reklama

Perseidy po roce opět v akci. Kdy a kde je můžeme pozorovat?

V těchto dnech opět vrcholí každoroční nebeská podívaná, kdy můžeme na obloze sledovat meteorický roj Perseid. Letos jeho maximum připadá na středeční noc z 12. na 13. srpna, kdy by měl oblohu rozzářit největší počet meteorů. K vidění budou ovšem již v úterý v noci. Kde a kdy bude přesně nejvhodnější doba pro jejich pozorování? A bude letos k vidění i nějaký další zajímavý kosmický úkaz? V pořadu Nový den odpovídá Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.

reklama

Kde je v ČR nejvhodnější místo na pozorování?
Není to ani tak závislé na geografické poloze jako na podmínkách, jaké tam máme z hlediska obzoru. To znamená najít si nějaké vyvýšené místo zejména stranou městského osvětlení – ideální je louka nad vesnicí nebo za vesnicí. V těchto dnech bychom měli vidět zhruba deset až třicet meteorů za hodinu. Kolem toho maxima, které tedy nastává ve dne, potom po setmění bychom mohli vidět i těch padesát meteorů za hodinu.

Máte nějaký konkrétní tip na místo kromě hvězdárny či planetária, kam na pozorování jezdíte?
Co se týče velkých měst, tak tam je dobré si vždycky vyjet na jih od města, abychom severní obzor měli za zády, protože na jihu se děje to nejzajímavější i z hlediska pozorování ostatních nebeských úkazů nebo těles. Teď tam třeba krásně září planety Jupiter a Saturn. Na pozorování Perseid nepotřebujeme vůbec nic a, i když jsem sám proti sobě, není na to úplně vhodné chodit na hvězdárnu. My těmi dalekohledy vidíme vždy jen malinký úsek oblohy, kdežto na pozorování meteorických rojů potřebujeme rozhled na celou oblohu.

Co se odehrává na obloze, když padají perseidy?
Ta tělíska, která způsobují tu světelnou stopu, jsou ve skutečnosti strašně malinká. Jsou to zrnka písku, je to vlastně prach z rozpadlé komety, do jehož proudu Země vstupuje. Proto se nám zdá, jakoby ty meteory vylétaly z jednoho bodu. Byť je vidíme tedy po celé obloze, když prodloužíme jejich dráhy, tak se dostaneme do souhvězdí Persea. Proto tedy ty Perseidy. Ta tělíska do atmosféry vlétají obrovskou rychlostí třeba 60 kilometrů za sekundu čili v horních vrstvách atmosféry už někde kolem 110 až 120 kilometrů se začínají zahřívat o vzduch do té míry, že vytvoří sloupec ionizovaného plynu, který potom září.

Čeká nás letos ještě nějaký další zajímavý úkaz ke sledování?
Určitě. Na podzim budeme sledovat v opozici planetu Mars. Když s Perseidy vydržíme do půlnoci, tak už se nám Mars vyhoupne nad východní obzor. Všichni ho poznají, je krásně červený a jasný.

Celý rozhovor si můžete pustit v přiloženém záznamu z pořadu Nový den CNN Prima NEWS.

Tagy:
vesmír obloha Nový den meteorický roj perseidy pozorování Jakub Rozehnal

Hlavní zprávy

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní
Koronavirus

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

České nemocnice se plní malými dětmi. Může za to virus, který ohrožuje hlavně kojence
Zdravotnictví

České nemocnice se plní malými dětmi. Může za to virus, který ohrožuje hlavně kojence

V některých nemocnicích muselo být v posledních týdnech přijato více dětí kvůli respiračním virózám. Nápor pociťují i některé lékařské pohotovostní služby. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se zvýšily hospitalizace kojenců především v důsledku takzvané bronchiolitidy, tedy virového zánětu nejmenších průdušek. Pro malé děti může být toto onemocnění nebezpečné. Uvedl to ústav v poslední zprávě o průběhu chřipkové sezony.

Záchrana nosorožců bílých severních se mění. Z nejstarší žijící samice má být chůva

Role jednoho z posledních dvou žijících nosorožců bílých severních, 32leté samice Nájin, se změní. Už nebude poskytovat vajíčka k zamýšlené záchraně vymírajícího druhu. Experti tak rozhodli kvůli etickému riziku. Samice půjde do pomyslného reprodukčního důchodu. Počítá se s tím, že by v budoucnosti mohla mít roli chůvy pro potenciální mládě. Mezinárodní týmy vědců mezitím dál rozvíjejí metody, díky kterým by nové mládě mohlo přijít na svět.

Baldwin měl na výběr ze tří zbraní. Jaké jsou další detaily z tragické smrti kameramanky?

Detaily z tragické události, kdy americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust nejspíše nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku Halynu Hutchinsovou, pomalu vyplouvají na povrch. Zbrojířka Hannah Gutierrezová-Reedová údajně položila na vozík před natáčecí místo tři rekvizity, aby si tvůrci filmu mohli vybrat. Rekvizitář, který měl na zbraň dohlížet, pak těsně před incidentem nahradil nespokojené pracovníky.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Raketový nárůst počtu nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku

V pátek přibylo v Česku 4 224 nakažených koronavirem, nejvíce od 13. dubna. Nárůst počtu případů byl opět více než dvakrát vyšší než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Skokově vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem, od minulého pátku o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem je jen za posledních sedm dní 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.

reklama