Komunisté a ČSSD nedokážou ve Sněmovně protlačit uzákonění pětitýdenní dovolené. Pravicové strany chtějí návrh blokovat. I kdyby se nakonec novela schválila, zřejmě ji bude vetovat Senát. Předloha by tak musela znovu do Sněmovny. A poslanci ji kvůli zákonným lhůtám tak jako tak do voleb probrat nestihnou.
„Naší prioritou je zákoník práce, který je ve třetím čtení. Možná využijeme mimořádnou schůzi,“ říkal v úterý před začátkem schůze Sněmovny šéf KSČM Vojtěch Filip. Spolu s komunisty tlačí na uzákonění 5týdenní dovolené i ČSSD. Argumentují tím, že řada zaměstnavatelů už pět týdnů dovolené nabízí jako benefit a podmínky by se měly všem zaměstnancům srovnat.
Nechceme, aby se lidé udřeli, hlásí Maláčová. Budou mít Češi pět týdnů dovolené?
Sněmovnu čeká boj o pět týdnů dovolené pro všechny. Změnu podporují hlavně levicové strany – komunisté a ČSSD. Pravice je proti a tvrdí, že zdaleka ne všechny firmy si teď mohou dovolit dávat svým zaměstnancům týden volna navíc. Uzákonění pěti týdnů dovolené se nelíbí ani zaměstnavatelům.
Ze zákona nyní platí, že zaměstnanci mají nárok na čtyři týdny dovolené. Podle pravicové opozice má délka dovolené zůstat tak, jak je. „Myslíme, že zejména malým a středním podnikatelům by to v této době ublížilo,“ komentoval pro CNN Prima NEWS šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
Jeho strana je připravená projednávání obstruovat, s ODS drží i TOP 09. „Blokovali jsme to mnoho měsíců, my se tím netajili. Pokusíme se to blokovat dál,“ prohlásil Stanjura. Kdyby podle Stanjury návrh nějakým způsobem prošel, pojistka je pro pravici Senát, ve kterém mají většinu strany, které jsou ve Sněmovně v opozici.
„Kdyby to náhodou prošlo, tak Senát to podle mě skoro jistě zamítne či vrátí a už se to nestihne do voleb projednat,“ dodal Stanjura. Všechny návrhy, které poslanci nestihnou schválit do voleb, spadnou pod stůl. Pokud někdo pětitýdenní dovolenou znovu navrhne, bude muset návrh projít znovu celým legislativním kolečkem.
Komunisté s blokováním počítají
Komunisté už počítají s tím, že se svým návrhem neuspějí. „Není to pro nás nic nového. Čekáme, že ostatní strany budou mít snahu ten zákon blokovat, aby se to upozadilo a ve Sněmovně neprojednalo. Byli bychom rádi, kdyby se to podařilo dnes prohlasovat. Ale víme, že bychom možná skončili na půdě Senátu, protože tam ta podpora není,“ uvedla pro CNN Prima NEWS poslankyně KSČM Hana Aulická Jírovcová.
Pro zavedení pěti týdnů dovolené se vyslovil i poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Blokování ze strany ODS chápe jako normální nástroj v demokracii. Obstruovat návrh neplánují lidovci, kteří jsou s ODS a TOP 09 v předvolební koalici Spolu. „My ten návrh blokovat nebudeme. Ať se projedná, “ sdělil CNN Prima NEWS šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.
Z dřívějších vyjádření zaměstnavatelů vyplývá, že pro řadu firem by zavedení pátého týdnu dovolené mohlo být až likvidační. S tím však nesouhlasí šéf odborů Josef Středula. „To jsou opravdu jenom povídačky kouzelné babičky, protože například na Slovensku, kde je pátý týden dovolené zaveden na celou zemi, toto zavedení nezpůsobilo nikomu žádnou újmu,“ nechal se již v červenci slyšet Středula.