Prezident by měl mít 15 dní na posouzení nové legislativy. V tomto ohledu se mnou vláda nejednala fér. Těmito slovy se vyjádřil Petr Pavel ohledně odkladu svého podpisu pod penzijní novelu v rozhovoru pro web iDnes. Za problémovou část dokumentu považoval nulovou hranici mezi podepsáním a nabytím účinnosti, kterou označil za „past na lidi“. Současně označil slova ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) o dramaticky zvýšeném zájmu o předčasný důchod za „poplašnou zprávu“.
Pavel vysvětlil své váhání ohledně stvrzení legislativní změny nedostatkem času na prostudování celého znění. Jestliže není obeznámen se všemi souvislostmi a důsledky, nemůže prý nikdo očekávat, že bude stvrzovat zákony bez posouzení, uvedl pro web iDnes.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Eva Pavlová je v Kyjevě. Krátce před jejím příjezdem létaly na město ruské rakety
V souvislosti s tím zdůraznil, že prezident má 15 dní na posouzení nové legislativy a „není stroj na podpisy“. „Vláda si byla zároveň vědoma toho, k jakému datu chce, aby byl zákon účinný. Pokud tedy měla tuto představu, měla vše plánovat tak, aby se celý legislativní proces do těchto lhůt vešel,“ uvedl.
Chybou kabinetu podle něj bylo počítat s tím, že novelu podepíše rovnou, aniž by se s ní dostatečně seznámil. „Pak se 30. srpna diví, že to ještě není podepsáno. Nepovažuji to za úplně férové jednání. Navíc to není férové ani vůči občanům,“ vyčetl prezident vládě.
Konflikt mezi Pavlem a vládou? Na stole může být víc sporů, naznačil Korecký
To, že prezident Petr Pavel váhal s podpisem penzijní novely, může ukazovat na konflikt mezi ním a vládou, řekl v pořadu K věci komentátor MF Dnes Miroslav Korecký. Nastínil také několik možných variant, které mohly za opožděným podpisem zákona stát. Odmítl, že by to bylo kvůli nedostatku času na prostudování příslušného opatření.
Od návratu z dovolené prý znění návrhu věnoval velkou pozornost. Po komunikaci s ekonomickými poradci dospěl k závěru, že se v dokumentu nacházejí pasáže, které vnímá „jako problémové“. „Jedna z nich byla právě téměř nulová hranice mezi podpisem a nabytím účinnosti, která byla tak trochu pastí na lidi, kterých se to týkalo,“ sdělil pro web. Pokud by zákon vstoupil okamžitě v platnost, lidé by podle něj neměli sebemenší šanci na novou situaci zareagovat.
„Poplašná zpráva“ ministra Jurečky
Bez odezvy ze strany Pavla nezůstala ani slova ministra Jurečky. Ten v neděli prohlásil, že by kvůli odkladu platnosti zákona mohlo zažádat o předčasný důchod až 10 tisíc lidí, což by státní rozpočet stálo až čtyři miliardy korun. Tímto výrokem prý šéf resortu vypustil „poplašnou zprávu“. Podle prezidenta tento údaj ovšem není nijak alarmující.
„Těch 10 tisíc lidí žádá o předčasný důchod každý měsíc, a to kontinuálně už asi půl roku. Nemáme tu situaci, kdy by předchozích několik měsíců nebyla podána žádná žádost a teď jich najednou vyskočilo tolik,“ ozřejmil.
Jestliže chtěla vláda zvyšujícímu se zájmu o předčasný důchod předejít, neměla prý „vytvořit hranici ze dne na den, kdy se okamžitě změní právní podmínky“. S návrhem zákona měla přijít i informativní kampaň, která měla lidem objasnit cíle této úpravy a poradit jim, zda je pro ně možnost dřívějšího odchodu do důchodu vhodná.
Agenda milostí se vrátí zpátky na Hrad, řekl Pavel. Chce je udílet i ze sociálních důvodů
Agenda týkající se udělování milostí přejde z ministerstva spravedlnosti zpět na kancelář prezidenta. Se šéfem resortu Pavlem Blažkem (ODS) se na tom dohodl prezident Petr Pavel. Hlava státu to řekla v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. Agendu spojenou s vyhodnocováním žádostí o milost převedl na ministerstvo Pavlův předchůdce ve funkci Miloš Zeman.
Pavel rovněž uvedl, že Česku „ujíždí vlak“. Kabinet Petra Fialy by podle něj neměl připravovat zákony „jen pro pěkné počasí, ale i pro náhlé výkyvy“. Problém spatřuje hlava státu především v neschopnosti přijímat velmi nepopulární kroky a následně je dostatečně vysvětlovat veřejnosti. Zákony musí být také prosazovány podle jeho názoru napříč volebními obdobími, což je prý na tuzemské scéně spíše výjimkou.
Z toho důvodu hodlá prezident jednat jak s vládními, tak s opozičními politiky. V případě zásadních rozhodnutí je tedy nutné, aby platila dlouhodobě a nebyla nijak ovlivněna tím, kdo je v aktuálním volebním období u vlády. I proto plánuje schůzky s šéfem nejsilnějšího opozičního uskupení Andrejem Babišem (ANO).
O jednání s Tomiem Okamurem (SPD) však zájem nemá. „Jsem připraven se bavit s každým, kdo je připraven na konstruktivní jednání. SPD bohužel zatím kromě kritiky mnoho konstruktivních návrhů na řešení složité situace nepřinesla a její návrhy jsou spíše populistické než konstruktivní a realizovatelné,“ vysvětlil svůj postoj.
Zdráhání prezidenta ohledně podpisu penzijní novely glosoval ve vysílání CNN Prima NEWS šéfredaktor Týdeníku Echo Dalibor Balšínek spolu s komentátorem Lukášem Jelínkem. Podívejte se v přiloženém videu: