reklama

Očkování proti chřipce chtějí kvůli koronaviru i odmítači. Lékař bude pacienty losovat

Začíná očkování proti chřipce. Lékaři mluví o tom, že v případě respiračního onemocnění se pak u pacienta snáz odhadne, jestli má COVID-19, nebo chřipku.

reklama

Potřetí ve svém životě se proti chřipce nechala naočkovat Milena Kokošková z Prahy. „Loni jsem byla a celou zimu jsem žádnou chřipku neměla, ani rýmu. Nechávám se očkovat, abych neonemocněla chřipkou,“ popsala seniorka. Očkování proti chřipce ale do souvislosti s koronavirem nedává.

Její ošetřující lékařka si letos všimla mezi svými pacienty vyššího zájmu o vakcínu proti chřipce. „Ozývají se sami pacienti a chtějí být očkováni proti chřipce. Jsou to i ti, kteří to v minulých letech odmítali,“ prohlásila praktická lékařka Irena Kudrnovská.

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je v současnosti očkování proti chřipce pro pacienta výhodnější než loni. Snáze se pak u něj rozpozná koronavirus. „Pokud se u něj objeví klinické příznaky, které je běžně těžké odlišit od sebe, jestli se jedná o chřipku, nebo o koronavirus, v tu chvíli lze očekávat, že se jedná o koronavirové onemocnění,“ vysvětlila Marie Nejedlá, vedoucí Centra podpory veřejného zdraví SZÚ.

Nicméně počet vakcín je omezený. „Ta vakcína se musí vyrábět na každou sezónu nová. Z principu výroby této vakcíny vyplývá, že není možné skokově v nějakém krátkém čase navýšit výrobu,“ sdělil výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Martin Mátl.

Na případ lékaře, který bude mezi svými pacienty losovat, upozornil zpravodajský portál iDnes Premium. „Objednávám (vakcíny) rok předem. Mezi pacienty budu losovat,“ uvedl praktický lékař Karel Wróbl.

Proočkovanost proti chřipce v Česku je podle odborníků dlouhodobě nízká a pohybuje se zhruba kolem osmi procent. „Myslím si, že když vše dobře půjde, tak se můžeme dostat na devět, deset procent. To znamená navýšení dodávek látek proti chřipce o nějakých 200, 250 tisíc,“ informoval epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

Podle lékařů a epidemiologů je ideální doba na očkování proti chřipce v říjnu, případně v listopadu. Ovšem letošní situace je mimořádná a nechat se naočkovat v září podle nich není chyba.

Tagy:

Hlavní zprávy

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!
Pořady

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Silný předkus a světle modré oči. Odborníci vytvořili portrét svaté Ludmily

V Praze byla představena domnělá podobizna svaté Ludmily. Člen týmu, který ji vytvořil, Jiří Šindelář řekl, že nejvýraznějším prvkem její tváře byl předkus horní čelisti. K tomuto zjištění podle něj přispěl výzkum jejích zubů, které se zachovaly. Barvu očí spíše odhadli, barvu vlasů neprezentovali, neboť Ludmila jako vdaná žena v 10. století nechodila prostovlasá.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

Jediný Čech, který byl v F1: Schumacher mi přál hodně štěstí. Snad budu mít brzy nástupce

Celý svět se 16. září 2001 ještě vzpamatovával z teroristických útoků v USA. Jakékoliv sportovní události byly pochopitelně upozaděné, přesto přesně před 20 lety nastal velký den pro Českou republiku. Tomáš Enge se stal prvním – a stále posledním – Čechem, který závodil ve slavné formuli 1. O nezapomenutelné zkušenosti vyprávěl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama