Peklo se zavírá. Turkmenistán chce konečně zatočit s ohnivou jámou, kde hoří plyn

Turkmenský prezident Gurbanguly Berdimuhamedow nařídil expertům, aby v zemi po 50 letech konečně uhasili takzvanou Bránu do pekla – jámu v poušti Karakum, ze které uniká hořící zemní plyn. A to už od roku 1971, kdy ho poprvé zapálili Sověti.

Brána do pekla (Darvaza Gas Crater) je populární turistickou atrakcí v Turkmenistánu, ale také trn v oku tamního prezidenta. Berdimuhamedow pověřil odborníky, aby našli řešení na padesát let starý problém.

V roce 1971 prováděli Sověti v poušti Karakum vrty, při jednom z nich ale soustava natrefila na ložiska zemního plynu. Během operace se vrtná technika propadla spolu s kusy zeminy a na místě zůstala zet obrovská jáma, ze které unikal zemní plyn. Sověty tehdy napadlo, že úniku zabrání tím, že plyn zapálí. A tento proces už trvá přes 50 let.

Únik přírodního bohatství

Berdimuhamedow teď chce nebezpečný oheň uhasit, a to ze tří důvodů. „Kráter negativně ovlivňuje životní prostředí, má také dopad na zdraví lidí, kteří žijí v okolí, a zároveň při tom všem ztrácíme cenný přírodní zdroj, ze kterého bychom mohli profitovat a použít ho ke zvýšení životní úrovně našeho lidu,“ komentoval problematiku turkmenský prezident, původně dentista, který je zpravidla považován za autoritáře.

Není to poprvé, co státník pověřil experty, aby oheň uhasili. K něčemu podobnému je nabádal už v roce 2010, ani tehdy se ale nepodařilo na ožehavý problém najít řešení.

Je proto možné, že i po současném apelu zůstane kráter hořet. A bude tak dále atrakcí, která se sice podle prezidenta oficiálně jmenuje Záře Karakumu, ale které nikdo neřekne jinak než Brána do pekla.

Tagy: