
Zázrak ve Dvoře Králové: V Safari Parku se podařilo rozmnožit mimořádně vzácnou šelmu
SPD bude již tradičně v rámci předvolební kampaně pořádat ve větších městech takzvaný Český jarmark. Na těchto akcích láká na máslo za 39 korun, točené pivo za 15 korun nebo na kilo brambor za osm korun s tím, že má jít o produkty od českých sedláků. Podle odborníků jsou ale ceny naprosto nereálné a jde jen o snahu uplatit voliče. Navíc tvrdí, že SPD lže o tom, že se do Česka dováží máslo z Ukrajiny.
Cena kávy roste celosvětově už delší dobu. Poznávají to i zákazníci v obchodech, protože cenové skoky jsou patrné meziměsíčně v desítkách procent. Kilogram vyjde dokonce přes tisíc korun. Podle portálu Kupi.cz si připlatíme i za kávu v akci. Na vině je zejména nízká úroda v pěstitelských lokalitách. Spotřebitelé by se ale měli připravit na další zdražování produktu.
Spotřebitelé mohli v posledních letech vidět velké cenové skoky u téměř všech základních potravin. Výjimkou nebylo ani mléko, které následně prodražovalo sýry nebo máslo. Během prudké inflace se cena suroviny vyšplhala nejvýše v roce 2023. V porovnání můžete vidět, jak se mléko zdražilo od sametové revoluce spolu s průměrnou roční inflací.
Na pultech obchodů můžeme v poslední době vidět nejdražší vejce v historii. Dokládají to čísla Českého statistického úřadu, podle kterých mělo stát plato deseti slepičích vajec téměř 69 korun. Setkat se ale můžeme s mnohem dražšími vajíčky, která se prodávají i za osm korun za kus. I když jsou na velikonoční svátky vejce vždy dražší, letošní ceny se nemohou rovnat těm z let minulých.
Velkým problémem českého zemědělství je vyvážení levných surovin do zahraničí a dovoz hotových produktů. Týká se to například drůbežího masa, které ve velkém směřujeme do Polska. Zpět se nám pak vrací zpracované kuřecí maso, ovšem přidanou hodnotu má tuzemský zpracovatel nulovou. Kde všude se s tím můžeme setkat?
Situace na Slovensku ohledně nákazy slintavky a kulhavky se zhoršuje. Úřady hlásí již čtyři ohniska nákazy. Zároveň ve všech dotčených oblastech urychleně likvidují chovy. Česko v reakci zpřísnilo kontroly na hraničních přechodech. Pokud by se nákaza dostala až do tuzemska, ovlivnilo by to ceny masných i mléčných výrobků. Situaci ve vysílání CNN Prima NEWS zhodnotil agrární analytik Petr Havel.
Spojené státy se potýkají s prudkým nárůstem cen vajec. Zdražování je tak velké, že lidé vejce kradou a v obchodech jsou vydávána pouze v omezených počtech. V České republice zdražila vajíčka za rok o téměř polovinu. Přesto by se prudkým nárůstům cen mohli lidé vyhnout. Agrární analytik Petr Havel pro CNN Prima NEWS řekl, že mírné zdražování, zvláště před Velikonocemi, můžeme pocítit.
Některé základní potraviny oproti lednu zlevňují. Týká se to především másla nebo vepřového masa. Meziroční srovnání ale ukazuje, že si stále za tyto suroviny připlácíme. Výkyvy cen potravin sleduje i Česká národní banka, podle které je spotřebitel na růst těchto základních produktů velmi citlivý. Při zdražování vajec nebo másla tak může člověk nabýt dojmu, že se jedná o plošné zvyšování cen. Co dalšího působí na pocit zdražování a jaké jsou nyní ceny potravin?
Ceny potravin v obchodech znovu rostou. A to nejen těch základních. Spotřebitelé si už delší dobu mohou všímat zdražování kávy nebo čokolády. Důvod lze hledat přímo u zdroje – u kávových bobů a surového kakaa. Tyto komodity celosvětově prudce zdražují kvůli špatnému počasí a dalším vlivům. Nepříjemnou zprávou také je, že zákazníci si budou muset na vyšší cenu zvyknout i do budoucna. Z jakého důvodu si budeme za tyto potraviny dále připlácet?
O celou třetinu se za poslední rok zdražila zrnková káva. Kilové balení vyjde zhruba na pětistovku, kilo instantní kávy je pak dokonce dvakrát dražší a v průměru ji pořídíme za rovnou tisícovku. Za nárůstem cen stojí podle ekonomů hlavně slabá úroda na plantážích v Jižní Americe a Asii.
Máslo od začátku roku mírně zlevňuje. V akci se nyní dá sehnat i za 45 korun. Ještě levněji ho ale koupíte u sousedů v Polsku. Podle prognóz by cena másla u nás měla ještě klesat. O tom však není přesvědčena Potravinářská komora, která tvrdí, že na cenu 30 korun za kostku můžeme už zapomenout. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) se domnívá, že jsou výtky potravinářů nefér.
Měla to být jedna z mnoha vyhlášek, která zpřesňovala názvy vybraných potravin z masa. Nakonec se z toho ale stala bitva aktivistických spolků a lobbistů. Úspěch slaví zejména vegané a vegetariáni, protože ministerstvo zemědělství stáhlo nařízení, které by zakazovalo využívání názvů masných výrobků pro rostlinné alternativy. Potravinářská komora navíc obvinila ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL), že měl podlehnout tlaku aktivistů.