Očkování proti chřipce
Začíná očkování proti chřipce. Lékaři mluví o tom, že v případě respiračního onemocnění se pak u pacienta snáz odhadne, jestli má COVID-19, nebo chřipku.
Potřetí ve svém životě se proti chřipce nechala naočkovat Milena Kokošková z Prahy. „Loni jsem byla a celou zimu jsem žádnou chřipku neměla, ani rýmu. Nechávám se očkovat, abych neonemocněla chřipkou,“ popsala seniorka. Očkování proti chřipce ale do souvislosti s koronavirem nedává.
Její ošetřující lékařka si letos všimla mezi svými pacienty vyššího zájmu o vakcínu proti chřipce. „Ozývají se sami pacienti a chtějí být očkováni proti chřipce. Jsou to i ti, kteří to v minulých letech odmítali,“ prohlásila praktická lékařka Irena Kudrnovská.
Běžte na sluníčko, radí lékaři. Vitamín D pomůže v boji s koronavirem
Při boji s koronavirem může pomoci vitamín D. Lidé by ho měli doplňovat, radil v nedělní Partii Terezie Tománkové primář I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí Všeobecné fakultní nemocnice Jiří Votruba. Shodují se s ním i další lékaři.
Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je v současnosti očkování proti chřipce pro pacienta výhodnější než loni. Snáze se pak u něj rozpozná koronavirus. „Pokud se u něj objeví klinické příznaky, které je běžně těžké odlišit od sebe, jestli se jedná o chřipku, nebo o koronavirus, v tu chvíli lze očekávat, že se jedná o koronavirové onemocnění,“ vysvětlila Marie Nejedlá, vedoucí Centra podpory veřejného zdraví SZÚ.
Nicméně počet vakcín je omezený. „Ta vakcína se musí vyrábět na každou sezónu nová. Z principu výroby této vakcíny vyplývá, že není možné skokově v nějakém krátkém čase navýšit výrobu,“ sdělil výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Martin Mátl.
Na případ lékaře, který bude mezi svými pacienty losovat, upozornil zpravodajský portál iDnes Premium. „Objednávám (vakcíny) rok předem. Mezi pacienty budu losovat,“ uvedl praktický lékař Karel Wróbl.
Proočkovanost proti chřipce v Česku je podle odborníků dlouhodobě nízká a pohybuje se zhruba kolem osmi procent. „Myslím si, že když vše dobře půjde, tak se můžeme dostat na devět, deset procent. To znamená navýšení dodávek látek proti chřipce o nějakých 200, 250 tisíc,“ informoval epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.
Podle lékařů a epidemiologů je ideální doba na očkování proti chřipce v říjnu, případně v listopadu. Ovšem letošní situace je mimořádná a nechat se naočkovat v září podle nich není chyba.