Americká společnost SpaceX miliardáře Elona Muska se rozhodla omezit služby satelitního systému Starlink, které poskytuje ukrajinské armádě. Společnost už údajně zamezila Kyjevu v tom, aby signál využíval k útokům dronů. Systém Starlink jako celek je přitom pro Ukrajinu životně důležitý.
Musk řekl dost. A tak se stalo. Americká společnost SpaceX se rozhodla omezit ukrajinské využívání satelitního systému Starlink, který poskytuje širokopásmové připojení k internetu. Společnosti se nelíbí, že Ukrajina využívá Starlink přímo k zabíjení. Kyjev je ale na systému závislý.
Jak Starlink funguje?
Žádné kabely, žádná složitá infrastruktura. Systém Starlink poskytuje rychlý internet komukoli na planetě. Stačí k tomu vlastnit speciální terminály a mít přístup k pozemní stanici v jejich dosahu. Pak může člověk využívat systém kdekoli na světě. Podle informačního webu Visit Ukraine trvá rozestavění celého systému pouhých 15 minut.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bitva u Bachmutu je největší v tomto roce, má jasno expert. Rusové pociťují drtivé ztráty
A právě na těchto patnácti minutách je ukrajinská armáda existenčně závislá. Pomocí Starlinku se může připojit k internetu i na místech, kde je veškerá kritická infrastruktura zdecimovaná válkou. Díky systému tak mohou například vojáci na frontě komunikovat s velitelství v Kyjevě.
„Starlink hraje klíčovou roli tam, kde jsou mobilní komunikační systémy a internetové kabely poškozené, například raketovým útokem,“ napsal web Visit Ukraine, podle kterého využívá systém nejen armáda, ale i běžné obyvatelstvo.
„Záporák“ Musk?
SpaceX ale nesouhlasí s tím, že Ukrajina využívá systém k útočným účelům, konkrétně k dronovým operacím. K tomu prý systém nebyl navržený. Společnost údajně podnikla kroky k tomu, aby dronové útoky pomocí Starlinku nebyly možné.
Musk se kvůli tomu stal terčem kritiky na sociálních sítích. Miliardář přitom na počátku války poskytl terminály Starlinku Ukrajině velmi pohotově, řadu z nich dodal zadarmo a pokrytí dalších dodávek vyjednal se zahraničními partnery.
Drobných rétorických neshod na ose mezi Kyjevem a SpaceX teď údajně hodlá využít společnost Kymeta. Americká firma se také zabývá satelitní komunikací a už navázala spolupráci s Pentagonem i Ukrajinou. Na pozici vrchního válečného internetového dodavatele se tak možná schyluje k rošádě.