reklama

Perseidy po roce opět v akci. Kdy a kde je můžeme pozorovat?

V těchto dnech opět vrcholí každoroční nebeská podívaná, kdy můžeme na obloze sledovat meteorický roj Perseid. Letos jeho maximum připadá na středeční noc z 12. na 13. srpna, kdy by měl oblohu rozzářit největší počet meteorů. K vidění budou ovšem již v úterý v noci. Kde a kdy bude přesně nejvhodnější doba pro jejich pozorování? A bude letos k vidění i nějaký další zajímavý kosmický úkaz? V pořadu Nový den odpovídá Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.

reklama

Kde je v ČR nejvhodnější místo na pozorování?
Není to ani tak závislé na geografické poloze jako na podmínkách, jaké tam máme z hlediska obzoru. To znamená najít si nějaké vyvýšené místo zejména stranou městského osvětlení – ideální je louka nad vesnicí nebo za vesnicí. V těchto dnech bychom měli vidět zhruba deset až třicet meteorů za hodinu. Kolem toho maxima, které tedy nastává ve dne, potom po setmění bychom mohli vidět i těch padesát meteorů za hodinu.

Máte nějaký konkrétní tip na místo kromě hvězdárny či planetária, kam na pozorování jezdíte?
Co se týče velkých měst, tak tam je dobré si vždycky vyjet na jih od města, abychom severní obzor měli za zády, protože na jihu se děje to nejzajímavější i z hlediska pozorování ostatních nebeských úkazů nebo těles. Teď tam třeba krásně září planety Jupiter a Saturn. Na pozorování Perseid nepotřebujeme vůbec nic a, i když jsem sám proti sobě, není na to úplně vhodné chodit na hvězdárnu. My těmi dalekohledy vidíme vždy jen malinký úsek oblohy, kdežto na pozorování meteorických rojů potřebujeme rozhled na celou oblohu.

Co se odehrává na obloze, když padají perseidy?
Ta tělíska, která způsobují tu světelnou stopu, jsou ve skutečnosti strašně malinká. Jsou to zrnka písku, je to vlastně prach z rozpadlé komety, do jehož proudu Země vstupuje. Proto se nám zdá, jakoby ty meteory vylétaly z jednoho bodu. Byť je vidíme tedy po celé obloze, když prodloužíme jejich dráhy, tak se dostaneme do souhvězdí Persea. Proto tedy ty Perseidy. Ta tělíska do atmosféry vlétají obrovskou rychlostí třeba 60 kilometrů za sekundu čili v horních vrstvách atmosféry už někde kolem 110 až 120 kilometrů se začínají zahřívat o vzduch do té míry, že vytvoří sloupec ionizovaného plynu, který potom září.

Čeká nás letos ještě nějaký další zajímavý úkaz ke sledování?
Určitě. Na podzim budeme sledovat v opozici planetu Mars. Když s Perseidy vydržíme do půlnoci, tak už se nám Mars vyhoupne nad východní obzor. Všichni ho poznají, je krásně červený a jasný.

Celý rozhovor si můžete pustit v přiloženém záznamu z pořadu Nový den CNN Prima NEWS.

K tématu

Tagy: vesmír obloha Nový den meteorický roj perseidy pozorování Jakub Rozehnal

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama