Bruslení na zamrzlém rybníku neodmyslitelně patří k oblíbeným zimním radovánkám. Ne vždy je ale stav ledu takový, aby udržel jednoho člověka, natož větší skupinu lidí. „Nikdy nezůstávejte při bruslení a pohybu po ledě sami,“ radí Hasičský záchranný sbor ČR.
„Přestože se každý rok snažíme varovat před hrozícím nebezpečím na nedostatečně zamrzlých vodních plochách, vždy se najdou lidé, kteří se vydají na led, aniž by se ujistili, jestli je jeho tloušťka dostačující,“ vysvětlují hasiči.
Bezpečná síla ledu je podle nich minimálně deset centimetrů pro jednu osobu a 20 centimetrů pro skupinu lidí. „Led by měl mít namodralou barvu. Uvědomte si, že tloušťka ledu není konstantní po celé ploše vodní hladiny, zeslabený led bývá zejména v místě přítoků, odtoků a také v místě nečistot nebo spadaného listí. Zvýšené opatrnosti dbejte na ledové ploše pokryté sněhem nebo kalužemi,“ popisují hasiči, na co nezapomínat.
Myslet by lidé měli i na to, že na ledě se často vyskytují otvory nebo praskliny, a to kvůli provzdušňování vody pro ryby. „K těmto místům se vůbec nepřibližujte,“ apelují hasiči. „Nikdy nezůstávejte při bruslení a pohybu po ledě sami, zejména děti by měly vždy informovat rodiče o místě bruslení,“ dodávají.
Pokud by se někdo dostal do situace, kdy by pod ledem slyšel praskání, měl by se podle hasičů snažit co nejrychleji dostat zpět na břeh. „Případně si lehněte na led, rozložte tak svoji váhu a pokuste se doplazit na břeh. Pokud to není možné, zůstaňte ležet a snažte se přivolat pomoc,“ radí hasiči.
Když se led proboří
V mnohých případech se ale už stalo, že se led pod tíhou skupiny lidí nebo kvůli pozvolnému tání probořil. V takové situaci hasiči doporučují zachovat především chladnou hlavu.
„Jestliže se i přes veškerou opatrnost propadnete do ledové vody, pokuste se zachovat klid. Snažte se dostat na hladinu, paže rozložte zeširoka na led a neustálým kopáním nohama se snažte dostat co nejdál na led a plazením co nejkratší cestou na břeh,“ vysvětlují hasiči.
Pokud se led stále propadá, lze podle hasičů zkusit ještě jiný postup. „Vyhlédněte si nejkratší cestu ke břehu a začněte si cestu prolamovat rukama. Při pokusech dostat se na led, případně na břeh, moc dlouho neváhejte. Studená voda vás brzy vyčerpá a záchrana bude náročnější,“ upozorňují.
Po ledu se při záchraně plazte
Důležité je ale i vědět, jak z ledu vyprošťovat. Podobně jako při záchraně tonoucího z vody, i na zledovatělém povrchu hasiči doporučují pomáhat dotyčnému nějakým předmětem. „Pokud se propadne pod led někdo z vašeho okolí, nikdy se k danému místu nepřibližujte vestoje, ale vkleče nebo plazením. Na pomoc si vezměte předmět, kterým můžete osobu z vody vytáhnout, například hokejku, delší větev, bundu, opasek nebo lano,“ radí odborníci.
Zachraňující totiž musí vždy myslet na to, aby neuvedl v nebezpečí i sebe. „Zachráněného, kterého se vám podaří vytáhnout z vody, se snažte převléct do suchého oblečení a zajistit mu teplo. Nikdy ho nenechávejte bez dozoru. Do příjezdu záchranářů se s ním snažte co nejvíce komunikovat,“ dodávají hasiči.