V Izraeli, který má podobně obyvatel jako Česká republika, se stihlo proočkovat proti koronaviru už 20 procent populace. Počáteční data izraelské vakcinační kampaně ukazují, že očkování od společnosti Pfizer 14 dní po podání první ze dvou injekcí potlačuje infekci přibližně o 50 procent. Naopak alarmujícím údajem zůstává, že 17 procent ze současných závažných případů tvoří Izraelci, kteří už dostali první vpich vakcíny.
Kolem dvou milionů Izraelců už se nechalo očkovat proti covidu. Podle vedoucí odboru veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví Sharon Alroy-Preisové Izrael ve skupině 60 a více let proočkoval už 73 procent populace.
Přesto má stát stále problémy s poměrně vysokými denními přírůstky nově nakažených. V poslední době přibývá zhruba 10 tisíc nových případů za den. Míra pozitivních testů se však drží pod 10 procenty, což je polovina rekordu dosaženého v září. Pro srovnání: V České republice činil tento poměr ve středu přes 32 procent.
Izraelští odborníci očekávají, že vakcína dosáhne plného ochranného potenciálu až týden po podání druhé dávky, kdy by mohla zvýšit úroveň imunity přibližně na 95 procent. Druhé kolo vakcinace začalo v Izraeli na začátku tohoto týdne.
Nutno dodat, že ani druhá dávka vakcíny nemusí stoprocentně bránit následnému přenosu viru. Ten se totiž může dostat do nosní dutiny očkovaného, který se koronavirem sice nenakazí, ale může ho teoreticky přenést dál.
V Izraeli panuje nadále částečné uzavření země, které podle expertů z resortu zdravotnictví ještě nějakou dobu potrvá. Vláda ho totiž i přes velkou část proočkovaného obyvatelstva plánuje uvolňovat postupně. Ministerstvo zdravotnictví doufá, že do konce března bude proti koronaviru očkováno už 5,2 milionu Izraelců.
Velké zásoby a přístup Izraele k vakcínám souvisí s uzavřenou dohodou mezi Izraelem a firmou Pfizer. Izrael totiž výměnou za dodávku milionů očkovacích dávek souhlasil s tím, že americké farmaceutické firmě umožní přístup do zdravotních databází o naočkovaných občanech, které lze využít při následném výzkumu.
Stát tak souhlasil, že bude fungovat jako globální experimentální laboratoř, přičemž získané poznatky může Pfizer využít ke stanovení vakcinačních postupů v jiných zemích. Informace také pomohou jiným farmaceutickým firmám při dalším výzkumu očkovacích látek a léků.