokázala, že onemocnění chrání stejně jako očkování,“ argumentuje.
Podle Prymuly je u vyléčených z koronaviru situace trochu jiná. „U nich se obecně říká, že virus už nešíří, pokud už nejsou nemocní, takže by výhody pro ně měly být podobné. Na druhou stranu záleží na tom, zda vznikne nějaký covid pas, protože jinak je velmi komplikované zjišťovat, kdo onemocnění stoprocentně prodělal a kdo ne. U bezpříznakových průběhů by byl potřeba nějaký důkaz, že člověk má třeba potřebnou hladinu protilátek,“ říká.
Imunolog Hořejší je ale zásadně proti. Podle něj imunitní ochrana po prodělání nemoci není v průměru tak dobrá jako po očkování. „Část těchto lidí nemá protilátky nebo jich má málo, jejich obrana proti reinfekci je tedy menší,“ upozorňuje. Uznává, že lidí, kteří se nakazili znovu, bylo zatím asi jen jedno procento. V některých případech ovšem u nich byl průběh nemoci těžší. „Navíc to vypadá, že ochrana proti opakované infekci není u těchto lidí pravděpodobně tak trvalá jako u očkování,“ zdůrazňuje imunolog.
Epidemioložka: Někteří lidé si nevytvoří dostatek protilátek ani po očkování
Očkování proti covidu je v plném proudu. Odborníci říkají, že ochrana proti těžkému průběhu covidu by měla nastoupit v plném rozsahu po druhé očkovací dávce s odstupem několika týdnů. Přesto se mnoho lidí obává, že i přes očkování se onemocnění COVID-19 nevyhnou. Mohou mít i očkovaní lidé mít těžký průběh koronaviru, pokud mají například silně oslabenou imunitu? Na to jsme se zeptali epidemioložky Kateřiny Fabiánové
Zároveň apeluje na vládu, ať respektuje doporučení skupiny MeSES. „Mám dojem, že zase bude mít tendence trochu předbíhat v rozvolňování,“ obává se Hořejší.
Kdo je očkovaný a kdo ne?
Čeští odborníci ale stejně jako američtí upozorňují na další problém ohledně zrušení respirátorů a rozestupů u plně očkovaných. Není totiž jasné, jak by se například v obchodě poznalo, kdo bez respirátoru prodělal očkování a kdo ne. Covid pasy, díky nimž by se tato pravidla mohla kontrolovat například ve službách nebo při cestování, zatím nikdo nezavedl. Navíc třeba v obchodě je nikdo ani kontrolovat nebude.
„To je problém. V podstatě by to znamenalo, že by člověk u sebe musel mít nějaký očkovací průkaz nebo covid pas, což se nyní diskutuje i u zahrádek. Pokud půjde o povinnost zákazníka, mohlo by to být ve stejném režimu. Člověk by se musel prokázat pouze namátkové kontrole hygieny nebo ČOI, případně policie. Pokud by neměl potvrzení, čelil by sankci,“ uvádí Prymula.
S tím souhlasí i imunolog Hořejší. Uznává však, že takové kontroly si v Česku zatím nedokáže představit. „Když něco takového řeknu, spustí se křik, že jde o omezování svobody. U nás, kde se to přehání se svobodou a demokracií, by to asi nebylo přijatelné. A bohužel stát nevymáhá svá opatření, takže nevím, jak by se to řešilo,“ říká imunolog.
Přesto by se podle něj taková pravidla mohla zavést snadno. „Když jedete autem, tak vás přece mohou zkontrolovat, jestli máte řidičský průkaz. Když ne, jste za to potrestaný. To je stejná situace,“ tvrdí Hořejší.
Plně očkovaní v USA už nemusí dodržovat rozestupy a nosit respirátory. Zdroj: Profimedia.cz