reklama

Perseidy po roce opět v akci. Kdy a kde je můžeme pozorovat?

V těchto dnech opět vrcholí každoroční nebeská podívaná, kdy můžeme na obloze sledovat meteorický roj Perseid. Letos jeho maximum připadá na středeční noc z 12. na 13. srpna, kdy by měl oblohu rozzářit největší počet meteorů. K vidění budou ovšem již v úterý v noci. Kde a kdy bude přesně nejvhodnější doba pro jejich pozorování? A bude letos k vidění i nějaký další zajímavý kosmický úkaz? V pořadu Nový den odpovídá Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.

reklama

Kde je v ČR nejvhodnější místo na pozorování?
Není to ani tak závislé na geografické poloze jako na podmínkách, jaké tam máme z hlediska obzoru. To znamená najít si nějaké vyvýšené místo zejména stranou městského osvětlení – ideální je louka nad vesnicí nebo za vesnicí. V těchto dnech bychom měli vidět zhruba deset až třicet meteorů za hodinu. Kolem toho maxima, které tedy nastává ve dne, potom po setmění bychom mohli vidět i těch padesát meteorů za hodinu.

Máte nějaký konkrétní tip na místo kromě hvězdárny či planetária, kam na pozorování jezdíte?
Co se týče velkých měst, tak tam je dobré si vždycky vyjet na jih od města, abychom severní obzor měli za zády, protože na jihu se děje to nejzajímavější i z hlediska pozorování ostatních nebeských úkazů nebo těles. Teď tam třeba krásně září planety Jupiter a Saturn. Na pozorování Perseid nepotřebujeme vůbec nic a, i když jsem sám proti sobě, není na to úplně vhodné chodit na hvězdárnu. My těmi dalekohledy vidíme vždy jen malinký úsek oblohy, kdežto na pozorování meteorických rojů potřebujeme rozhled na celou oblohu.

Co se odehrává na obloze, když padají perseidy?
Ta tělíska, která způsobují tu světelnou stopu, jsou ve skutečnosti strašně malinká. Jsou to zrnka písku, je to vlastně prach z rozpadlé komety, do jehož proudu Země vstupuje. Proto se nám zdá, jakoby ty meteory vylétaly z jednoho bodu. Byť je vidíme tedy po celé obloze, když prodloužíme jejich dráhy, tak se dostaneme do souhvězdí Persea. Proto tedy ty Perseidy. Ta tělíska do atmosféry vlétají obrovskou rychlostí třeba 60 kilometrů za sekundu čili v horních vrstvách atmosféry už někde kolem 110 až 120 kilometrů se začínají zahřívat o vzduch do té míry, že vytvoří sloupec ionizovaného plynu, který potom září.

Čeká nás letos ještě nějaký další zajímavý úkaz ke sledování?
Určitě. Na podzim budeme sledovat v opozici planetu Mars. Když s Perseidy vydržíme do půlnoci, tak už se nám Mars vyhoupne nad východní obzor. Všichni ho poznají, je krásně červený a jasný.

Celý rozhovor si můžete pustit v přiloženém záznamu z pořadu Nový den CNN Prima NEWS.

Tagy:
vesmír obloha Nový den meteorický roj perseidy pozorování Jakub Rozehnal
ON-LINE: Třetí den olympiády. Basketbalisté i Plíšková hlásí první vítězství
OH 2021

Živě
ON-LINE: Třetí den olympiády. Basketbalisté i Plíšková hlásí první vítězství

Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. Tenistka Karolína Plíšková přesvědčivě porazila svou francouzskou soupeřku Alizé Cornetovou. Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková s přehledem porazily tchajwanské soupeřky a rovněž míří do druhého kola. V neděli se ještě představí bronzová medailistka z Ria 2016 Petra Kvitová, jediný český zástupce v mužské dvouhře Tomáš Macháč a pár Plíšková, Vondroušová.

Spolupracoval s Hapkou, hostoval u Čechomoru. Zemřel legendární valašský zpěvák

Ve věku 66 let v sobotu zemřel zpěvák, herec a výtvarník František Segrado. Smutnou zprávu oznámila režisérka a scenáristka Marta Santovjáková Gerlíková, která s hudebníkem natočila celovečerní rodinný film z Valašska Děda. Segrado byl označován za renesančního člověka, jako textař a zpěvák čtyři desítky let účinkoval v nejrůznějších hudebních skupinách, znám byl také svou účastí v projektech Petra Hapky a Michala Horáčka. Své první sólové album dokončil v téměř 60 letech.

Část Belgie zasáhly bleskové záplavy. Z ulic se staly řeky, záchranáři evakuovali domy

Belgická města Dinant a Namur v sobotu odpoledne a večer zasáhly bleskové záplavy vyvolané silnými bouřkami. Ulice se proměnily v řeky, voda strhávala zaparkovaná auta a vytrhávala asfalt. Záchranáři museli evakuovat blíže neurčený počet lidí. Následky na mnoha místech nadále komplikují dopravu, oběti na životech ani zraněné však belgická média ani v sobotu ráno nehlásila.

Rakovina kůže je také daň za časté opalování bez ochrany. Kdo je nejvíce ohrožený?

Rakovina kůže patří mezi časté onkologické onemocnění. Lidí s tímto typem karcinomu stále přibývá. Přitom prevence v podobě dostatečné ochrany před sluncem a pravidelných prohlídek kožních znamének je v tomto případě stěžejní. CNN Prima NEWS oslovila onkologa Radka Lakomého, který popsal, jak poznat rizikové znaménko a jaké jsou možnosti léčby v případě zhoubného melanomu.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

reklama

Domácí zpravodajství

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama