Izrael vyhlásil ambice stát se první zemí na světě, která se zcela vypořádá s pandemií koronaviru. Premiér Benjamin Netanjahu oznámil plán, podle kterého by do konce března měla být proočkována celá populace země. Pomoci k tomu má dohoda se společností Pfizer o dalších dodávkách vakcíny, informoval web Daily Mail.
Zatímco v Česku probíhá očkování spíše pozvolna, v Izraeli jede vakcinace na plné obrátky. S dodávkami očkovací látky nemají Izraelci problém. Na konci minulého týdne dorazilo do Tel Avivu dalších více než 700 tisíc vakcín od společnosti Pfizer. „Brzy se budeme moci obejmout a vrátit se zpět k životu,“ avizoval Netanjahu.
Prohráváme závod o lidské životy? Proč je ČR v očkování propastně daleko za Izraelem
Dvě země s podobným počtem obyvatel. Jedna za den naočkuje přes 140 tisíc lidí a vakcínu už má 1,48 milionu obyvatel. Druhá zatím naočkovala 20 tisíc lidí. Řeč je o Izraeli a České republice. Proč jsou na Blízkém východě o tolik napřed?
Díky dohodě s Pfizerem, kterou premiér dle svých slov uzavřel, hodlá Izrael naočkovat všechny obyvatele starší 16 let už do konce března. A čísla zatím ukazují, že izraelský plán má reálné základy – během pouhých tří týdnů zvládli Izraelci podle webu Daily Mail naočkovat přibližně 1,8 milionu obyvatel, což je pětina celé populace. „Každý, kdo bude chtít, vakcínu dostane,“ ujistil Netanjahu.
Izraelci přitom nabízí pomocnou ruku i ostatním zemím. „Pfizeru a celému světu poskytneme data, která pomůžou vytvořit strategie k poražení koronaviru,“ prohlásil Netanjahu, pro kterého je zvládnutí boje s covidem ústřední téma před volbami, které se budou konat právě na konci března.
Rychlost očkování, kterou Izrael postupuje, je dána především kvalitní přípravou. Země už v předstihu objednala miliony dávek vakcíny a za pomoci armády se je podařilo dostat i do odlehlejších oblastí. Podle zákulisních informací se Izraelci dokonce uchýlili k přeplácení, aby vakcíny dostali přednostně. Za jednu dávku údajně zaplatili o 40 % více než Spojené státy nebo Evropská unie.