Je to takový kolorit. Blíží se volby a vláda rozdává. Ve Sněmovně v pátek protlačila navýšení důchodů o 300 korun a příspěvek 500 korun za každé vychované dítě. A to i přes značný zásah do státního rozpočtu. Jedná se o další předvolební dáreček?
Podle části opozice a některých ekonomických expertů je jasné, že kabinet se snaží uplatit voliče. Vláda to sice odmítá, ale i v minulých letech vždy platilo, že s blížícími se volbami si důchodci vždy přilepšili.
„Rozdávat“ se začalo už za vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Například těsně před volbami v roce 2017 kabinet rozhodl o novém modelu valorizace penzí, který zajistil, že důchody porostou rychleji. Vláda o tom rozhodla 25. září 2017 a oznámila, že důchody vzrostou v průměru o 475 korun. Volby se tehdy konaly 20. a 21. října.
Důchodci se mohli radovat i o rok později. Těsně před komunálními volbami, které se konaly 5. a 6. října, ministryně financí Alena Schillerová oznámila, že důchody vzrostou o 900 korun. Vláda pozměnila systém valorizace a k tomu přidala seniorům příspěvek 300 korun měsíčně. Seniorům a seniorkám starším 85 let se důchody zvedly navíc ještě o 1 000 korun.
Asi největší příspěvek důchodci dostali před krajskými volbami v loňském roce. Kromě zákonné valorizace vláda ANO a ČSSD protlačila mimořádný příspěvek pro seniory ve výši 5 000 korun.
Premiér Andrej Babiš (ANO) takzvané „rouškovné“ obhajoval s tím, že během koronavirové krize a lockdownu byli senioři ve stresu a také vzrostly ceny z jejich spotřebního koše. Opoziční politici už tehdy kritizovali, že jde o uplácení voličů.
Vláda se chce zalíbit rodičům, míní ekonom
S podobnou kritikou se vláda setkala i v pátek, kdy Sněmovna rozhodla o mimořádném navýšení důchodů o 300 korun. Zákonná valorizace bude příští rok zhruba 458 korun, důchodci si tak v průměru polepší o 758 korun. Od roku 2023 dostanou navíc seniorky příspěvek 500 korun za každé vychované dítě.
Výchovné a zvýšení důchodů vyjde příští rok státní kasu na 30 miliard. Do vlády se kvůli tomu pustil ekonom Lukáš Kovanda. „Poslanci využili jednu z posledních předvolebních příležitostí, jak si dárky za peníze daňového poplatníka naklonit voliče,“ kritizoval Kovanda.
Oba návrhy jsou podle něj nesystémové. „Politici vládní i opoziční se jimi před blížícími se volbami snaží na účet daňového poplatníka zalíbit voličům,“ míní ekonom. Pro zvýšení důchodů hlasovali poslanci ANO, ČSSD, KSČM, SPD, KDU-ČSL, zákonodárci z řad ODS, Pirátů, TOP 09 a STAN byli proti nebo se zdrželi hlasování.
„Máme úplně jinou ekonomickou situaci než před mnoha lety. Stát je zadlužený. Opravdu momentálně na toto navyšování nemáme peníze,“ hodnotil poslanec ODS Jan Bauer. Stejně jako ekonom Kovanda označil navyšování důchodů za předvolební dáreček pro seniory.
Průměrná penze v příštím roce podle ekonoma Kovandy přesáhne opticky zajímavou „metu“ 16 tisíc korun. „To se jistě bude hezky vyjímat na předvolebních billboardech. Ekonomická situace penzistů samozřejmě celkově není nijak zářná. Řešením by však měla být systémová změna financování penzí, která by zlepšila vyhlídku udržitelnosti tuzemských veřejných financí – tedy pořádná důchodová reforma. Nesystémové přihazování nad rámec valorizace tak postrádá ekonomické opodstatnění a racionalitu,“ míní Kovanda.
Peníze budou, kasá se Babiš
„Naši zemi vedete do ekonomické katastrofy. V roce 2035 se důchodový systém zbortí. Nemyslete jen na počet hlasů ve volbách. Jsem pro spravedlivé a co nejvyšší důchody, ale i za 10 i 50 let,“ apeloval během pátečního jednání na vládu poslanec TOP 09 Jan Jakob.
Proti tomu se ohradila poslankyně ČSSD Alena Gajdůšková. „Není to žádný předvolební dáreček. Je to dorovnání nákladů, které senioři mají. A odehrává se to právě teď, protože to koresponduje se schvalováním státního rozpočtu,“ odvětila. Státní rozpočet Sněmovna opravdu schvaluje většinou na podzim.
Ne všichni důchodci ale se zvyšováním důchodů souhlasí. „Vzhledem k tomu, že by se mělo šetřit, tak by se přidávat nemuselo. A to říkám jako důchodkyně,“ svěřila se CNN Prima NEWS jedna z penzistek. „Jsem pro přidání. Důchodci si to zaslouží,“ řekl však další z nich. Jedna z oslovených seniorek navrhla, že by se důchody měly zvedat jen těm seniorům s nejnižší penzí.
Premiér Babiš se však nechal slyšet, že peníze na důchody budou. „Pokud my budeme ve vládě, zdroje na tento výdaj najdeme,“ prohlásil před časem ve Sněmovně. Kde chce hledat, už ale neřekl.
Nutnou podotknout, že důchody zvedala například v roce 2008 i tehdejší vláda Mirka Topolánka, a to dokonce dvakrát a celkem o víc než osm procent. V prosinci 2001 se průměrná penze zvedla téměř o osm procent, v roce 1997 o víc než desetinu.