
Petr Pavel na konferenci Evropa jako úkol
Nikdo nemá právo paralyzovat celou Evropu, řekl na konferenci na Pražském hradě nazvané Evropa jako úkol prezident Petr Pavel.
„Blokační právo v Evropě je potřeba používat zodpovědně. Nikdo nemá právo paralyzovat celek,“ řekl ve svém projevu prezident Pavel. Zdůraznil, že Evropa nyní potřebuje být obranyschopná, konkurenceschopná a akceschopná. Každý stát tak má podle něj právo se ozvat, ale nikdo nemá nárok paralyzovat celek.
ČTĚTE TAKÉ: Dostavba Dukovan narazila: Evropská komise požádala Česko o odklad podpisu smlouvy
Není proto podle něj možné, aby takové jednání některých států znemožnilo prosazování zásadních zájmů EU a reagovat na náhlé krize, třeba pomoc napadené Ukrajině, řekl prezident.
Narážel tak na způsob hlasování v Evropské radě a Radě EU, kde je pro zahraničně-politické nebo daňové otázky vyžadována mezi evropskými státy jednomyslnost. Stalo se ovšem pravidlem, že některé evropské státy využívají své hlasování jako předmět vyjednávání.
Dlouhodobě je takovým státem především Maďarsko. Česko naopak využilo své blokační právo jen v naprostém minimu případů, jak ukazuje například statistika německého institutu Stiftung Wissenschaft und Politik.
Síla Evropy jako celku je podle Pavla určující i pro sílu České republiky. „Ta má dnes v Unii pevné místo a její hlas je slyšet,“ zdůraznil.
Pavel: Evropa musí posílit obranu
„Potřebujeme také pružnější unijní rozpočet i rozhodovací mechanismy, které umožní včas reagovat na měnící se realitu,“ uvedl Pavel.
Podle českého eurokomisaře Jozefa Síkely (STAN) je momentálně Evropa oprávněně kritizována za nedostatečné investice do obrany. Uvedl také, že pokud bude Evropa opomíjet tyto současné bezpečnostní imperativy, v budoucnu se jí to může hrubě vymstít.
Pavel podpořil zejména posílení evropského pilíře NATO a obranného průmyslu v Evropě. Jedním z nejaktuálnějších témat mezi státy EU aktuálně je navyšování obranného rozpočtu. To je nevyhnutelné, řekl Pavel.
Otázkou podle něj nicméně zůstává, jak se tyto prostředky využijí na reálné posílení obranných schopností. Skutečnou silou každé společnosti jsou, jak prezident podotkl, na prvním místě lidé a jejich ochota bránit svou zemi. Obrana tak není věcí armády, ale doslova každého z nás, řekl.
Evropské státy by proto měly pracovat na posilování kritického myšlení i mediální gramotnosti.
To potvrdil také bývalý prezident Finska Sauli Niinistö, který zdůraznil, že je potřeba zocelovat společnost jako celek a dbát na zapojení občanů napříč Evropou.
„Musíme ukázat, že jsme silní, což znamená, že musíme být schopni spolupracovat při budování našich obranných schopností,“ prohlásil Niinistö.
Evropané se podle Niinistöa naučili brát bezpečí v Evropě jako samozřejmost a přestali si uvědomovat její důležitost. „Bezpečnost a mír jsou základem všeho. Je to ta nejdůležitější hodnota, jakou máme – protože pokud přijdeme o bezpečnost, přijdeme o všechno,“ varoval finský prezident.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Omluvte se za odpornou propagandu o Ukrajině, řekl Turek. Vy šíříte tu ruskou, reagoval Lipavský