reklama

Zoo Bošovice zachránila nechtěné papoušky kakadu: Zamilovali se a stali se rodiči

Dva různí majitelé se obrátili na Papouščí zoo Bošovice s žádostí o pomoc. Už nezvládali péči o své mazlíčky, a v zoo jim tak poskytli nový domov. Nikdo však nedoufal v to, jak dojemně jejich shledání skončí. Nejdříve měl každý svou voliéru, po seznámení sdíleli jednu společnou, ale nikdo nečekal, že se do sebe zamilují a vznikne z toho nový život. O to neuvěřitelnější příběh to je, protože jim to trvalo celých 7 let. Cestu osudové papouščí lásky vám přiblíží provozní manažer zoo Josef Bojanovský.

reklama

První nechtěný papoušek

Vše začalo v roce 2013, kdy do naší zoo zavolal majitel papouška kakadu, že už svého „miláčka“ nedokáže zvládnout a jestli by v naší Papouščí zoo Bošovice nemohl najít nový domov. Souhlasili jsme, protože víme, jak těžké by bylo najít nového majitele pro papouška, „odložení“ do záchranných center je také problém, protože se často u těchto papoušků „závisláků“ jejich trauma ještě prohloubí a vede k agresivitě a sebepoškozování.

Z mazlíčka problém pro sousedy i majitele

Mláďata kakadu jsou velmi roztomilá a vytváří si silné citové pouto k majiteli. Vyžadují ale neustálou pozornost od chovatele a jeho fyzický kontakt (v podobě hlazení, čechrání peříček atd.). Jedná se o papouška, který je velice hlučný a jeho „vřískot“ je často nejen nepřijatelný pro sousedy majitelů, ale často i pro celou domácnost majitele. Častým problémem u kakadu je změna jeho chování v průběhu dospívání. Kolem druhého až třetího roku při dosažení jejich pohlavní dospělosti se může změnit chování často ve velmi agresivního jedince vůči majiteli (a likvidují a devastují vše kolem sebe). Navíc vyžadují partnera (mělo by to být nutností u všech). A pak se pro chovatele stávají nechtěnými či nezvládnutelnými. Stejný osud potkal i dalšího kakadu od jiného majitele, asi o 8 měsíců později.

Po sedmi letech na jednom bidýlku

Shodou okolností se tak k nám od dvou různých majitelů dostal pár, samec a samice - Kvído a Terezka. Nejdříve jsme je umístili každého zvlášť do expozic (samec bývá často agresivní k partnerce). Papoušci na sebe viděli a zvykali si na sebe a na nové prostředí. Po roce jsme je přemístili do společné voliéry. Papoušci se snášeli, neubližovali si, ale na jednom bidle spolu nikdy neseděli!

Mládě vylétlo z hnízda

Před dvěma lety jsme jim do voliéry dali hnízdní budku. Letos, s koncem zimy, samec začal budku okusovat a tím lákal samičku na hnízdo – odolávala. Samice prvně snesla dvě neoplozená vejce na zem. Ale zázrak se přeci jen stal. Začátkem jara jsme pár zahlédli, jak společně vylézá z budky. Zamilovaný páreček Kvído a Terezka – bude vše dovršeno odchovanými mláďaty? Ano jedno mládě, dnes již čtyřměsíční, se má čile k světu, rodiče se o něho vzorně starají. Momentálně už opustilo hnízdní dutinu a i vy ho můžete vidět ve venkovní expozici.

Radost máme i z toho, že se původní majitelé těchto papoušků k nám pravidelně jezdí i několikrát ročně dívat, jak se „jejich“ bývalým mazlíčkům daří. A myslím, že moc dobře. Jsou jedni z nejoblíbenějších papoušků v zoo, to se zároveň projevuje i počtem adoptivních rodičů.

Chov papoušků je potřeba nejdříve nastudovat

Musíme ale říct, že ne vždy to má tak šťastný konec. Naše zoo často radí chovatelům s chovem papoušků. Pravdivě říkáme, co obnáší chovat papouška, doporučujeme vhodný druh, vyptáváme se na jejich podmínky. Může to vypadat, že je odrazujeme. Pořízení papouška je jednoduché, ale následná péče ne – a lidé si to často neuvědomují. Pokud o tom uvažujete, zjistit více informací můžete i díky našemu speciálnímu programu Mladý ošetřovatel.

Kdo je kakadu bílý

Kakadu bílý (Cacatua alba) – patří mezi silně ohrožené druhy papoušků, dorůstající velikosti až 50 cm a obývající oblast Indonésie. Kakadu bílý je celý bílý, pouze spodní strana křídel a ocasu má žlutý nádech. Chocholka je široká, vztyčitelná podle nálady ptáka. Potrava se skládá především ze semen a plodů s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny. Jedná se o jednoho z nejnáročnějších papoušků na chov v domácích podmínkách. Především je to pták velice hlučný a často může být agresivní.

Tagy:

Hlavní zprávy

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

reklama

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Ministra, nechceš dělat ministra? Jak Fialova vláda trpí personální nouzí

Vláda Petra Fialy (ODS) ještě ani nenastoupila do funkce a už má za sebou ztráty několika květinek. Skutečnou raritou je pak „demise“ designovaného ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika, kterého do funkce nominovalo hnutí STAN. A jeho nástupce se hledal několik dní. Jak je to možné? To je už česká politika natolik vyprázdněná, že ani funkce člena vlády není dostatečným lákadlem?

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama