Perseidy po roce opět v akci. Kdy a kde je můžeme pozorovat?

Perseidy

Kde a kdy pozorovat perseidy

V těchto dnech opět vrcholí každoroční nebeská podívaná, kdy můžeme na obloze sledovat meteorický roj Perseid. Letos jeho maximum připadá na středeční noc z 12. na 13. srpna, kdy by měl oblohu rozzářit největší počet meteorů. K vidění budou ovšem již v úterý v noci. Kde a kdy bude přesně nejvhodnější doba pro jejich pozorování? A bude letos k vidění i nějaký další zajímavý kosmický úkaz? V pořadu Nový den odpovídá Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.

Kde je v ČR nejvhodnější místo na pozorování?
Není to ani tak závislé na geografické poloze jako na podmínkách, jaké tam máme z hlediska obzoru. To znamená najít si nějaké vyvýšené místo zejména stranou městského osvětlení – ideální je louka nad vesnicí nebo za vesnicí. V těchto dnech bychom měli vidět zhruba deset až třicet meteorů za hodinu. Kolem toho maxima, které tedy nastává ve dne, potom po setmění bychom mohli vidět i těch padesát meteorů za hodinu.

Máte nějaký konkrétní tip na místo kromě hvězdárny či planetária, kam na pozorování jezdíte?
Co se týče velkých měst, tak tam je dobré si vždycky vyjet na jih od města, abychom severní obzor měli za zády, protože na jihu se děje to nejzajímavější i z hlediska pozorování ostatních nebeských úkazů nebo těles. Teď tam třeba krásně září planety Jupiter a Saturn. Na pozorování Perseid nepotřebujeme vůbec nic a, i když jsem sám proti sobě, není na to úplně vhodné chodit na hvězdárnu. My těmi dalekohledy vidíme vždy jen malinký úsek oblohy, kdežto na pozorování meteorických rojů potřebujeme rozhled na celou oblohu.

Co se odehrává na obloze, když padají perseidy?
Ta tělíska, která způsobují tu světelnou stopu, jsou ve skutečnosti strašně malinká. Jsou to zrnka písku, je to vlastně prach z rozpadlé komety, do jehož proudu Země vstupuje. Proto se nám zdá, jakoby ty meteory vylétaly z jednoho bodu. Byť je vidíme tedy po celé obloze, když prodloužíme jejich dráhy, tak se dostaneme do souhvězdí Persea. Proto tedy ty Perseidy. Ta tělíska do atmosféry vlétají obrovskou rychlostí třeba 60 kilometrů za sekundu čili v horních vrstvách atmosféry už někde kolem 110 až 120 kilometrů se začínají zahřívat o vzduch do té míry, že vytvoří sloupec ionizovaného plynu, který potom září.

Čeká nás letos ještě nějaký další zajímavý úkaz ke sledování?
Určitě. Na podzim budeme sledovat v opozici planetu Mars. Když s Perseidy vydržíme do půlnoci, tak už se nám Mars vyhoupne nad východní obzor. Všichni ho poznají, je krásně červený a jasný.

Celý rozhovor si můžete pustit v přiloženém záznamu z pořadu Nový den CNN Prima NEWS.

Tagy: