Akcie největší německé banky Deutsche Bank klesají několik dní po sobě. V pátek se propadly o 12 procent a krize už dopadá i na další banky. Na trzích tím pokračuje panika po pádu akcií švýcarské Credit Suisse. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozorňuje, že trh hledá mezi bankami další slabý kus a tržní pojištění proti krachu Deutsche Bank vystoupalo v pátek na rekord.
Evropské akcie v pátek výrazně oslabují. Důvodem je obava o stabilitu finančního sektoru, který táhnou dolů cenné papíry německé Deutsche Bank. Pokles zaznamenávají i švýcarské banky Credit Suisse a UBS, matka české Komerční banky Société Générale či německá Commerzbank. Akciový index STOXX Europe 600 po poledni odepsal 1,6 procenta na 439 bodů.
Cenné papíry Deutsche Bank oslabují už třetí den po sobě. Za jejich pátečním propadem stojí prudký růst nákladů na pojištění dluhopisů banky proti riziku nesplacení, uvedla agentura Reuters. „Propad se prohlubuje. Deutsche Bank je rovněž vůbec nejvýznamnější investiční bankou v EU, která jako jediná z unie patří do první ligy světového investičního bankovnictví,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Snížená valorizace, přesto vyšší důchod. Podívejte se, kdo na změně paradoxně „vydělá“
Podle něj se situace Deutsche Bank podobá krizovému scénáři v případě švýcarské Credit Suisse. „Svého času podlehla velikášskému snění a jala se soupeřit s největšími jmény globálního investičního bankovnictví, což jsou převážně stále banky z Wall Street. Vylámala si zuby. Ostatně jako Credit Suisse. A jako Credit Suisse i Deutsche bank pronásledovaly v posledních deseti až patnácti letech četné skandály, krize a nezdary,“ upozorňuje Kovanda.
Delší inflace i problémy u hypoték. Pád velké banky jako Credit Suisse by zasáhl i Česko
Pokud by padla velká banka typu švýcarské Credit Suisse, následky by velmi výrazně pocítili i lidé v Česku. Shodují se na tom ekonomové s tím, že na evropských trzích je stále možné pozorovat paniku. Ta se přesunula z USA poté, co vyhlásily krach Silicon Valley Bank a Signature Bank. Nervozita navíc tlačí na ceny akcií i u mateřských skupin českých bank. Mají se klienti tuzemských finančních domů obávat? Podle nejnovějších informací se nicméně už záchrana Credit Suisse po složitých jednáních rýsuje.
Akcie Credit Suisse a UBS oslabují v návaznosti na zprávu Bloomberg, že americké úřady vyšetřují, zda tyto banky nepomáhaly ruským oligarchům vyhnout se sankcím. Akcie rakouské Raiffeisen Bank International vedle toho klesají v důsledku zprávy agentury Reuters, že Evropská centrální banka (ECB) tlačí skupinu k tomu, aby se zbavila svých vysoce ziskových aktivit v Rusku.
Podle Kovandy trh hledá podobně oslabené finanční domy. Proto se investoři odvrací od největší německé banky. „V prostředí nadále se zvyšujících úrokových sazeb se hledá další slabý kus, Deustche Bank je předním adeptem. Hrozí tak obnovení bankovní paniky. Tržní pojištění proti krachu Deutsche Bank v pátek vystoupalo na rekord,“ zakončil Kovanda.