Krize v bankovním sektoru zdaleka nekončí. Po pádu Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank zaznamenávají Spojené státy rekordní odliv vkladů z malých bank. Lidé v ně ztrácejí důvěru a raději se přesouvají k do velkých bank nebo fondů peněžního trhu. Problém to může znamenat i pro velké bankovní domy v Evropě. Zejména Deutsche Bank čeká v nadcházejícím týdnu boj o záchranu.
Už dva týdny se po trzích ve Spojených státech a v Evropě šíří panika. Důvodem je pád dvou středních bank a s tím související nervozita mezi investory a akcionáři. To má odraz i u veřejnosti, která začala nedůvěřovat malým bankám. Dokládá to odliv vkladů z menších finančních ústavů, o kterých informovala americká centrální banka (FED).
Od 15. března, kdy zkrachovala Silicon Valley Bank, došlo k poklesu vkladů o 119 miliard dolarů (2,6 bilionu korun). Jednalo se o dvojnásobný pokles od dřívějšího rekordu. Oproti tomu vzrostly vklady u velkých bank o 67 miliard dolarů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Snížená valorizace, přesto vyšší důchod. Podívejte se, kdo na změně paradoxně „vydělá“
Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se jedná o potvrzení, že od pádu Silicon Valley Bank ztrácejí Američané důvěru v menší banky. „Své úspory převáděli do větších bank nebo třeba do krátkodobých vládních dluhopisů, které ve vysokoinflačním prostředí nabízí atraktivní úrok i v porovnání právě s vklady,“ uvedl Kovanda.
Nervozita klientů ale může dopadnout i na větší banky. Kovanda upozorňuje, že za několikadenním propadem největší německé banky Deutsche Bank jsou hedgeové fondy, které vsázejí na slabé kusy. „A to mezi velkými bankami právě typu Deutsche Bank, tedy jedné z nejvýznamnější investiční banky v Evropské unii,“ řekl Kovanda.
V nadcházejícím týdnu se očekává záchrana i krach německé Deutsche Bank. Podle Kovandy se ale ukazuje jako zásadní role centrálních bank, které řeší složité dilema. „Buď budou dál bojovat s inflací, zvyšovat úroky a sledovat, jak odpadají „slabé kusy“. Nebo nechají banky přežít, leckdy ovšem v zombie-podobě, přičemž jejich přežití zaplatí veřejnost skrze vleklejší citelnou inflaci a razantnější propad životní úrovně,“ dodal.
Krach Silicon Valley Bank
Silicon Valley Bank zkrachovala poté, co nebyla schopna čelit rychlému a masivnímu vybírání peněz klienty, kteří si během několika hodin vybrali desítky miliard dolarů.
Celkové vklady v amerických bankám po prudkém růstu v roce 2020 a na počátku roku 2021 způsobenému pandemickou pomocí klesají. Nynější obrat trendu u velkých bank je pozoruhodný. Nárůst se rovná přibližně polovině poklesu vkladů u malých bank, což naznačuje, že část vybrané hotovosti mohla přejít do fondů peněžního trhu nebo jiných nástrojů.
Není ale jasné, zda přesun vkladů z malých bank bude přetrvávat. Šéf FED Jerome Powell ve středu uvedl, že toky vkladů v bankovním systému se v uplynulém týdnu stabilizovaly, napsala agentura Reuters.