reklama

Proč kočka není pes a pes není odpadkový koš: Aneb mýty kolem zvířecí potravy

V Praze se konal první psí brunch, při kterém se sešli majitelé psů i koček, aby se dozvěděli novinky z oblasti výživy svých mazlíčků. Jedním z řečníků byl veterinární lékař a odborník na výživu Leoš Železný a kromě několika zajímavých výzkumů vyvrátil i pár mýtů, které kolem zvířecí potravy kolují.

reklama

1.       Nejlepší výživa je ta bez konzervantů

Pokud jde o granule, bez konzervantů je nevyrobíte. Potřebují stabilizátory tuků, jinak by se po otevření balení granule zkazily za pár dní.

2.       Speciální příchutě jsou špatné

Každému z nás chutná něco trochu jiného a stejné je to i u psů. Příchutě jsou tu tedy od toho, aby i pejsci jedli to, co jim chutná. Záleží pak na tom, jak je konkrétní příchutě dosaženo. Mohou se používají třeba kuřecí játra. Levnější výrobky některých značek mohou naopak obsahovat příchutě umělé.

3.        Krmivo pro psy je vyráběno z druhořadého masa

K výrobě krmiv by mělo být užíváno výhradně maso určené a schválené jako potravina pro lidi. To, co zůstane, se pak používá do krmiva pro psy a kočky. Nejde tedy o nějaké nekvalitní maso uhynulých zvířat apod.

4.        Pro psy je nejlepší syrové maso

I když jsou příbuzní, pes prostě není vlk, a proto vyžaduje jinou stravu. Syrová strava s sebou přináší mnoho rizik a ta souvisejí i s tím, že ve volné přírodě se vlk jen stěží dožije tolika let jako dobře živený pes. A navíc záleží, o jakém plemeni je řeč. Německý ovčák je přeci jen něco jiného než třeba takový jezevčík nebo kříženec z útulku.

Ze psů se během domestikace stali všežravci. Jsou s námí už 20 000let. Je pro ně velmi důležitá vyváženost základních živin v potravě, a proto je velmi náročné připravit správně takzvaný BARF tak, aby psům nic nechybělo.

Na rozdíl od psů jsou kočky stále výhradními masožravci. Je pravda, že ty se nám lidem zatím 100% domestikovat nepovedlo: V nedávné době se podařilo kompletně dešifrovat genom kočky domácí, což s sebou přineslo zajímavé zjištění. Ukázalo se, že genom kočky domácí a kočky divoké se liší jen velmi málo, což znamená, že proces domestikace proběhl u kočky domácí v podstatně menší míře, nežli je tomu například u psa nebo ovce.

5.       Do granulí je přidávána sůl a drogy

Krmivo, které si koupíme v obchodě, je pod přísným drobnohledem státní kontroly a jakékoliv návykové látky jsou v nich vyloučené. Sůl je velmi důležitá, ale ve správném složení. „Chemicky je sůl chlorid sodný a oba tyto prvky potřebujeme pro život. Sodík je např. součástí tzv. sodíkové pumpy v ledvinách a chlór zase napomáhá trávení v žaludku jako součást kyseliny chlorovodíkové. Z medicínských výzkumů víme, že přebytek soli škodí. Proto je potřeba dodržovat její optimální hladinu v potravě. Tato přesná doporučená hladina pro psy a kočky byla zjištěna již dávno a troufnu si říct, že ji výrobci striktně dodržují,“ doplňuje MVDr. Leoš Železný.

6.       Pes jako dojídač

Dříve psi jedli zbytky, tak proč nemohou i nadále. Více než polovina všech psů a koček trpí nadváhou. Nejde jen o to, že obezita psům příliš nesluší, ale hlavně o to, že je omezuje v pohybu a může způsobit celou řadu dalších problémů.

Podle posledních studií institutu Waltham může obezita zkrátit život psa až o 2,5 roku, což je s přihlédnutím k průměrné délce psího života vysoké číslo. Krom toho obezita způsobuje další onemocnění, se kterými se potýkají i lidé. Cukrovka, artritida a kardiovaskulární problémy. Často chceme svým mazlíčkům přilepšit pamlskem, ale je potřeba ho zahrnout do krmné dávky a neodměňovat bezhlavě.

A teď jeden vtipný výzkum od společnosti Mars Petcare. Schválně, jestli se v tom poznáte i vy...

Tagy:

Hlavní zprávy

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank
Gaming

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum
360°

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

reklama