Ministr Válek skončil opět v nemocnici. Do konce týdne ruší svůj program
Petr Havel
Výpis příspěvků ke štítku „Petr Havel“
Letošní Vánoce budou opět dražší, řekl Havel. Prouza poradil, jak o svátcích ušetřit
Letošní Vánoce budou oproti loňsku opět dražší, uvedl v pořadu Co na to vaše peněženka agrární analytik Petr Havel. Podle něj za to může především inflace. Viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza míní, že lepším plánováním nákupů by mohli Češi ušetřit. Tímto způsobem lze prý utratit až o 15 procent méně než normálně.
PŘEHLEDNĚ: Podívejte se, jak od revoluce rostla cena brambor. Vliv má počasí i kvalita sklizně
Brambory jsou jednou ze základních potravin, které při vaření často používáme. Jejich cena v posledních letech prudce rostla. V současné době je kilo brambor k mání za necelých 19 korun. Jak ale jejich cena stoupala v minulých letech a kolik jsme podle Českého statistického úřadu zaplatili za brambory v roce 1989?
Řetězce zdražují a následně potraviny nabízejí ve slevě za původní cenu. Na co si dát pozor?
Obchodní řetězce některé potraviny zdražují. Následně je ve slevách nabízejí za dřívější sníženou cenu. Agrární analytik Petr Havel tvrdí, že slevové akce jsou vždy na dohodě samotného prodejce a výrobce. Neznamená to tedy, že by výrobek byl zdražen uměle. Pro CNN Prima NEWS také uvedl, že spotřebitelé jsou proti slevám lépe chráněni než v minulosti. I z toho důvodu dostávají řetězce mnohatisícové pokuty za slevy, které jsou ale ve skutečnosti zdražením.
Máslo v obchodech prudce zdražuje. Kostka je k mání i za 70 korun, co za tím stojí?
Plošné zdražování potravin dávno skončilo, přesto lidé mohou v regálech obchodů narazit na cenové výkyvy. V současné době se to týká zejména másla, které od jara zdražilo i o několik desítek korun. Zatímco v zimě jsme mohli vidět čtvrtkilogramovou kostku okolo 50 korun, nyní dosahuje cena až k 70 korunám. Máme se obávat dalšího zvyšování?
Brambory po sklizni opět zdraží, varují experti. Na vině je sucho a špatná úroda
Horké dny v posledních týdnech dělají špatně také bramborám. Ty potřebují v letních měsících dostatek vláhy, které je ale málo. V Polabí a na Vysočině proto pěstitelé čekají průměrné výnosy, na jihu a západě Čech ovšem vyhlížejí propad. Někteří experti proto po sklizni opět očekávají zvýšení cen.
Vejce zřejmě výrazně zdraží. Obchodní řetězce se chytily do vlastní pasti, říká ministr
Vejce v supermarketech v příštím roce výrazně zdraží – tedy v případě, že obchody dodrží svůj slib a přestanou prodávat vejce z klecových chovů. Místo nich mají nabízet ta z podestýlek. Takových chovů je ale v Česku stále nedostatek. Situaci zřejmě nezlepší ani dovoz z ciziny. Přestože změnu chovu podporuje i ministerstvo zemědělství, podle šéfa resortu Marka Výborného (KDU-ČSL) se řetězce tak trochu chytily do vlastní pasti.
PŘEHLEDNĚ: Výrazně zdražuje ovoce i zelenina. Kterým druhům se v obchodech raději vyhnout?
Ceny ovoce a zeleniny jsou většinou v letních měsících nízké a pro zákazníky snadno dostupné. Letos ale cenovky v regálech ukazují pravý opak. Dokládají to čísla Českého statistického úřadu, podle nichž došlo meziročně ke skokovému zdražení salátových okurek, brambor nebo květáku. Další druhy zeleniny zdražily v porovnání s cenami ze začátku roku.
Čeští farmáři se bez dotací neobejdou, hlásí svaz. Prodávejte přímo lidem, radí experti
Čeští farmáři by podle expertů skončili bez dotací ve ztrátě. Jejich zahraniční kolegové napříč Evropskou unií by přitom ve stejném případě dál zůstávali v zisku. S tímto nepříznivým hodnocením přišel Zemědělský svaz. Odborníci jsou však nekompromisní – jedná se prý o závislost. Je prý také nezbytné dotace škrtat, a to jak na národní, tak i na evropské úrovni. Zemědělské suroviny by se také podle nich měly více zpracovávat přímo u nás.
Cena jablek vystřelí nad 40 korun za kilo, tvrdí agrární analytik. Češi si za ovoce připlatí
Jarní mrazy se tvrdě podepisují na letošní úrodě. Už nyní je jasné, že produkce ovoce bude téměř o 80 procent nižší oproti pětiletému průměru – a očekává se citelné zdražení, a to zejména u jablek. Agrární analytik Petr Havel pro CNN Prima NEWS u nich odhaduje prolomení hranice 40 korun za kilo. Dramatickému zdražení nad 50 korun však nevěří.
Smršťování sladkostí: Cena zůstává, ale množství se snižuje. Lepší než zdražovat, tvrdí výrobci
Výrobci potravin v poslední době hojně využívají legální trik, kdy produkt sice přímo nezdraží, ale sníží jeho hmotnost, aniž by si toho zákazníci všimli. Nejvíce se smršťují sladkosti. Podle výrobců je takový trik lepší než zdražovat.
Na levnější potraviny letos zapomeňme. Jaké jsou důvody a proč ceny budou dál růst?
Zákazníci supermarketů bývají v poslední době velmi nemile překvapeni. Jestliže na začátku roku mohli vidět zlevňování potravin, tak od dubna se musejí potýkat s dalším zdražováním. Cena některých druhů zeleniny vystřelila i o desítky procent nahoru. Agrární analytik Petr Havel pro CNN Prima NEWS popsal důvody současného zdražování. S dalším zlevňováním potravin se podle něj můžeme rozloučit.
Ukrajinského obilí je v Česku minimum, překonává ho i Čína. Proč zemědělcům tolik vadí?
Ukrajinské obilniny jsou stále strašákem pro některé zemědělce. A to i přesto, že dovoz ukrajinských zemědělských produktů je na chvostu celkové statistiky. Tuzemští farmáři se totiž obávají, že by dovozy z válkou zmítané země mohly tlačit cenu níž, kvůli čemuž by se jejich úroda stala neprodejnou. Agrární analytik Petr Havel pro CNN Prima NEWS řekl, že ukrajinská produkce obilí je nadhodnocená a například ruského je v Česku letos daleko více. Co dalšího zemědělce trápí a jaké jsou důvody jejich protestů?