reklama

Očkování proti chřipce chtějí kvůli koronaviru i odmítači. Lékař bude pacienty losovat

Začíná očkování proti chřipce. Lékaři mluví o tom, že v případě respiračního onemocnění se pak u pacienta snáz odhadne, jestli má COVID-19, nebo chřipku.

reklama

Potřetí ve svém životě se proti chřipce nechala naočkovat Milena Kokošková z Prahy. „Loni jsem byla a celou zimu jsem žádnou chřipku neměla, ani rýmu. Nechávám se očkovat, abych neonemocněla chřipkou,“ popsala seniorka. Očkování proti chřipce ale do souvislosti s koronavirem nedává.

Její ošetřující lékařka si letos všimla mezi svými pacienty vyššího zájmu o vakcínu proti chřipce. „Ozývají se sami pacienti a chtějí být očkováni proti chřipce. Jsou to i ti, kteří to v minulých letech odmítali,“ prohlásila praktická lékařka Irena Kudrnovská.

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je v současnosti očkování proti chřipce pro pacienta výhodnější než loni. Snáze se pak u něj rozpozná koronavirus. „Pokud se u něj objeví klinické příznaky, které je běžně těžké odlišit od sebe, jestli se jedná o chřipku, nebo o koronavirus, v tu chvíli lze očekávat, že se jedná o koronavirové onemocnění,“ vysvětlila Marie Nejedlá, vedoucí Centra podpory veřejného zdraví SZÚ.

Nicméně počet vakcín je omezený. „Ta vakcína se musí vyrábět na každou sezónu nová. Z principu výroby této vakcíny vyplývá, že není možné skokově v nějakém krátkém čase navýšit výrobu,“ sdělil výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Martin Mátl.

Na případ lékaře, který bude mezi svými pacienty losovat, upozornil zpravodajský portál iDnes Premium. „Objednávám (vakcíny) rok předem. Mezi pacienty budu losovat,“ uvedl praktický lékař Karel Wróbl.

Proočkovanost proti chřipce v Česku je podle odborníků dlouhodobě nízká a pohybuje se zhruba kolem osmi procent. „Myslím si, že když vše dobře půjde, tak se můžeme dostat na devět, deset procent. To znamená navýšení dodávek látek proti chřipce o nějakých 200, 250 tisíc,“ informoval epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

Podle lékařů a epidemiologů je ideální doba na očkování proti chřipce v říjnu, případně v listopadu. Ovšem letošní situace je mimořádná a nechat se naočkovat v září podle nich není chyba.

Tagy:

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama