reklama

Pět let Pařížské klimatické dohody: Vyhne se Země klimatickému kolapsu?

Uplynulo pět let od uzavření Pařížské klimatické dohody, ambiciózního závazku, který má udržet globální oteplování pod dvěma stupni Celsia. K dohodě přistoupily téměř všechny země světa. Ke shrnutí dosavadního vývoje dojde v sobotu během on-line konference.

reklama

Většina států má vlastní plány, jak bojovat s klimatickou změnou. A daří se je dodržovat. Přesto ale nezaručují dosažení cílů klimatické dohody. Přes snahy státních celků jako samostatných jednotek se současným tempem planeta do konce století ohřeje o více než tři stupně od začátku průmyslové revoluce. Od počátku industrializace doposud to přitom bylo přes jeden stupeň.

Nezdá se to jako mnoho, přesto je ale současná rychlost oteplování planety bezprecedentní. Při jiném masivním oteplování, které se událo před 56 miliony let, se planeta zahřála o 8 stupňů Celsia za 500 000 let. I tak šlo o extrémní rychlost. Nyní již první stupeň zahřátí dovedl lidstvo k nebezpečným vlnám veder, zvedajícím se hladinám moří i tání ledovců.

Pandemie pomohla jen nepatrně

Pátý rok od uzavření dohody měl být jakýmsi milníkem pro zhodnocení jejího plnění, nečekaně jej však zasáhla globální pandemie koronaviru. Dojde proto jen ke skromnějšímu zhodnocení prostřednictvím on-line konference. Již nyní se však ukázalo, že opatření související se šířením koronaviru pomohla letos snížit emise CO2 o sedm procent. Jedná se ale pouze o malé krátkodobé zlepšení, které nebude mít vliv, pokud se nepřemění v dlouhodobou politickou aktivitu.

Během uplynulých pěti let se více zemí zavázalo ke splnění takzvaného net zero neboli dosažení rovnováhy mezi produkcí skleníkových plynů a redukováním jejich obsahu v atmosféře (uhlíkové neutrality) do roku 2050. Tyto závazky ale často nejsou v souladu se skutečnými regulacemi, rozpočty a politikami zemí.

Snahy o redukci emisí se musí znásobit pětkrát

K net zero se v posledních týdnech přihlásily státy jako Jižní Korea, Čína i Japonsko, ale u všech těchto zemí chybí detailně propracovaný plán. Čínský prezident Si Ťin-pching oznámil v září, že jeho země chce být uhlíkově neutrální k roku 2060, a že vrcholu, co se produkce emisí týče, Čína dosáhne již v roce 2030. Jak toho hodlá země dosáhnout, ukáže její příští pětiletka, jejíž podrobnosti ozřejmí tamní politici v březnu. Mezi čínské cíle by měl patřit například obrat k obnovitelným zdrojům energie, v současnosti je největším uživatelem uhlí na světě.

O něco podrobnější plán nabídla v listopadu Jižní Korea. Vůbec nejdál je Evropská unie jako celek, její členské státy by měly pracovat na dlouhodobých strategiích do roku 2050. Z globálního pohledu se ale cílům Pařížské dohody spíše neblížíme. Aby se státy alespoň přiblížily, musely by se snahy na snížení skleníkových emisí znásobit průměrně pětkrát.

Emise i teplota stále rostou

Uhlíkové neutrality doposud dosáhly dvě země, a to zejména díky řídkému zalidnění a vysokému zalesnění. Lesy pak zvládají pohltit více oxidu uhličitého, než ho země vyprodukují. Jde o Surinam, stát na atlantickém pobřeží Jižní Ameriky, a Bhútán ležící pod Himálají. Následuje šest zemí, které již uhlíkovou neutralitu implementovaly do zákona i s konkrétním datem dosažení. Jedná se o Dánsko, Francii, Maďarsko, Nový Zéland, Švédsko a Velkou Británii. Dalších šest celků má legislativu v procesu, patří mezi ně i Evropská unie jako uskupení a dále Fiji, Chile, Kanada, Jižní Korea a Španělsko.

Přes všechny nedostatky můžeme hovořit o několika úspěších klimatické dohody. Jedním z nich je nepochybně to, že svět ustál odstoupení USA. Ty se za vlády prezidenta Donalda Trumpa rozhodly dále nenaplňovat cíle úmluvy. Někteří se pak obávali odlivu dalších nacionalisticky laděných vlád. Ale dokonce i brazilský prezident Jair Bolsonaro, který je jinak kritizován za podporování odlesňování své země, u dohody vytrval.

Dalším zdarem je jakási „normalizace“ uhlíkové neutrality i dvoustupňového závazku, k nimž se během roku 2020 přihlásila několik nových států. Během pětiletého období však bohužel nepřestala růst teplota planety od preindustriální éry, stejně jako nepřestalo růst množství emisí.

Jedním z velkých problémů pak také je, že důsledky klimatické změny trpí zejména nejchudší lidé, často v zemích třetího světa. Například zvyšující se hladina moře pak nejvíce ohrožuje ostrovní státy, kvůli nimž je důležité srazit nárůst teploty na méně než dva stupně Celsia do konce století.

Tagy:
Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí
Rozhovor

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí

V ukrajinském Kyjevě bylo nalezeno tělo běloruského aktivisty Vitala Šyšova. Úřady prověří všechny verze úmrtí, včetně pokusu zamaskovat vraždu jako sebevraždu. Šyšov byl po emigraci z Běloruska šéfem nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá uprchlým Bělorusům hledat ubytování, práci a poskytuje jim právní poradenství. CNN Prima News mluvila s běloruským politologem žijícím v Polsku Pavelem Usovem. Ten je přesvědčen, že šlo o politickou vraždu.

ON-LINE 13. den OH: Fantastická Mäki. Sedm měsíců po porodu zaběhla rekord a je ve finále
OH 2021

Živě
ON-LINE 13. den OH: Fantastická Mäki. Sedm měsíců po porodu zaběhla rekord a je ve finále

Česká medailová sbírka, která v Tokiu čítá již osm cenných kovů, se ve středu nejspíš nerozšíří, byl však pokořen český rekord. Kristiina Mäki překonala v olympijském semifinále běhu na 1 500 metrů běh Ivany Walterové z roku 1986, a postoupila tak do finále. Oštěpaři Vítězslav Veselý a Jakub Vadlejch zaznamenali v kvalifikaci svá sezónní maxima a postoupili do finále, v rozjížďkách se rovněž dařilo deblkajaku ve složení Josef Dostál, Radek Šlouf.

Úprk běloruských atletů. Po sprinterce prchá i stříbrný olympionik a sedmibojařka

Běloruská sprinterka Kryscina Cimanouská není jedinou atletkou, která se odmítla vrátit do své vlasti. Kvůli tamní politické situaci se nechtějí vrátit ani stříbrný olympijský medailista z pekingského desetiboje Andrej Kravčenko a jeho žena, kterou je úspěšná sedmibojařka Jana Maximová. Společně se rozhodli, že nadále budou žít v Německu. A to kvůli diktatuře prezidenta Alexandra Lukašenka. Cimanouská protestuje „jen“ proti chybám funkcionářů na olympiádě.

Většina nakažených covidem měla ukončené očkování. Podstatný je průběh, uklidňuje expert

Výzkum z amerického městečka Provincetown ve státě Massachusetts ukazuje, že očkovaní mohou v sobě nosit stejné množství viru jako lidé, kteří vakcinaci ještě nepodstoupili. Vědci Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) totiž zveřejnili data, z kterých vyplývá, že tři čtvrtiny z celkových 469 nakažených mají uzavřené očkování. Imunolog Jaroslav Svoboda ve vysílání CNN Prima NEWS vysvětlil proč.

Léto plné tragédií, reaguje Babiš na srážku vlaků. Jurečka volá po větší bezpečnosti

Léto plné tragédií. Tak reagoval na železniční neštěstí u obce Milavče na Domažlicku premiér Andrej Babiš (ANO). Střet rychlíku a osobního vlaku nepřežili podle informací CNN Prima NEWS tři lidé. Desítky dalších jsou zraněny, někteří z nich zůstávají v kritickém stavu. Šéf lidovců Marian Jurečka volá po zlepšení bezpečnosti na českých železnicích.

Prskavec: Před závodem jsem si pustil Pyšnou princeznu. Na dovolenou pojedu pod stan

Večer před závodem jsem si pustil Pyšnou princeznu, rád se koukám na pohádky se šťastným koncem, prozradil v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS olympijský vítěz Jiří Prskavec. Zároveň zlatý medailista z vodního slalomu řekl, že chce vzít za odměnu rodinu na dovolenou, nejspíš pojedou pod stan. Vyjádřil se i ke „covidovému letu“ české výpravy do Tokia.

Nové Audi RS 3 zajelo na Nürburgringu stejný čas jako Bugatti Veyron

Nové Audi RS 3 za jejímž volantem seděl tovární jezdec Frank Stippler, překonalo současný rekord mezi kompaktními vozy na okruhu Nürburgring Nordschleife o 4,64 sekundy. S časem 7:40.748 je dokonce stejně rychlé, jako bylo v roce 2005 Bugatti Veyron! K rekordnímu času přispěl zejména přeplňovaný zážehový pětiválec s objemem 2,5 litru a také systém Tourque Splitter, který zajistil optimální rozdělování točivého momentu na zadní nápravě. Šlo však o zcela sériový vůz.

Živý odtud neodejdu, řval ukrajinský veterán. S granátem v ruce vtrhl na vládu

Policie v Kyjevě zadržela muže, který ve středu s granátem v ruce vtrhl do sídla ukrajinské vlády a hrozil jeho odpálením. S odkazem na mluvčího ministerstva vnitra o tom informují tiskové agentury. Útočník se po vyjednávání policii vzdal a za své chování se omluvil, incident se obešel bez výbuchu. Policie mezitím potvrdila, že granát byl pravý. Muži hrozí až 15 let vězení.

reklama

Domácí zpravodajství

Dodávka smetla dva silničáře, kteří pokládali dopravní značení. Na místě zemřeli

Aktualizováno

Dva lidé zemřeli ve středu ráno při srážce nákladního automobilu a dodávky v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Čtyřicetiletý řidič nákladního automobilu jel ve směru od Starého Města na Kunovice. Z doposud přesně nezjištěných příčin na rovném úseku vozovky přehlédl při pravé krajnici stojící automobil Peugeot Boxer, u kterého dva pracovníci pokládali přenosné značení. Při nárazu do stojícího automobilu oba pracovníci ve věku 57 a 58 let zemřeli.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Postřelil strážníka, trestně stíhán ale zřejmě nebude. Podle znalce byl muž nepříčetný

Březnový případ střelby na benzince v Trutnově, kde skončil postřelený jak zloděj, tak strážník městské policie, má zajímavé pokračování. Pachatel se s největší pravděpodobností nedostane ani před soud. Je totiž podle lékařů psychicky nemocný a měl by se léčit v detenčním zařízení. Policisté také nově zveřejnili zbraňový arzenál, který u sebe v době incidentu měl, a trutnovští strážníci video zachycující jeho jednání před střelbou.

reklama