reklama

Očkování proti chřipce chtějí kvůli koronaviru i odmítači. Lékař bude pacienty losovat

Začíná očkování proti chřipce. Lékaři mluví o tom, že v případě respiračního onemocnění se pak u pacienta snáz odhadne, jestli má COVID-19, nebo chřipku.

reklama

Potřetí ve svém životě se proti chřipce nechala naočkovat Milena Kokošková z Prahy. „Loni jsem byla a celou zimu jsem žádnou chřipku neměla, ani rýmu. Nechávám se očkovat, abych neonemocněla chřipkou,“ popsala seniorka. Očkování proti chřipce ale do souvislosti s koronavirem nedává.

Její ošetřující lékařka si letos všimla mezi svými pacienty vyššího zájmu o vakcínu proti chřipce. „Ozývají se sami pacienti a chtějí být očkováni proti chřipce. Jsou to i ti, kteří to v minulých letech odmítali,“ prohlásila praktická lékařka Irena Kudrnovská.

K tématu

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je v současnosti očkování proti chřipce pro pacienta výhodnější než loni. Snáze se pak u něj rozpozná koronavirus. „Pokud se u něj objeví klinické příznaky, které je běžně těžké odlišit od sebe, jestli se jedná o chřipku, nebo o koronavirus, v tu chvíli lze očekávat, že se jedná o koronavirové onemocnění,“ vysvětlila Marie Nejedlá, vedoucí Centra podpory veřejného zdraví SZÚ.

Nicméně počet vakcín je omezený. „Ta vakcína se musí vyrábět na každou sezónu nová. Z principu výroby této vakcíny vyplývá, že není možné skokově v nějakém krátkém čase navýšit výrobu,“ sdělil výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Martin Mátl.

Na případ lékaře, který bude mezi svými pacienty losovat, upozornil zpravodajský portál iDnes Premium. „Objednávám (vakcíny) rok předem. Mezi pacienty budu losovat,“ uvedl praktický lékař Karel Wróbl.

Proočkovanost proti chřipce v Česku je podle odborníků dlouhodobě nízká a pohybuje se zhruba kolem osmi procent. „Myslím si, že když vše dobře půjde, tak se můžeme dostat na devět, deset procent. To znamená navýšení dodávek látek proti chřipce o nějakých 200, 250 tisíc,“ informoval epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

Podle lékařů a epidemiologů je ideální doba na očkování proti chřipce v říjnu, případně v listopadu. Ovšem letošní situace je mimořádná a nechat se naočkovat v září podle nich není chyba.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama