Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v současnosti prověřuje proticovidovou vakcínu Vidprevtyn od francouzské farmaceutické společnosti Sanofi Pasteur. Přípravek má velkou šanci, aby se už brzy zařadil mezi již posvěcená očkování, kterými se může očkovat v Evropské unii. Výrobce doufá ve schválení ještě letos.
Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson a Vidprevtyn. Tak by už brzy mohl vypadat seznam povolených vakcín proti covidu v Evropské unii. Poslední jmenované očkování už prověřuje EMA a zatím vše nasvědčuje tomu, že by mohla vakcínu do pár měsíců schválit.
Zatímco ruskou vakcínu Sputnik, která v databázi agentury leží už několik měsíců a stále u jejího jména svítí na webu informace „momentálně prověřovaná“, EMA zřejmě jen tak neposvětí, o brzkém schválení Vidprevtynu se začalo mluvit prakticky ihned po začátku testování.
„EMA teď posoudí, zda je vakcína Vidprevtynu v souladu se standardy Evropské unie o efektivitě, bezpečnosti a kvalitě,“ komentoval regulátor podle agentury Reuters.
Nová cesta k budování imunity
Jak se vůbec francouzská vakcína od těch již používaných liší? Především způsobem, jakým u pacienta vyvolá proces budování imunity.
Americká vakcína Pfizer obsahuje molekulu mRNA. Pod touto zkratkou se skrývá uměle vytvořená nukleová kyselina, která nese informaci, na základě níž tělo očkovaného vytvoří spike protein (neinfekční část koronaviru) a v reakci na to protilátky proti covidu.
V očkování od britské AstraZenecy je zase obsažen adenovirový vektor, díky kterému si tělo pacienta vytvoří protilátky.
To francouzský Vidprevtyn využívá laboratorně vytvořenou verzi zmíněného spike proteinu. Očkování obsahuje také takzvaný adjuvans, což je chemická látka, která zesiluje imunitní reakci.
Zatím nejsou k dispozici žádná tvrdá data, ze kterých by bylo patrné, na kolik procent francouzská vakcína člověka chrání před koronavirovou infekcí. Očkování proto hodlají prověřit i jinde ve světě. Krom Evropské unie si Vidprevtyn berou pod mikroskop také ve Velké Británii, Kanadě či Singapuru. Informovala o tom Světová zdravotnická organizace (WHO).