CNN Prima News Petr Havel

Petr Havel

Výpis příspěvků ke štítku „Petr Havel“

Češi při nákupech doplácejí na malý trh. Expert popsal poslední možnost, jak porazit drahotu

25. listopadu 2022 05:59

Od oborníků a ekonomů zaznívá, že se spotřebitelé nechávají holit jako ovečky. Naráží tím na to, že ceny potravin jsou na tuzemském trhu vyšší než v zahraničí a Češi jezdí raději nakupovat do okolních států. Podle agrárního analytika Petra Havla ale nemají zdejší občané moc na výběr, protože je limituje malý trh. Obchodníci totiž nemají konkurenci u silných regionálních prodejců, jako je tomu například v Německu. Češi proto s drahotou mohou bojovat například tím, že budou omezovat svou spotřebu. Od roku 1993 do roku 2019 se totiž spotřeba potravin zvýšila o více než 65 kilogramů na osobu za rok.

S drahými potravinami stále není konec. Češi teď doplácejí i na dřívější nízké ceny

22. listopadu 2022 07:35

Češi se stále musí potýkat se zdražováním nejrůznějších potravin. Ceny zboží na regálech tuzemských obchodů rostly nejvíce z okolních zemí a znatelné bylo zdražování i v rámci celé Evropské unie. Důvodů je hned několik. Zdejší trh je totiž malý a není zde velká konkurence. Navíc dlouhé roky mohli Češi nakupovat potraviny, které byly cenou pod průměrem zemí EU. V době vysoké inflace proto došlo k razantnímu zdražení, které dohání i ostatní státy.

Svět na pokraji hladomoru? Suché počasí i válka na Ukrajině rekordně snížily zásoby obilí

30. září 2022 07:09

Přestože z ukrajinských přístavů po několikaměsíční blokádě vypluly lodě s obřími zásobami obilí a jeho ceny díky tomu klesly, může jít jen o dočasnou úlevu. Co totiž nestihla napáchat válka na Ukrajině, pravděpodobně dokončí mimořádná sucha, která letos zasáhla oblasti, v nichž se pšenice, ječmen nebo žito pěstují. Neúroda dorazila do Spojených států, Francie nebo Číny.

Boj o nižší DPH u potravin: Shoda v koalici není, expert doporučuje plošné opatření

23. září 2022 06:18

Daň z přidané hodnoty by se pro některé potraviny mohla snížit. Připustilo to ministerstvo zemědělství pro CNN Prima NEWS. Problém ale může nastat v nastavení samotné změny. Podle agrárního analytika Petra Havla dává smysl pouze plošné snížení DPH, ne jen u vybraných potravin. Došlo by totiž podle něj jinak k velkému pokřivení trhu. Ani návrh Pirátů na nižší DPH u ovoce a zeleniny nedává dle jeho názoru žádný smysl. Problém bude rovněž najít shodu napříč vládní koalicí.

Ceny pečiva klesat nebudou, má jasno expert. Varuje před dalším zdražováním

23. července 2022 10:41

Cena pšenice na světových trzích poslední dva měsíce klesá, ke snížení cen pečiva a dalších potravin to ale v blízké době spíše nepovede. Očekávat lze spíše výrazný pokles rychlosti zdražování, bude ale záležet na tom, jak se budou vyvíjet ceny energií. Do cen potravin se také může ještě promítnout zdražování například hnojiv nebo obalů. Řekl to agrární analytik Petr Havel.

Vybíjení krav kvůli emisím je nesmysl. Dobytek se chová odjakživa, říkají experti

8. července 2022 18:06

Protesty farmářů v Evropě sílí. V Nizozemsku například nesouhlasí s restrikcemi vlády, které mají za cíl snižovat emise produkované hospodářskými zvířaty. Dosáhnout toho chtějí skrze snížení stavu dobytka, a to zhruba o třicet procent. Agrární analytik Petr Havel řekl, že množství vyprodukovaných emisí zvířaty není tak vysoké, jak se někteří politici domnívají. Viceprezident Agrární komory Martin Ludvík a zemědělec Daniel Pitek navrhli, aby se vlády nejdříve zaměřily na průmysl.