Důchodce čekají od příštího roku vyšší penze, než se původně čekalo. Říká to hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda. Celkově si polepší o více než 800 korun. Důvodem je podle něj ovšem nepříliš šťastný jev – rapidně zrychlující inflace, která šponuje ceny elektřiny, pohonných hmot, bydlení či potravin.
Valorizace důchodů původně počítala s navýšením o zhruba 460 korun. Růst penzí se ovšem nakonec podle Kovandy ještě o něco zvedl. Průměrně by částka měla činit přes 500 korun.
Důvod ovšem není příznivý. Kovanda uvádí, že je za tím rostoucí inflace v Česku. „Míra růstu spotřebitelských cen vstupuje do vzorečku pro výpočet zákonně valorizovaných důchodů. Z důvodu vyšší než očekávané inflace tak letos valorizovaná složka bude činit podle nejnovějších dat průměrně přes 500 korun,“ popisuje ekonom.
Důchodci si tak od nového roku ve finále průměrně polepší o více než 800 korun. Vláda premiéra Andreje Babiš (ANO) totiž přes odpor části opozice i některých ekonomických expertů prosadila, aby důchodci od nového roku dostávali ještě 300 korun navíc nad rámec zmíněné valorizace. Toto zvýšení ovšem stát jen v příštím roce vyjde na asi 10,6 miliardy korun navíc. Následující roky se navíc tato suma bude zvedat.
Podle dalšího návrhu by se pak již od roku 2023 mělo k penzi připočítat dalších 500 korun za vychované dítě. K tomu by mělo být jen v prvním roce kolem 19 miliard korun. I zde by se tato částka měla v následujících letech zvyšovat.
Dramatické zdražování
Hlavní ekonom Trinity Bank vysvětluje, že vyšší než původně očekávaný růst důchodů v rámci valorizace je důvodem nečekaně se zvyšující inflace v tuzemsku.
Tím pádem tak rostou ceny celé řady věcí. „Dramaticky zdražují například stavebniny, ale také ojetiny, pohonné hmoty, služby, jídlo v restauracích. Už od září a pak dále na podzim zdraží elektřina, roste cena nemovitostí i bydlení. Ale stoupá třeba také cena piva či tabáku a některých potravin,“ říká Kovanda.