Řešení vysokých cen energií na evropském stole. Zastropování by bylo levnější než dávky

O zásahu proti vysokým cenám energií bude 9. září jednat mimořádná evropská rada pro energetiku, kterou svolal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). I když zprvu nevyloučil jakoukoliv možnost, jak by se cena elektřiny a plynu mohla snížit, před jednáním se už objevují scénáře, kterými by se schůze mohla ubíhat. Mnohé nasvědčuje tomu, že výsledkem bude zastropování cen energií.

Možný směr naznačila šéfka ředitelství pro energetiku Evropské komise Mechthild Wörsdörferová, která europoslancům v pátek řekla, že komise zvažuje zastropování cen energií spolu s dalšími opatřeními. Pokud by se cena energií zastropovala, jednalo by se o krátkodobý krok, který by měl okamžitý dopad na cenu elektřiny a plynu.

Současným problémem je totiž způsob, kterým se cena elektřiny na trhu určuje. Odvíjí se totiž od takzvaných závěrných elektráren, které jsou nejdražší na trhu. A právě ty jsou plynové. Podle agentury Reuters by zastropování mělo padnout na výrobce elektřiny, kteří nevyužívají plyn.

Řešení nabízejí Španělé

Komise totiž plánuje, že by se týkalo levnějších elektráren, tedy jaderných, hnědouhelných, větrných nebo vodních. Důvodem je, že mají nižší náklady na výrobu a vyšší zisky. Ty by se podle komise měly výrobcům vzít a využít k dotacím a podporám ohrožených firem a domácností.

Podle hlavního ekonoma společnosti Roklen Pavla Peterky zatím podrobnosti návrhu nejsou známé, přesto by tato cesta mohla být správná. „Nicméně způsob, kdy by cena elektřiny z plynu pro burzu byla stanovena pomocí dynamického stropu, kdy náklady na výrobu, které přesáhnou strop, hradí stát, mi dává smysl,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Připomněl také, že elektřina by po tomto zásahu zlevnila, ovšem za cenu vysoké zátěže pro veřejné rozpočty. „Je však možné, že takový program by vyšel ve výsledku levněji než kombinace různých balíčků na podporu domácnosti, firem, průmyslu, státních institucí a dalších. Bylo by to také zřejmě méně administrativně náročné,“ dodal.

Vyzkoušený scénář nabízejí Španělsko a Portugalsko. Tyto dvě země totiž získaly od Evropské komise výjimku, takže mohly cenu energií zastropovat. Státy tak mohly oddělit propojené ceny plynu a elektřiny. Zároveň stanovily maximální cenu plynu pro výrobu elektřiny na 40 eur za jednu MWh. Země nabídly výrobcům dotaci a náklady kompenzuje speciální daň, která je obdobou českého příplatku za obnovitelné zdroje elektřiny.

Metoda v obou zemích pomohla a elektřina se pohybovala okolo 280 eur za MWh. To je velký rozdíl například oproti Německu, kde se v pondělí obchodovala jedna MWh za téměř tisíc eur.

Přesto by takzvaná iberská výjimka nemusela být úspěšná u jiných států. Důvodem je, že oba státy se ve svém energetické soustavě velmi liší od zbytku Evropy. „Třeba Německo nemá jediný LNG terminál, proto mu hrozí nedostatek plynu. Iberský poloostrov má naopak LNG terminálů nadbytek, takže by řešil spíše nadbytek plynu, byť za vysoké ceny,“ řekl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň.

Upozornil také, že terminály ve Španělsku a Portugalsku nemohou využít ostatní státy. Špatná infrastruktura totiž nedovoluje větší přenos plynu. „Specifická řešení nelze jednoduše převádět na jiné země. Nicméně to neznamená, že se o to někdo na jednání nepokusí,“ dodal Bartoň.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nord Stream poškodily masivní výbuchy, potvrdili seismologové. Krizové štáby řeší únik plynu
Zahraničí

Nord Stream poškodily masivní výbuchy, potvrdili seismologové. Krizové štáby řeší únik plynu

 • Aktualizováno
 • Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn. Oznámilo to v úterý švédské seismologické středisko. Kvůli únikům svolaly na dnešek obě severské země krizové štáby, uvedla agentura DPA. Švédští a dánští seismologové později potvrdili, že podvodní otřesy způsobily výbuchy, a nikoli zemětřesení nebo sesuvy.

   NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let
  Domácí

  NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

  Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.

  Infobox

  Válka na Ukrajině

  sledujeme živě
  19:37

  Ve frontě na hranici mezi Ruskem a Gruzií se čeká i čtyři dny, uvádí Meduza

  19:22

  Použití jaderných zbraní by bylo nepřijatelné, řekl Stoltenberg

  19:16

  Uvalíme sankce na ukrajinský Naftogaz, varoval ruský Gazprom

  18:49

  Stoltenberg: Falešná referenda na Ukrajině jsou porušením mezinárodního práva

  Živě
  ON-LINE: Máme právo použít jaderné zbraně, říká Medveděv. NATO podle něj nezasáhne

  Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

  Jízdenky na vlak mohou podražit až o 17 procent, přiznává Kupka. Jasno bude v říjnu

  Zdražování se v brzké době nevyhne ani železnici. Také dopravci se totiž potýkají s rostoucími cenami energií, které musí začít nevyhnutelně promítat do cen jízdenek. Přestože parametry prosincového navýšení cen u Českých drah ještě nejsou známé, mohlo by se zdražení kvůli inflaci pohybovat i kolem 17 procent, připustil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Od září se navíc na dráhu vrátil větší počet cestujících, proto rychleji mizí levnější jízdenky. Značná část cestujících si tak připlatí již nyní.

  Mučení v opavské nemocnici? Pacientku 12 let kurtovali k posteli, jiné metody nezkoušeli

  Jako mučení či v lepším případě nelidské zacházení zhodnotila komise ministerstva zdravotnictví případ mladé ženy, která byla v opavské psychiatrické nemocnici od dětství poutána k lůžku. Podle personálu byla pacientka kurtována k lůžku 12 let. Případ prošetřuje policie na základě trestního oznámení od Jindřicha Jašíka, pracovníka Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Podání oznámení bylo podle ústavu Jašíkovou soukromou aktivitou.

  Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

  Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

  Domácí zpravodajství

  Policie pátrá po ženě z Prahy trpící schizofrenií. Rodina se obává o její život

  Policisté pátrají po osmadvacetileté ženě z Prahy, která v noci na úterý odešla z bydliště svých rodičů v Dolanech nad Vltavou na Mělnicku. Trpí schizofrenií a měla by užívat léky, které však bere nepravidelně. V minulých dnech už byla pohřešovaná. Naposledy ji našli lidé ve špatném zdravotním stavu, kdy několik dní nejedla a byla podchlazená. Rodina se proto obává o její život a zdraví, řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.