reklama

Papež František jede poprvé do Iráku. Vatikán kvůli jeho cestě čelí kritice

Papež František během své návštěvy Iráku zavítá i do Mosulu či Uru.
Zdroj: AP

Papež František v pátek jako první hlava katolické církve zavítá do Iráku. V rámci čtyřdenní návštěvy ho čeká setkání s duchovními i politickými představiteli této blízkovýchodní země a návštěva několika měst včetně Mosulu či Uru. Jedná se o první Františkovu zahraniční cestu od počátku covidové pandemie. Vatikán kvůli tomu čelí kritice, zda návštěva neohrozí věřící v zemi, kde se v poslední době zhoršuje epidemická situace.

reklama

Cestu, jejíž cílem je podpořit iráckou křesťanskou komunitu, zahájí papež v pátek na oficiální ceremonii s prezidentem Barhamem Sálihem a promluví k diplomatickému sboru a duchovenstvu.

Čtyřiaosmdesátiletý František od pátku do neděle zavítá do Mosulu, kde byla v minulosti větší komunita křesťanů, ale jehož kostely zničili bojovníci teroristické organizace Islámský stát. Další zastávkou bude historický Ur, odkud podle bible pocházel prorok Abraham uctívaný židy, křesťany i muslimy. V Nadžafu se má pak papež setkat s hlavou šíitské komunity ajatolláhem Alím Sistáním a očekáván je také v iráckém Kurdistánu, který se ujal křesťanů prchajících z jiných částí Iráku.

Irák v očekávání hlavy katolické církve zavedl mimořádná bezpečnostní opatření a na zastávky na papežově trase vyslal tisíce příslušníků speciálních jednotek připravených na nejrůznější mimořádné situace. Křesťané v zemi léta trpěli kvůli sektářskému násilí a útokům radikálů z IS. Kvůli špatné bezpečnostní situaci zemi nenavštívili Františkovi předchůdci Jan Pavel II. a Benedikt XVI.

Papež František
Papež František
Zdroj: AP

K tématu

Tagy: Vatikán Irák křesťanství papež František pandemie komunita Islámský stát Mosul věřící
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Opozice

Dáme Česko dohromady, vzkazuje koalice Spolu. Podepsala dohodu pro sněmovní volby

Dáme Česko dohromady, vzkazuje koalice Spolu. Podepsala dohodu pro sněmovní volby

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, předseda ODS Petr Fiala a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka podepsali v neděli koaliční dohodu jimi tvořené volební koalice Spolu. Do říjnových sněmovních voleb chtějí jít s kampaní pod heslem Dáme Česko dohromady. Fiala při podpisu smlouvy mezi prioritami koalice uvedl hlavně vzdělání, prozápadní směřování nebo zastavení zadlužování země. Koalice nebude spolupracovat s komunisty, SPD nebo hnutím ANO a chce vyhrát volby.

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude

Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude

Prezident Miloš Zeman nebude vetovat novelu volebního zákona a po schválení Parlamentem ji podepíše. Řekl to v neděli v rozhovoru pro Blesk.cz. Prezident nesouhlasí s korespondenční volbou, jejíž vložení do zákona zvažuje Senát. Zeman to považuje za hloupost, zároveň ale naznačil, že by takovou změnu neblokoval. Prezident také uvedl, že pokud by poslanci vládě vyslovili nedůvěru, byl by pro, aby až do podzimních voleb kabinet vládl v demisi.

Proruští separatisté zastřelili na Ukrajině dalšího vojáka. Od rána je však na frontě klid
Slavia, nebo Sparta? Poslanci se vsadili, kdo vyhraje derby. Nacher může leštit vitrínu
reklama
reklama
Na státní vyznamenání přijedu na vozíčku, řekl Zeman. V Lánech už ho používá

Miloš Zeman

Domácí zpravodajství

Školství se bojí rozzuřených rodičů. V případě problémů hrozí policií i sociálkou
Blatný i Maláčová jako nejlepší bojovníci s koronavirem. Kdo podle lidí neuspěl?
Adámková: Na vývoj české vakcíny máme 250 milionů. Projekt čeká na Arenbergera
Další články
reklama
reklama