Pěstování konopí? Právo, které by nemělo být člověku upíráno, myslí si Veverka

Robert Veverka

K věci 9.6.2020

Legalizace konopí má spoustu příznivců ale i odpůrců. Novelu zákona o omamných látkách, kterou předložili Piráti, podepsalo 42 poslanců z různých stran. Mělo by být v České republice pěstování rostlin legální? Nejen o tom mluvil v pořadu K věci mluvčí spolku Legalizace.cz a kandidát do Senátu Robert Veverka.

Návrh zákona má umožnit, aby si lidé mohli pro vlastní potřebu pěstovat konopí, a to při splnění několika podmínek. Dotyčný musí zajistit, aby se k rostlinám nikdo nedostal a zároveň je pěstovat výhradně na svém pozemku. Ministerstvo zdravotnictví připravuje vlastní novelu zákona, kde by toto vše probíhalo pod dohledem státu.

„Je to první krok ve snaze reformovat současnou drogovou politiku. Tím, že je prohibiční, představuje nebezpečí pro občany,“ říká Robert Veverka (nestr. za Piráty), mluvčí spolku Legalizace.cz. Riziko vnímá v tom, že prohibice vytváří černý trh. „Světová zdravotnická organizace (WHO) už před lety přiznala, že válka proti drogám je neúspěšná,“ doplňuje Veverka.

Rozlišování konopí je podle něj jen legislativní záležitost. „Konopí je jen jedno, ačkoliv legislativně rozlišujeme konopí technické pro průmyslové využití, léčebné a také to, které se považuje za rekreační,“ upozorňuje Veverka. Novela pak mluví o pěti rostlinách, bez ohledu na typ.

„Právo na pěstování rostlin je právo, které by nemělo být člověku upíráno,“ myslí si Veverka. Největší úskalí vnímá v tom, že sušení a sklizeň konopí je považováno za trestné bez ohledu na množství. „Věřím, že novela projde Poslaneckou sněmovou dřív nebo později,“ myslí si a dodává, že poptávka je převážně u občanů starších ročníků.

Pro kritiky je důležitá prevence

Odpůrci kritizují návrh například proto, že se v novele neobjevuje nic o investování do prevence, například po vzoru Nizozemska. „Prevence u nás často funguje hlavně na principu zastrašování, že konopí je vstupní droga, ačkoliv vstupní drogou je alkohol,“ upozorňuje Veverka.

„Máme tady historicky ještě další kauzy, kdy se pěstitelé ocitají kvůli současnému stavu do nepříjemných situací a k soudu. Nejnebezpečnější u kauz s konopím, když se dostane k soudu, je převažující presumpce viny, nikoliv neviny. Soudy nejsou často ochotny se více zajímat,“ míní Veverka.

U kauz s konopím je podle něj velký problém například i v tom, jakým způsobem policie omamnou látku pěstitelům zabavuje, měří, eviduje, jakým způsobem získává výsledky. „Často nejsou schopni říci měrné jednotky omamné látky, kterou zabavili,“ doplňuje Veverka.

Jak uvedl, petici za legalizaci a reformu konopí podepsalo už 20 tisíc lidí. Na celý rozhovor moderátorky Pavlíny Kosové s Robertem Veverkou se můžete podívat v úvodním videu článku.

Tagy:
drogy rostliny konopí marihuana Nizozemsko legalizace Světová zdravotnická organizace Piráti Česká pirátská strana K věci Robert Veverka Česko Ministerstvo zdravotnictví České republiky Senát Parlamentu ČR