CNN Prima News Petr Havel

Petr Havel

Výpis příspěvků ke štítku „Petr Havel“

Mezi farmáři to vře. Byrokracie v českém zemědělství je horší než v EU, varuje analytik

Chystaný protest části českých zemědělců, který počítá s kolonou traktorů mířících na Prahu, je spíše protivládní akcí s politickým nádechem, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS agrární analytik Petr Havel. Tuzemské zemědělství je podle něj dlouhodobě rozdělené, menší a střední farmáři totiž mají odlišné požadavky od těch velkých. Některé podmínky jsou v Česku lepší než v dalších evropských zemích, ovšem v oblasti byrokracie je tomu spíše naopak, doplnil odborník.

S českými zemědělci „vorá“ Evropská komise, vláda má svázané ruce, shodli se experti

Vláda nic proti Bruselu nezmůže, shodli se v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS agrární experti Petr Havel a Tomáš Maier. Ruce jí podle odborníků svazuje společná zemědělská politika, přičemž může tlačit na EU, jak chce, ale poslední slovo bude mít vždy „byrokratický kolos“. Ukázali tak i na hlavního viníka současné situace, kdy se zemědělci chystají k větším protestům. Důvodů k nespokojenosti je ale více, ale tím nejhlavnějším je přebujelá byrokracie.

Národní srovnávač cen? Může vést i ke zdražení. Utrpí lokální potravináři, obávají se experti

Zavedením národního srovnávače cen potravin, po kterém volá ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), by utrpěli lokální potravináři. Uvedl to ve Zprávách Plus na CNN Prima NEWS místopředseda Zemědělského svazu ČR Jaroslav Vaňous. Agrární analytik Petr Havel navíc podotkl, že nemusí ani dojít k očekávanému zlevnění, nýbrž ke zdražení.

Ceny potravin v otázkách a odpovědích. Proč se zdražovalo nejvíce a co bude hrozit dál?

Vysoké ceny potravin budou Čechy strašit i v příštím roce. Důvodem je další avizované zdražení, které zřejmě plánují obchodní řetězce. Vláda Petra Fialy (ODS) přitom slibovala, že obchodníci budou zlevňovat kvůli nižší dani z přidané hodnoty. Opak je ale pravdou a v lednu si znovu připlatíme. Jak zdražení bude vypadat a co stojí za vysokým nárůstem cen potravin?

Budou Vánoce levnější? Podívejte se, kolik stojí vánočka či štědrovečerní večeře

Ani letos o vánočních svátcích neutečeme mírnému zdražování. A to i přesto, že ceny některých základních potravin jsou nižší než před rokem. Na pultech obchodů můžeme vidět levnější máslo, vejce či cukr, naopak dražší jsou brambory nebo kapr. Agrární analytik Petr Havel pro CNN Prima NEWS uvedl, že Vánoce proti loňsku o moc dražší nebudou, přesto se na lehce vyšší ceny máme připravit.

Výborný zkritizoval kvalitu polských potravin. Podle dat jsou na tom Češi mnohem hůř

Mnoho Čechů jezdí za nákupem potravin do Polska. Jak je to však s jejich bezpečností? Na kvalitu tamního zboží útočili politici v minulosti už několikrát. Tentokrát se ve vysílání CNN Prima NEWS ozval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Podle něj bychom měli při nákupech u severních sousedů zvažovat kvalitu a bezpečnost potravin. Některá data však naopak uvádějí, že právě Česká republika by měla v této záležitostí přidat.

Zdraží pečivo? Konec obilné dohody zasáhne i Česko, experti popsali problém nejen pro farmáře

Konec obilné dohody může způsobit problémy i českým zemědělcům. Poté, co se pro ukrajinský export uzavírá černomořský koridor, hrozí východní Evropě další zaplavení sklizní z Ukrajiny. Pro české zákazníky se zatím nic nemění. Do budoucna ale může hrozit další zdražení pekárenských produktů. Jejich cena přitom v posledním roce vzrostla o několik desítek procent.