Přesně před patnácti lety zasáhla policie proti pěti tisícům převážně mladých lidí na technoparty poblíž Mlýnce na Tachovsku. CzechTek násilím ukončila. Zásah vyvolal velký rozruch a vyvolal mohutné protesty.
Od poloviny 90. let se na různých místech České republiky každé léto pravidelně konala nelegální technoparty známá jako CzechTek, na niž se sjížděli příznivci elektronické hudby z celé Evropy. Hlučná akce pořádaná bez svolení úřadů a často i majitelů pozemků ovšem mnohdy vadila obyvatelům míst, kde se konala.
V roce 2005 se ale technoparty konala na pronajatém pozemku. U obce Mlýnek na Tachovsku se první účastníci akce dostali do konfliktu s policisty, kteří je nechtěli do lokality pustit. I přesto se do druhého dne počet návštěvníků akce zvýšil na stovky až tisíce. Majitelé okolních pozemků, po nichž technaři na pronajaté místo přijížděli, na ně podali trestní oznámení.
Podle státního zástupce i soudního znalce účastníci CzechTeku spáchali trestný čin poškozování cizí věci. Policie proto v sobotu 30. července proti pěti tisícovkám mladých lidí tvrdě zasáhla a technoparty násilím ukončila. Tisícovka policistů, převážně těžkooděnců, použila slzný plyn, pendreky, výbušky a vodní děla.
Zranění byli na obou stranách
Zraněno bylo 35 účastníků technoparty a 47 policistů. Policejní zásah, jenž vyšel státní pokladnu na více než 31 milionů korun, ovšem vyvolal rozporuplné reakce.
Tehdejší ministr vnitra František Bublan a premiér Jiří Paroubek (oba za ČSSD) hovořili o nezbytném zákroku. Paroubek tehdy zákrok hájil s tím, že „technaři nejsou tančící děti, ale nebezpeční lidé“. Policejním prezidentem byl tehdy Vladislav Husák.
Naopak opoziční ODS či prezident Václav Klaus označili akci za hrubou chybu. Zákrok proti technařům také vyvolalo v létě 2005 vlnu protestů. Největší demonstrace se konaly před sídlem ministerstva vnitra na pražské Letné.
Postup policie vyšetřovala i Inspekce ministra vnitra, většinu trestních oznámení ale odložila – buď kvůli obecnosti, nebo proto, že se nepodařilo prokázat vinu konkrétních policistů. V lednu 2009 Nejvyšší státní zastupitelství prošetřování zásahu ukončilo s tím, že policisté postupovali v souladu se zákonem. Naproti tomu ombudsman Otakar Motejl vyjádřil ve své zprávě k postupu policistů jisté výhrady. Muži zákona podle něj nevyužili všechny možnosti, jak situaci řešit bez použití síly.
Zásahem na CzechTeku a jeho následky se zabývaly i soudy. Několik technařů bylo obviněno z útoku na policisty, soudy je však podle dostupných údajů většinou osvobodily, případně uložily podmínku. Několik účastníků, kteří utrpěli při zásahu zranění, se u soudů domáhalo satisfakce v rámci civilního sporu. Dva z nich, Pavel Kuchař a Ondřej Holous, jimž policisté vhodili do auta dýmovnice, získali u soudu nárok na stotisícové odškodnění a ministerstvo vnitra se jim muselo omluvit.