Proč kočka není pes a pes není odpadkový koš: Aneb mýty kolem zvířecí potravy

V Praze se konal první psí brunch, při kterém se sešli majitelé psů i koček, aby se dozvěděli novinky z oblasti výživy svých mazlíčků. Jedním z řečníků byl veterinární lékař a odborník na výživu Leoš Železný a kromě několika zajímavých výzkumů vyvrátil i pár mýtů, které kolem zvířecí potravy kolují.

1.       Nejlepší výživa je ta bez konzervantů

Pokud jde o granule, bez konzervantů je nevyrobíte. Potřebují stabilizátory tuků, jinak by se po otevření balení granule zkazily za pár dní.

2.       Speciální příchutě jsou špatné

Každému z nás chutná něco trochu jiného a stejné je to i u psů. Příchutě jsou tu tedy od toho, aby i pejsci jedli to, co jim chutná. Záleží pak na tom, jak je konkrétní příchutě dosaženo. Mohou se používají třeba kuřecí játra. Levnější výrobky některých značek mohou naopak obsahovat příchutě umělé.

3.        Krmivo pro psy je vyráběno z druhořadého masa

K výrobě krmiv by mělo být užíváno výhradně maso určené a schválené jako potravina pro lidi. To, co zůstane, se pak používá do krmiva pro psy a kočky. Nejde tedy o nějaké nekvalitní maso uhynulých zvířat apod.

4.        Pro psy je nejlepší syrové maso

I když jsou příbuzní, pes prostě není vlk, a proto vyžaduje jinou stravu. Syrová strava s sebou přináší mnoho rizik a ta souvisejí i s tím, že ve volné přírodě se vlk jen stěží dožije tolika let jako dobře živený pes. A navíc záleží, o jakém plemeni je řeč. Německý ovčák je přeci jen něco jiného než třeba takový jezevčík nebo kříženec z útulku.

Ze psů se během domestikace stali všežravci. Jsou s námí už 20 000let. Je pro ně velmi důležitá vyváženost základních živin v potravě, a proto je velmi náročné připravit správně takzvaný BARF tak, aby psům nic nechybělo.

Na rozdíl od psů jsou kočky stále výhradními masožravci. Je pravda, že ty se nám lidem zatím 100% domestikovat nepovedlo: V nedávné době se podařilo kompletně dešifrovat genom kočky domácí, což s sebou přineslo zajímavé zjištění. Ukázalo se, že genom kočky domácí a kočky divoké se liší jen velmi málo, což znamená, že proces domestikace proběhl u kočky domácí v podstatně menší míře, nežli je tomu například u psa nebo ovce.

5.       Do granulí je přidávána sůl a drogy

Krmivo, které si koupíme v obchodě, je pod přísným drobnohledem státní kontroly a jakékoliv návykové látky jsou v nich vyloučené. Sůl je velmi důležitá, ale ve správném složení. „Chemicky je sůl chlorid sodný a oba tyto prvky potřebujeme pro život. Sodík je např. součástí tzv. sodíkové pumpy v ledvinách a chlór zase napomáhá trávení v žaludku jako součást kyseliny chlorovodíkové. Z medicínských výzkumů víme, že přebytek soli škodí. Proto je potřeba dodržovat její optimální hladinu v potravě. Tato přesná doporučená hladina pro psy a kočky byla zjištěna již dávno a troufnu si říct, že ji výrobci striktně dodržují,“ doplňuje MVDr. Leoš Železný.

6.       Pes jako dojídač

Dříve psi jedli zbytky, tak proč nemohou i nadále. Více než polovina všech psů a koček trpí nadváhou. Nejde jen o to, že obezita psům příliš nesluší, ale hlavně o to, že je omezuje v pohybu a může způsobit celou řadu dalších problémů.

Podle posledních studií institutu Waltham může obezita zkrátit život psa až o 2,5 roku, což je s přihlédnutím k průměrné délce psího života vysoké číslo. Krom toho obezita způsobuje další onemocnění, se kterými se potýkají i lidé. Cukrovka, artritida a kardiovaskulární problémy. Často chceme svým mazlíčkům přilepšit pamlskem, ale je potřeba ho zahrnout do krmné dávky a neodměňovat bezhlavě.

A teď jeden vtipný výzkum od společnosti Mars Petcare. Schválně, jestli se v tom poznáte i vy...

Tagy: