reklama

Očkování proti chřipce chtějí kvůli koronaviru i odmítači. Lékař bude pacienty losovat

Začíná očkování proti chřipce. Lékaři mluví o tom, že v případě respiračního onemocnění se pak u pacienta snáz odhadne, jestli má COVID-19, nebo chřipku.

reklama

Potřetí ve svém životě se proti chřipce nechala naočkovat Milena Kokošková z Prahy. „Loni jsem byla a celou zimu jsem žádnou chřipku neměla, ani rýmu. Nechávám se očkovat, abych neonemocněla chřipkou,“ popsala seniorka. Očkování proti chřipce ale do souvislosti s koronavirem nedává.

Její ošetřující lékařka si letos všimla mezi svými pacienty vyššího zájmu o vakcínu proti chřipce. „Ozývají se sami pacienti a chtějí být očkováni proti chřipce. Jsou to i ti, kteří to v minulých letech odmítali,“ prohlásila praktická lékařka Irena Kudrnovská.

K tématu

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je v současnosti očkování proti chřipce pro pacienta výhodnější než loni. Snáze se pak u něj rozpozná koronavirus. „Pokud se u něj objeví klinické příznaky, které je běžně těžké odlišit od sebe, jestli se jedná o chřipku, nebo o koronavirus, v tu chvíli lze očekávat, že se jedná o koronavirové onemocnění,“ vysvětlila Marie Nejedlá, vedoucí Centra podpory veřejného zdraví SZÚ.

Nicméně počet vakcín je omezený. „Ta vakcína se musí vyrábět na každou sezónu nová. Z principu výroby této vakcíny vyplývá, že není možné skokově v nějakém krátkém čase navýšit výrobu,“ sdělil výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Martin Mátl.

Na případ lékaře, který bude mezi svými pacienty losovat, upozornil zpravodajský portál iDnes Premium. „Objednávám (vakcíny) rok předem. Mezi pacienty budu losovat,“ uvedl praktický lékař Karel Wróbl.

Proočkovanost proti chřipce v Česku je podle odborníků dlouhodobě nízká a pohybuje se zhruba kolem osmi procent. „Myslím si, že když vše dobře půjde, tak se můžeme dostat na devět, deset procent. To znamená navýšení dodávek látek proti chřipce o nějakých 200, 250 tisíc,“ informoval epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

Podle lékařů a epidemiologů je ideální doba na očkování proti chřipce v říjnu, případně v listopadu. Ovšem letošní situace je mimořádná a nechat se naočkovat v září podle nich není chyba.

K tématu

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama