Kapela Vesna o Eurovizi: Chceme dokázat, že čeština může obstát v mezinárodním kontextu
Turkmenistán
Výpis příspěvků ke štítku „Turkmenistán“
Putin jako Pán prstenů. Prezident obdaroval své spojence „šperky moci“, lidé se mu smějí
Ruský prezident Vladimir Putin obdaroval účastníky neformálního summitu Společenství nezávislých států zajímavým darem. Osmi vůdcům nechal vyrobit speciální prsteny, které zdobí logo společenství a přání šťastného roku 2023. Na sociálních sítích se poté strhla lavina výsměchu, lidem totiž tento Putinův krok připomíná výjev z knihy Pán prstenů.
Poukaz na traktor nebo pyramida z melounů. Jaké dary dostal Putin k narozeninám od státníků?
Po více než dvacet let do Moskvy 7. října pravidelně mířily zdravice a narozeninová přání a tamní televize nevysílaly nic jiného než pořady o ruském prezidentovi. Právě tento den v roce 1952 se narodil nynější ruský vládce Vladimir Putin. Letos jsou ale oslavy kvůli ruské agresi vůči Ukrajině o poznání menší. A dárky zvláštnější.
Podpisy stovek sovětských okupantů zůstávají vyryté na českém nádraží
Stopy po sovětské okupaci Československa (21. srpna 1968 až 21. června 1991) jsou dosud viditelné na řadě míst v zemi. Téměř nikdo ale netuší, že na nádražním skladu ve Vysokém Mýtě se dodnes uchovaly nápisy od stovek sovětských vojáků. A to z celého někdejšího Sovětského svazu, například z ukrajinského Chersonu, Záporoží anebo Lvova, z ruské Tuly a Moskvy, z Turkmenistánu i zapadlých obcí Dálného východu. Dějiny jsou plné paradoxů, prohlédněte si galerii podpisů okupantů Československa.
Konec líčení i sezení na předních sedadlech. Turkmenistán zavádí extrémní pravidla pro ženy
Ženy v Turkmenistánu si od jisté doby nesmějí prodlužovat řasy, dostávat injekce botoxu, tetovat obočí, barvit si vlasy a usedat na přední sedadla v automobilu. Zákazy v jedné z nejuzavřenějších zemí světa jsou často nepsané, a je tedy nemožné je napadnout, píše na svém webu ruská redakce BBC.
Noste jen bílé roušky, nařídil obyvatelům stát, kde jsou zakázána i černá auta
V hlavním městě Turkmenistánu Ašgabatu a ve dvou z pěti administrativních oblastí země mohou lidé nosit jen roušky bílé barvy, uvedl server Turkmen.news a dodal, že důvod nařízení není jasný. Přestože se v Turkmenistánu, jedné z nejuzavřenějších zemí světa, nosí roušky, její vedení popírá, že by se tam vyskytoval koronavirus SARS-CoV-2.
Peklo se zavírá. Turkmenistán chce konečně zatočit s ohnivou jámou, kde hoří plyn
Turkmenský prezident Gurbanguly Berdimuhamedow nařídil expertům, aby v zemi po 50 letech konečně uhasili takzvanou Bránu do pekla – jámu v poušti Karakum, ze které uniká hořící zemní plyn. A to už od roku 1971, kdy ho poprvé zapálili Sověti.
Rakousko se zařadilo po bok Turkmenistánu. Kde všude musí občané na očkování povinně?
Vídeň v pátek nakázala občanům povinné očkování proti koronaviru. Rakousko ale není první zemí, která nařizuje plošnou imunizaci obyvatel. Zatímco mnohé státy už zavedly povinné vakcíny pro určité skupiny obyvatel (zdravotníky či vojáky), vedle Rakouska existují další země, kde musejí mít vakcínu všichni dospělí občané.
Rakouský kancléř Kurz nesouhlasí s přijímáním dalších Afghánců. Už teď jich v zemi žije 40 tisíc
Rakouský kancléř Sebastian Kurz odmítá ve své zemi poskytnout ochranu dalším afghánským uprchlíkům navzdory tomu, že moc v Afghánistánu převzalo radikální islamistické hnutí Tálibán. Poukázal na to, že v devítimilionovém Rakousku už nyní žije přes 40 000 Afghánců.
Váleční veteráni dostanou od prezidenta dárek. Musí za něj ale předtím zaplatit
Obdarovávání veteránů z 2. světové války není ve světě nikterak neobvyklé. Řada států každoročně věnuje vojákům z největšího konfliktu lidských dějin finanční odměnu či jiné dary. Neobvyklou situaci však letos na Den vítězství zažijí veteráni z Turkmenistánu. Kontroverzní prezident Gurbanguly Berdimuhamedow jim totiž sice nějaké dary věnuje, ale bývalí vojáci si je musí předem zaplatit.
Svobodě tisku škodí i prezident Zeman, tvrdí Reportéři bez hranic. Česko je 40. na světě
Svoboda tisku ve světě utrpěla i kvůli pandemii, novinářské povolání je plně nebo částečně blokováno ve více než 130 zemích, napsala v úterý v každoroční zprávě mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF). Česká republika se v žebříčku 180 zemí světa drží stejně jako loni na 40. místě. Největší svobodu mají média nadále ve Skandinávii a nejmenší v Eritreji, Severní Koreji, Turkmenistánu a Číně.
Tady se covid neřeší. Které státy nepočítají nakažené a se světem se odmítly bavit?
Světová média každý den přinášejí čerstvé statistiky o nakažených a vakcinovaných ze zemí po celém světě. Některé státy ale na tuto transparentnost nepřistoupily, a tak ostatní nemají kvalitní přístup k informacím, co se uvnitř těchto komunikačně uzavřených zón děje. Jak s nákazou bojují například Tanzanie, Turkmenistán nebo Severní Korea? Nikdo netuší.
Ekonom a člen krizového štábu Matějka: Firmy budou krachovat, lidé nebudou mít práci
Na začátku šlo o to, udělat jednoduché rychlé věci, abychom všichni věděli, s čím můžeme počítat, uvedl ekonom a člen krizového štábu Filip Matějka v pořadu Štrunc platformy CNN Prima NEWS. Následně doplnil, že v ekonomických opatřeních byl počáteční směr dobrý, v jednu chvíli jsme však ztratili cestu a začal trochu chaos. Nyní je podle něj nutné počítat s krachy firem a nezaměstnaností.