Papež František ve svém poselství ke Světovému dni míru 2021, který připadá na Nový rok, vyzval k pěstování „kultury péče jako cesty k míru“. Apeloval také na zpřístupnění vakcín na COVID-19 všem lidem a vedle probíhající pandemie zmínil i nárůst různých forem nacionalismu, rasismu a xenofobie.
Ve svém poselství papež František apeluje na mezinárodní komunity a každého jedince, aby pěstovali „kulturu péče“ přistoupením na „cestu bratrství, spravedlnosti a míru mezi jednotlivci, komunitami, lidmi a národy“. „Kultura péče jako cesta k míru“ je hlavním tématem papežova poselství adresovaného hlavám států a vládám, lídrům mezinárodních organizací, duchovním vůdcům a stoupencům různých náboženství a mužům a ženám dobré vůle, napsal web Vatican NEWS.
„Rok 2020 byl poznamenán masivní zdravotní krizí COVID-19, která se stala globálním fenoménem překračujícím hranice a hluboce zhoršila související krize – klimatickou, potravinovou, ekonomickou i migrační – a způsobila velké utrpení a strádání,“ uvedl papež František.
Boj proti lhostejnosti, plýtvání a konfrontaci
Svatý otec apeloval na politické lídry a soukromý sektor, aby vynaložili veškeré úsilí na zajištění přístupu k vakcínám na COVID-19 a k základním technologiím potřebným k péči o nemocné, chudé a ty, kteří jsou nejzranitelnější.
„Myslím zejména na všechny, kteří ztratili členy rodiny nebo blízké, a všechny, kteří přišli o práci,“ uvedl dále podle agentury ANSA. „Myslím také na lékaře a zdravotní sestry, farmaceuty, výzkumníky, dobrovolníky, kaplany a personál v nemocnicích a zdravotnických střediscích. Učinili a nadále činí velké oběti, aby byli pro nemocné přítomni, aby zmírnili jejich utrpení a zachránili jejich životy; vskutku mnoho z nich během toho zemřelo.“
Vedle pandemie papež zaznamenal nárůst různých forem nacionalismu, rasismu a xenofobie, válek a konfliktů, které přinášejí jen smrt a destrukci. Tyto a další události v roce 2020 podle něj ukázaly důležitost vzájemné péče a úsilí o budování více bratrské společnosti. „Kultura péče jako cesta k míru“ je podle něj „způsobem, jak bojovat proti kultuře lhostejnosti, plýtvání a konfrontace, která je v naší době tak rozšířená“.