Americká armáda přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29. srpna raketou odpálenou z dronu na auto s údajnými atentátníky, zemřeli ale civilisté.
Americký generál Kenneth McKenzie během pátku útok označil za „tragickou chybu“ a přiznal, že při něm přišlo o život deset civilistů a mezi nimi sedm dětí. Podle jeho slov nebyl zabit žádný člen Islámského státu.
Trump se může zbláznit. O případném útoku vás informuji, měl slíbit Číně americký generál
Prezident Donald Trump by se mohl zbláznit, a tak musíme udělat vše pro to, aby se nedostal k jadernému tlačítku. Tak by se podle knihy Peril dal shrnout utajený plán generála Marka Milleyho. Ten po útoku na Kapitol letos v lednu dospěl k názoru, že bývalého amerického prezidenta postihla po prohraných volbách vážná duševní krize a že je nutné jednat bez jeho vědomí.
„Ten útok byla tragická chyba a já se upřímně omlouvám,“ řekl před novináři McKenzie. Je podle něj také velmi nepravděpodobné, že auto nebo mrtví patřili k teroristům z Islámského státu anebo přímo ohrožovali americké vojáky, kteří v té době ještě byli na kábulském letišti.
Agentura AP napsala, že Pentagon tak ustoupil od své původní obhajoby útoku. Podle ní Američané chtěli zasáhnout auto s lidmi, kteří se chystali zaútočit na letiště, kde vrcholila evakuace cizinců a domácích spojenců zahraničních misí. Jen o několik dní dříve masivní útok, k němuž se právě Islámský stát přihlásil, u letiště usmrtil nejméně 170 místních lidí a také 13 příslušníků a příslušnic amerických ozbrojených sil.
V upřímné víře
Média začala pochybovat o oficiální verzi už krátce po útoku. Zjistila, že řidič auta byl dlouhodobě zaměstnán u americké humanitární organizace, a zpochybnila i tvrzení, podle nějž v autě bylo množství výbušnin.
McKenzie řekl, že auto bylo zasaženo v „upřímné víře“, že představuje hrozbu. „Teď jsem přesvědčený, že při tom útoku bylo tragicky zabito až deset civilistů včetně sedmi dětí,“ řekl generál.
USA ukončily stažení z Afghánistánu po dvacetileté přítomnosti v noci na 31. srpna. Od srpna se kontroly nad Afghánistánem ujalo radikální hnutí Tálibán, které zemi vládlo už v letech 1996 až 2001.