Generál ve výslužbě Petr Pavel pokračuje v přípravách na svou prezidentskou kandidaturu. Mnohé průzkumy ho považují za spolufavorita spolu s expremiérem Andrejem Babišem (ANO). Na sociálních sítích proto Pavel napsal odpověď na dotazy, zda by řečnicky dokázal šéfovi ANO konkurovat. Bývalý druhý muž NATO poznamenal, že má zkušenosti z debat například s náčelníkem generálního štábu Ruska Valerijem Gerasimovem. Babiše proto prý „asi zvládne“.
„Připravuji se na kandidaturu a nejen po zveřejnění včerejšího průzkumu padají otázky, zda obstojím v debatách, například s Andrejem Babišem. A já si v takovou chvíli připomínám ‚debaty’ s náčelníkem generálního štábu Ruska po anexi Krymu a říkám si, že to asi nějak zvládnu,“ napsal na sociálních sítích Pavel.
Připravuji se na kandidaturu a nejen po zveřejnění včerejšího průzkumu padají otázky, zda obstojím v debatách, například s Andrejem Babišem. A já si v takovou chvíli připomínám "debaty" s náčelníkem generálního štábu Ruska po anexi Krymu a říkám si, že to asi nějak zvládnu 😉 pic.twitter.com/VhCbCbeCTB
— Petr Pavel (@prezidentpavel) February 4, 2022
Odkazuje tím na jednání s Gerasimovem v době, kdy působil coby předseda Vojenského výboru NATO (druhá nejvyšší pozice v Alianci). Ironicky tak komentuje, že debaty s Babišem by neměly být tak ostré – jako právě s ruským generálem.
Aktuální průzkumy považují Babiše a Pavla za největší favority prezidentských voleb v příštím roce. Bývalý předseda vlády je podle průzkumů aktuálně v čele pomyslného peletonu, přičemž právě Pavel mu šlape na paty. V nedávném průzkumu agentury SANEP by Babiš v prvním kole získal kolem 26 %, zatímco Pavel zhruba 20 % hlasů. V novém průzkumu pro týdeník Forum by Babiš obdržel totožné množství hlasů, zatímco Pavel si v něm pohoršil na 15 %.
Jako klíčové se aktuálně jeví, kdo by získal větší podporu poražených kandidátů do druhého kola. Babiš se podle svých slov ještě definitivně ke kandidatuře nerozhodl. Zájem o nejvyšší ústavní post mají například senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, kteří kandidovali již ve volbách v roce 2017. Stejně tak o kandidatuře hovoří kupříkladu bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová nebo exministr financí a Babišův dlouholetý rival Miroslav Kalousek (TOP 09).
Voják s impozantní kariérou a komunistickou kaňkou
Pavel má za sebou armádní kariéru lemovanou úspěchy. V roce 1993, tehdy jako podplukovník, proslul záchranou francouzských vojáků z válečné zóny na odříznuté základně Karin v Srbsku během války v Jugoslávii. Za misi obdržel ve Francii i vyznamenání.
V roce 2012 až 2015 byl náčelníkem Generálního štábu Armády ČR. Po konci ve funkci se přesunul na ještě vyšší úroveň, když se stal šéfem Vojenského výboru NATO. Funkční období mu vypršelo v roce 2018, kdy jej nahradil britský vrchní maršál letectva sir Stuart Perch.
Na druhou stranu mu však kritici připomínají jeho členství v předlistopadové Komunistické straně Československa. Sám Pavel se za své působení v KSČ několikrát omluvil a vysvětlil, že před Sametovou revolucí nebylo členství ve straně „nic nenormálního“. Stranická knížka byla podle něj cestou k tomu, aby se dostal k místu v elitním výsadkovém útvaru, po kterém toužil.
„Nejsem pyšný, na to, že jsem neměl dostatečný rozhled, dostatečně objektivní vzdělání, že jsem byl v tomto ohledu naivní. Zároveň ale vím moc dobře, že jsem osobně svým rozhodnutím nikomu neublížil, že jsem svým rozhodnutím nikoho nepoškodil a z toho důvodu necítím potřebu se omlouvat jednotlivcům,“ sdělil před časem Pavel v rozhovoru pro deník Blesk.