Německý ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení) způsobil poprask svým vystoupením v diskusním pořadu veřejnoprávní televize ARD. Řekl v něm, že po nastávající zimě neočekává vlnu insolvencí. „Dovedu si představit, že se některá odvětví prostě na čas zastaví, že některá odvětví prostě na čas přestanou vyrábět,“ oznámil ministr v přímém přenosu.
„Vykolejil“ tím nejen moderátorku Sandru Maischbergerovou, ale rozpoutal také veřejnou polemiku o tom, že neví, jak „vzniká insolvence“, vysloužil si tvrdou kritiku v parlamentu, někteří ho dokonce označují za nejhoršího ministra hospodářství všech dob.
Přestanu-li prodávat, nevydělám
„Když přestanu prodávat, nevydělám už žádné peníze. Pak musím podat insolvenční návrh. Po dvou měsících, pokud jsem to neudělal, jsem v platební neschopnosti,“ popsala moderátorka běžný postup.
Podle deníku Bild následně Habeck znejistěl a začal opatrněji formulovat: „To byste se pak stal insolventním, kdybyste svou prací vytvářel stále větší minusy.“ Maischbergerová ještě jednou kontrovala a zeptala se: „Ano, ale jak nechcete mít velkou ztrátu, když lidem platíte, ale už nic neprodáváte?“
Ministr se pokusil ještě o jedno vysvětlení: „Poukazuji na to, že nemusí automaticky dojít k vlně insolvencí. Může se však stát, že některé činnosti již nebudou ziskové a budou ukončeny. Možná budou obnoveny později, to je možné. Nejedná se tedy o klasickou platební neschopnost.“
Ani s ním však neuspěl.
Habeck hovořil například o růstu cen v pekárnách. „Může se stát, že obchody, které jsou závislé na tom, že lidé utrácejí peníze, jako jsou květinářství, prodejny biopotravin a pekárny, mohou mít skutečné problémy, protože lidé nebudou ochotni nakupovat. A pak nejsou automaticky v platební neschopnosti, ale mohou přestat prodávat,“ citoval z Habeckova vystoupení Bild.
Elektřina zdražila o 580 procent
Jenže… Obchody, které přestanou prodávat, ale nespadnou do platební neschopnosti? Tomu se „smáli“ především samotní pekaři. Jeden z nich dokonce dle Bildu pravil, že pokud vyhasnou jejich pece, nastanou nepokoje.
Stěžoval si také Michael Eifler, šéf stejnojmenného pekařství se 79 pobočkami ve Frankfurtu nad Mohanem a okolí. „Takový ministr hospodářství musí odejít. To, co říká Habeck, je nesmysl. Jako tradiční pekař se cítím zrazen. Když už nebudu nic prodávat, zkrachuju. Musím stále platit mzdy svým zaměstnancům, náklady na pronájem, vozidla a všechny běžné smlouvy na suroviny a také plyn a elektřinu. S touto politikou to nakonec vzdají i zcela zdravé podniky,“ popsal.
Následně také vyčíslil dramaticky se zvyšující náklady na všechno. Kilowatthodina elektřiny zdražila v Německu ze 4,8 centu na 32,6 centu, což představuje nárůst o 580 %. „Za mouku platím o 140 % více než v roce 2021, za vejce o 180 %, za máslo o 140 %. Očekávám, že letos zaplatím nejméně o tři miliony eur více,“ poodhalil Eifler.
To však nezahrnuje ani plyn, protože smlouva stále běží. „Ale my pečeme pouze na plynu! Proto jsem si už koupil olejové trouby, abych mohl v případě nouze přepnout. Před Vánocemi zmenšíme velikost vánočky a vyrobíme menší sáčky cukroví, aby si je zákazníci mohli stále dovolit. Ale my bojujeme dál,“ doplnil pekař.
Tvrdý politický střet
Den a půl po své insolvenční přednášce zamířil Habeck do Spolkového sněmu na jednání o rozpočtu. Při něm se pokoušel bránit kritice od opozičních poslanců. Napadl především výpady šéfa Křesťansko-demokratické unie (CDU) Friedricha Merze. „To, co jste za šestnáct let zpackali, zmařili a zničili, za pár měsíců uklidíme,“ citoval Habeck magazín Focus.
CDU bývalé kancléřky Angely Merkelové vládla v Německu do prosince loňského roku, poté musela odejít po šestnácti letech do opozice, když v zářijových volbách obsadila druhé místo za sociálními demokraty (SPD), kteří se domluvili na vládě se svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými.
Habeck následně oznámil rozsáhlou podporu pro podniky. „Budeme chránit německé společnosti a německé malé a střední podniky. Přijmeme opatření, která zajistí, aby lidé v Německu měli dostatek peněz na spotřebu,“ poznamenal Habeck.