Ke kauze kolem Dominika Feriho, který v pátek skončil v TOP 09, se po několika dnech od vypuknutí vyjádřila i šéfka strany Markéta Pekarová Adamová. Jeho konec v politice je podle ní jedinou možnou a rozumnou volbou. Zároveň prohlásila, že celá věc může přinést i něco dobrého. A to otevření debaty o sexuálním násilí i o tom, že osobní vztahy musí být vždy uzavírány na základě respektu. Právě to by podle ní mohlo pomoct, aby se oběti o sexuálním zneužití nebály mluvit, případně aby k němu vůbec nedocházelo.
„Kauza je mimořádně citlivá, ale může přinést i něco dobrého. Pokud se společnost posune v diskusi o tom, že sexuální násilí existuje a je mimořádně závažné, a a také o tom, že intimní vztahy musí být vždy navazovány na základě vzájemné empatie a osobního respektu, bude soužití v naší společnosti o velký kus lepší,“ uvedla v pátek Pekarová na Facebooku.
Aféra kolem Dominika Feriho vypukla začátkem tohoto týdne ve chvíli, kdy se objevila svědectví několika dívek, které tvrdí, že je bývalý poslanec znásilnil. Svědectví žen přinesl Deník N a Alarm. Následně se strhla doslova smršť, která vyústila v konec Dominika Feriho ve všech stranických i politických funkcích.
Dovolte mi prosím osobnější reakci. Informace zveřejněné v úterý v médiích pro mne byly šokující a já i mí kolegové je...
Posted by TOP 09 on Friday, May 28, 2021
Předsedkyně strany se přiznává, že vše teprve zpracovává a že to pro ni byl velký šok. „Informace zveřejněné v úterý v médiích pro mne byly šokující a já i mí kolegové je stále vnitřně zpracováváme. Jednání, které je Dominikovi připisováno, považuji nejen já, ale i zbytek vedení TOP 09 za neakceptovatelné nejenom pro veřejné činitele, ale také pro kohokoliv jiného,“ dodala.
Jeho politickou rezignaci a přerušení členství v TOP 09 považuje za logický a jediný možný krok. „Okamžitá rezignace Dominika Feriho na veškeré veřejné funkce i vzdání se kandidatury v nadcházejících volbách byly jedinou možnou reakcí. To nejmenší, co lze v takové situaci udělat, je vyvození politické zodpovědnosti. Nyní má v občanské rovině, stejně jako ty ženy, které se přihlásily jako oběti, právo na důkladné prošetření a spravedlnost ze strany policie a soudů,“ doplnila Pekarová.
Zároveň vyjádřila soucit s oběťmi a uvedla, že každá oběť takového činu si zasluhuje ochranu a spravedlivý proces. Je podle ní třeba o celé problematice otevřeně a důsledněji mluvit.
„Je zapotřebí, aby násilí páchanému na ženách společnost řekla jasné NE, ať je pachatelem kdokoliv. Bezpečnosti žen nepomáhá, že se diskuse o násilí zlehčuje, protože to vytváří podhoubí pro to, aby se žena uzavřela do sebe, nebyla schopna o své zkušenosti hovořit a mnohdy doživotně nesla sama velké osobní trauma,“ doplnila Pekarová.