Maláčová chce, aby zálohované výživné platilo už od příštího roku
Rodiče, kterým jejich bývalí partneři neplatí alimenty, se možná dočkají zálohovaného výživného i přes koronavirovou krizi. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD řekla CNN Prima NEWS, že o předloze bude v polovině května jednat legislativní rada vlády. Podle ministryně je zálohované výživné urgentní víc než kdy dřív.
Koaliční ANO a ČSSD se na podobě zálohovaného výživného shodly už letos v lednu. Kvůli koronavirové krizi se ale předloha neřešila. Podle informací CNN Prima NEWS by se to nyní mělo změnit.
„Po dvou a půl měsících konečně zasedá legislativní rada vlády. Zálohované výživné by měla řešit 15. května,“ sdělila CNN Prima NEWS ministryně Maláčová. Poté by návrh měla schválit vláda a následně ho dostanou na stůl poslanci.
Platí to, tvrdí premiér
„Je to priorita moje i ministerstva práce a sociálních věcí. S koronavirovou krizí je to o to urgentnější,“ zdůraznila Maláčová. Spousta maminek samoživitelek totiž musela zůstat doma s dětmi a brát ošetřovné ve výši 80 procent platu.
„Zálohované výživné platí,“ potvrdil CNN Prima NEWS premiér Andrej Babiš (ANO) slib z programového prohlášení vlády. Maláčová dodala, že právě zálohované výživné je jeden z důvodů, proč šla ČSSD do vlády s hnutím ANO.
Místo školky rodiče: Proč malé české děti zůstávají doma častěji než ty zahraniční?
České a slovenské děti mladší tří let v drtivé většině nezakusí dlouhodobou péči někoho jiného než svých rodičů. Řadíme se ke státům s nejnižším procentem rodičů, kteří svěřují své malé potomky výchovným institucím nebo příbuzným – prarodičům, tetičkám či sousedům – na více než 30 hodin týdně. V pěti evropských zemích je přitom takto opatrovaných dětí přes 40 procent. Co vede české rodiče k tomu, že jsou s ratolestmi doma co nejdéle?
Domluva z ledna je taková, že stát za neplatiče uhradí alimenty až do výše 3 000 korun po dobu dvou let. Peníze by poté od neplatícího rodiče vymáhal stát. Na tom by se podle ministryně nic měnit nemělo.
Úpravy ale zřejmě nastanou v podmínkách. Původní návrh počítal s tím, že na zálohované výživné by měli mít nárok rodiče, kterým partner neposlal celé soudem stanovené výživné po dobu čtyř měsíců. Podmínkou mělo být také podání trestního oznámení na neplacení výživného a návrh na exekuci. Podle Maláčové by právě ještě v tomto mohla předloha doznat změn.
S návrhem na exekuci mají problém Piráti, kteří by jinak zálohované výživné podpořili. „Těm, kdo jsou v nesnázích, návrh na exekuci nijak nepomůže. Nemají peníze na právníky, nebo to neumějí vyřídit,“ vysvětlila CNN Prima NEWS poslankyně Olga Richterová.
Ministryně Maláčová původně počítala s tím, že zálohované výživné by mohlo platit od roku 2021. Zda se termín stihne, není jasné. Bude záležet na tom, jak se protáhne projednávání v Parlamentu.
Odpovědnost mají mít rodiče, zní z TOP 09
Proti se staví některé opoziční strany. „Stát musí napnout veškeré síly, aby zajistil, že ti, kdo mají platit výživné, jej skutečně svým dětem budou platit. Ne, že za ně budeme přebírat odpovědnost,“ řekla CNN Prima NEWS šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Návrh zřejmě nepodpoří ani ODS. Ta už v lednu prohlásila, že se úřady práce nemohou stát vymahači dluhů. Poslanec Jan Bauer (ODS) CNN Prima NEWS napsal, že názor má stále stejný.
Starostové mění postoj
Názor ale zřejmě změní poslanci hnutí STAN. „S ohledem na zvýšenou zranitelnost dětí a samoživitelek v krizi jsme připraveni to podpořit,“ uvedl pro CNN Prima NEWS šéf poslaneckého klubu Starostů a nezávislých Jan Farský. Návrh na zavedení zálohovaného výživného by měli podpořit i komunisté, kteří vládu ANO a ČSSD tolerují.
Pravidlo, aby alimenty za neplatiče uhradil stát, chtěla prosadit už vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) ve složení soc. dem., ANO a KDU-ČSL. Shodnout se ale nedokázala, proti se stavělo hnutí ANO. Tehdy mu vadila nízká vymahatelnost.