Světová zdravotnická organizace (WHO) v úterý oznámila, že eviduje již pátou mutaci koronaviru, která „může zamíchat kartami pandemie“. Jmenuje se „mí“ a nákaza touto variantou se vyskytla už i na Slovensku. Podle vědců může být odolná vůči očkování.
Před novou mutací WHO varuje. Označila ji za „variantu, která vyvolává obavy a je třeba ji sledovat.“ Poprvé byla nákaza mí (označení pochází z řecké abecedy) zaznamená v lednu v Kolumbii, od té doby se rozšířila do dalších jihoamerických zemí a pak i do Evropy. Výskyt této mutace hlásilo například Slovensko, na což upozorňoval web tvnoviny.sk.
Vědce děsí zmutovaná varianta covidu z JAR. Je nakažlivější a odolá vakcíně, tvrdí
Zmutovaná varianta covidu z Jihoafrické republiky se může vyhýbat účinkům vakcín. Kmen C.1.2 je nakažlivější a také vzdálenější od původního viru pozorovaného ve Wu-chanu. Ve své studii to uvedli odborníci z jihoafrického Národního institutu pro přenosné nemoci a výzkumné inovační a sekvenační platformy KwaZulu-Natal.
Mí se nyní řadí mezi pět nejpečlivěji sledovaných variant koronaviru. U všech těchto mutací vědci připouštějí možnost, že jsou odolné vůči vakcínám. WHO nyní hodlá provést několik studií, aby jim lépe porozuměla. Odborně se mí nazývá B.1.621.
„Varianta ‚mí‘ je soubor mutací s vlastnostmi, jež by mohly vést k tomu, že virus nakonec projde imunitním systémem,“ uvedla WHO.
Není prý neobvyklé, že covid jakožto vir mutuje, zatímco ale většina mutací je poměrně neškodná, některé mohou způsobit těžší průběh nemoci, zvýšit infekčnost viru či zmiňovanou odolnost vůči vakcínám či lékům.
Dosud jsou nejvíce rozšířenými variantami covidu alfa (193 zemí) a delta (170 zemí). V současné době varianta mí představuje zhruba 0,1 procenta ze všech nákaz koronavirem. V samotné Kolumbii se však čísla oproti celosvětovému průměru výrazně liší. Zde mí zastupuje 39 procent nakažených osob.