„Šetříme na úkor celé rodiny.“ Tak začíná vyprávění samoživitelky Pavly P., která už šest let nedostává od bývalého partnera soudem stanovené alimenty. Koronavirová krize jí celou situaci ještě ztížila. „Jsme v podstatě za socky,“ přiznává.
Paní Pavla má dva syny ve věku 11 a 17 let, každý má jiného otce. Samoživitelkou je od narození mladšího syna Matyáše. Výživné, které soud stanovil na čtyři tisíce korun a později ho zvedl na pět tisíc korun, nedostává od bývalého partnera od července 2014.
„Důvod neplacení byl původně pobyt ve vazbě a výkon trestu v Německu. A ačkoli už tam pak pracoval, napsal mi probační pracovník, že mu zbývá osmdesát eur. Od srpna 2017 je už doma, ale stále neplatí. Je v konkurzu, jeho majetek byl zpeněžen ve prospěch zajištěných věřitelů. I když několik měsíců pracoval, tak neplatil. Nebo poslal tisíc korun za kvartál,“ popisuje Pavla P.
Zálohované výživné, které vláda ANO a ČSSD slíbila v programovém prohlášení, by jí pomohlo. „Peníze nám samozřejmě chybí. Matyáš hraje hokej a jsme tam v podstatě jako socky. Šetříme na úkor celé rodiny. Byla jsem naivní a věřila, že z něj ty peníze někdy dostanu,“ vypráví Pavla.
Sama je třetím rokem v insolvenci. U jedné z bank měla dluh sto tisíc korun, který prodala jinému věřiteli. „A najednou to bylo tři sta tisíc a už to jelo. Takže, co mi zbude z výplaty po srážkách, jde na bydlení. Žijeme z výživného na staršího syna, dětských přídavků a příspěvku na bydlení,“ svěřuje se CNN Prima NEWS.
Vaření doma nám leze do peněz.
I když by se svým mladším synem chtěla zůstat během koronavirové krize doma a učit se s ním, nemohla si to dovolit a musela chodit do práce. Kdyby zůstala na ošetřovném, brala by jen 80 procent platu.
„Byla jsem za celou dobu doma pár dní. Kluci to prostě musí zvládnout sami. Jen to vaření nám teď leze do peněz. Uvařit za cenu dotovaného oběda je celkem obtížné,“ uvádí Pavla.
Redakce totožnost paní Pavly zná, ona sama si přála kvůli dětem zůstat v anonymitě. Pavla spolupracuje s Klubem svobodných matek, což je organizace, která pomáhá matkám samoživitelkám.
Dotazů od samoživitelek je víc
Ředitelka komunikace Klubu svobodných matek Petra Krainová CNN Prima NEWS potvrdila, že koronavirová krize situaci samoživitelek jen zhoršila. Klub proto spustil několik programů, které by měly samoživitelkám pomoci.
„Přijímáme desítky telefonických a e-mailových dotazů od rodičů, kteří se nás každý den ptají na rady, jak v nastalé situaci postupovat, na jaké úřady se mohou obrátit a jak mají řešit svou situaci. Počet žadatelů o pomoc se v rámci aktuální situace samozřejmě zvedl,“ řekla Krainová.
Neplacení výživného podle ní situaci zhoršuje. Dodává, že se však jedná o dlouhodobý problém. „Zálohované výživné vnímáme především jako institut zajišťující vymahatelnost práva,“ podotkla Krainová.
K zavedení zálohovaného výživného se zavázala koalice ANO a ČSSD v koaliční smlouvě. Na podobě zákona se strany shodly v lednu. Od té doby se však moc nezměnilo, protože koronavirová krize vše zbrzdila. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) CNN Prima NEWS řekla, že předlohu by měla v polovině května řešit legislativní rada vlády.